Aranżacja przestrzeni

Podstawową decyzję, jaką powinniśmy podjąć w aranżacji przestrzeni domu, jest styl w jakim chcemy go urządzić. Wybór jest stylów ogromny: klasyczny, nowoczesny, rustykalny, czy japoński minimalizm… ‚, ‚Możemy pokusić się na połączenie różnych stylów, co dodatkowo rozszerza możliwości. Wybierając styl warto zastanowić się nad kilkoma aspektami:
W jakich przestrzeniach wypoczywamy – czy wolimy czyste linie, czy raczej preferujemy zatopienie się w dużym ozdobnym fotelu?

Dbanie o przestrzeń – jest to element, który łatwo przeoczyć w trakcie aranżacji przestrzeni. Ozdobne firanki wyglądają pięknie, ale ich pranie może się okazać bardzo trudne, wspaniała kolekcja bibelotów będzie zmorą dla osób nielubiących sprzątania, przepiękne ornamenty na drewnianych meblach również nie są łatwe w pielęgnacji, ale chętnie gromadzą kurz.

Wielkość pomieszczenia – jest to istotny element, jeśli dysponujemy niewielką łazienką może warto zdecydować się na funkcjonalną, minimalistyczną aranżację? Delikatne, niskie japońskie meble mogą wyglądać na zagubione w ogromnym pokoju z wysokimi sufitami.
• Abstrahując od wielkości rodziny decydując się na wybór konkretnego stylu warto rozważyć styl życia jego mieszkańców – czy prowadzą otwarty dom gdzie nieustannie przychodzą goście czy raczej dom jest azylem, gdzie przebywają głównie domownicy? Czy dużo czasu spędzają wspólnie (np. gotując) czy raczej prowadzą bardziej odosobniony styl życia?

Kolorystyka: czy będą to kolory harmonizujące czy raczej kontrastowe, jasne czy ciemne?W przypadku wątpliwości bezpieczniej jest zdecydować się na wybór neutralnych i klasycznych głównych elementów i nadanie charakteru dodatkami, które będą mocnymi akcentami kolorystycznymi lub dekoracyjnymi.

Aranżacja przestrzeni trudnych – kuchnia i łazienka

Aranżując kuchnię należy podzielić ją na kilka stref:
przygotowania, gdzie przygotowujemy produkty, blat roboczy powinien być odpowiednio duży, najlepiej jeśli jest szerszy niż standardowa 60tka.
przechowywania żywności lodówka, może spiżarnia, powinny być blisko blatu roboczego, aby w trakcie pracy można łatwo z nich skorzystać.
gotowania – czyli kuchenka i piekarnik, kuchenka nie powinna być koło zlewu, kropla wody, która pryśnie do gorącego tłuszczu może spowodować bardzo bolesne oparzenia. Czy istnieje możliwość wygodnego zamontowania okapu nad kuchenką?
zmywania czyli zlew oraz zmywarka, najlepiej jeśli są obok siebie.
• czy w kuchni będzie jadalnia czy będzie to osobny pokój, do którego musimy zapewnić łatwy dostęp (będziemy nosić gorące posiłki kilka razy dziennie).

 

Projektując łazienkę należy zwrócić uwagę na:
• Brodzik, wanna, czy jest miejsce na oba? Na przeciwko wejścia powinna znajdować się umywalka z lustrem lub ściana (na pewno nie powinna to być toaleta).
• Czy pralka będzie umieszczona w łazience, a co za tym idzie będzie potrzebna szafka na brudne ubrania oraz środki czystości.
• Zaplanować szafki i półki, również pod prysznicem (szczególnie, jeśli każdy ma swój zestaw prysznicowy w kilkuosobowej rodzinie).
• Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna, fikuśne umywalki z których wylewa się woda, albo krany uniemożliwiające wygodne umycie rąk, może będą cieszyły oko, ale będą niewygodne. Wybierając sanitariaty należy zwrócić uwagę na łatwość ich mycia, trudno dostępne zakamarki są potencjalnym siedliskiem grzybów oraz osadu.
• Wyposażenie łazienki powinno być wodoodporne (lampy, meble, farby na ścianach etc).
• Osobne oświetlenie główne oraz pomocnicze nad lustrem, warto aby wentylator nie był włączany razem ze światłem, podczas kąpieli szum może być wyjątkowo irytujący.
• Łazienka musi mieć dobrą wentylację oraz sprawne odpływy inaczej pomieszczenie zacznie pleśnieć.

Aranżacja przestrzeni – częste błędy

• Podejmowanie decyzji pod wpływem impulsu lub innych osób, mieszkanie projektujemy dla siebie i ono powinno przede wszystkim spełniać nasze potrzeby.
• Niefunkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń.
• Niefunkcjonalne rozmieszczenie sanitariatów w łazience.
• Niefunkcjonalne rozmieszczenie stref w kuchni oraz przeznaczenie zbyt małej powierzchni na część roboczą.
• Nieuwzględnienie szlaków komunikacyjnych, rozmieszczanie mebli wg zasady „gdzie się zmieści”, a nie wg czynności (np szafa z ubraniami w przedpokoju zamiast w sypialni, za to książki w sypialni zamiast np w przedpokoju).
• Blokowanie dostępu do okien.
• Kupowanie słabych jakościowo urządzeń (baterie kuchenne i łazienkowe, słabe klamki czy wieszaki), które szybko się niszczą lub są niewygodne w użyciu.

Author: e-dom.eu

Podobne posty