Aluminium i stal nierdzewna w domu

Dużym zainteresowaniem i uznaniem cieszą się elementy metalowe -ze stali nierdzewnej i aluminium, które coraz częściej stosuje się w kuchni, łazience, salonie, przedpokoju, jak również w sypialni. Metal jest mocnym akcentem wnętrza. Od razu po wejściu do pomieszczenia w oczy rzucają się metalowe schody, fronty szafek czy blaty. Są ciekawą i wyglądającą oryginalnie ozdobą wnętrz, która sprawia wrażenie trwałej i solidnej

Aluminium

W miejscach, w których metal nie będzie narażony na zarysowania i zadrapania, jak na przykład ściany, czy wnęki stosuje się najczęściej blachę aluminiową. Jeśli jednak chcemy wybrać aluminiowe schody trzeba pamiętać, że jest to materiał miękki, w który może się wgniatać piasek, łatwo się rysuje i odkształca. Aluminium nie koroduje, dlatego można bez problemu stosować je w łazience.

Stal nierdzewna

Stali nierdzewnej nie powinniśmy używać w łazienkach i innych pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Mimo iż jest odporna na wodę i wilgoć, po pewnym czasie pokrywa się rudym nalotem. W przypadku wykonania z niej schodów należy pomalować je farbami proszkowymi, które przedłużą ich trwałość.

Blacha ze stali kwasoodpornej

To najczęściej stosowany materiał w aranżacji wnętrz. Jest trwała i nie traci na wyglądzie nawet po upływie wielu lat. Jest jednak znacznie droższa od stali nierdzewnej oraz aluminium, a ponadto trudniejsza w obróbce.

Kuchnie

Dużą zaletą metalowych elementów jest błyszcząca powierzchnia, która odbija światło . Elementy wykonane z metalu najczęściej możemy spotkać w kuchniach. Wykonywane ze stali nierdzewnej okapy, obudowy lodówek, kuchenki czy zlewozmywaki, na dobre zagościły w naszych pomieszczeniach kuchennych. Coraz częściej można również spotkać fronty szafek wykonane z aluminium, w połączeniu ze szkłem. Blacha jest również doskonałym wykończeniem ściany między wiszącymi szafkami, a blatem. Decydując się na metalowy blat w kuchni powinniśmy to pamiętać, że nie jest on odporny na zarysowania.

Łazienka

Metal jest doskonałym materiałem do wypełniania frontów szafek w łazience oraz na przegrody, które służą do podziału łazienki.

Korytarz

Coraz więcej osób decyduje się na metalowe schody. Schody takie są ciekawą ozdobą każdego wnętrz. Najczęściej spotykamy je wszędzie tam, gdzie nie przeznaczono zbyt wiele miejsca na wykonanie schodów. Schody wykonane z metalu są szybkie w montażu i znacznie lżejsze od obecnie najpopularniejszych żelbetowych, a ponadto bardziej wytrzymałe od drewnianych.

Jeśli mamy wąski korytarz i chcemy go optycznie powiększyć, warto pokusić się o zamontowanie metalowej blachy jako okładzinę ściany. Z pewnością optycznie korytarz poszerzą nam metalowe drzwi.

Metalowe elementy doskonale współgrają z różnymi rodzajami materiałów. Surowość metalu można przełamać drewnianymi elementami. Coraz częściej stosowane jest połączenie stali ze szkłem lub kamieniem. Duże tafle szklane zazwyczaj wypełniają metalową konstrukcję balustrady. W przypadku schodów połączenia na stopniach szkła i metalu sprawi, że powiększają one optycznie przestrzeń.

Należy pamiętać aby stopnie schodów wykonanych z metalu były antypoślizgowe i odporne na zarysowania.

Jak pielęgnować metal?

Elementy metalowe co 3 maksymalnie 6 miesięcy należy przetrzeć specjalnym płynem przeznaczonym do pielęgnacji stali kwasoodpornej.

Najlepsze są w tym przypadku preparaty na bazie olej. Można również używać do ich przecierania oliwki dla niemowląt. Powinniśmy za to unikać preparatów zawierających wosk, ponieważ na pokrytej nimi powierzchni łatwo osadza się kurz.

Author: e-dom.eu

Podobne posty