Balustrady schodowe

Balustrady mają bardzo duży wpływ na charakter schodów. Dlatego właśnie powinny być odpowiednio dopasowane do charakteru wnętrza.

Balustrady – rodzaje

Ażurowe

– składają się ze słupków nośnych i poręczy. Wypełnienia, zazwyczaj stanowią tu tralki. Słupki rozmieszczane są co ok 90-120 cm, lub też jedynie na początku i końcu biegu.

Monolityczne

– betonowane są zazwyczaj równocześnie ze schodami.

Metal

– do budowy balustrad używana jest stal, aluminium oraz mosiądz. Materiały te muszą być najwyższej jakości, żeby nie korodowały. W tradycyjnych wnętrzach najczęściej stosowane są balustrady kute lub odlewane. Dzięki temu mogą przyjmować niepowtarzalne wzory, będąc jednocześnie ciekawym i oryginalnym elementem wystroju.

Szkło

– balustrady szklane są coraz popularniejsze. Wykonuje się je z bezpiecznego hartowanego lub laminowanego szkła. Mogą być bezbarwne, kolorowe, gładkie, zdobione lub piaskowane. Kształt zależy tu jedynie od naszych upodobań. Szklane balustrady wypełniające metalową konstrukcję idealnie pasują do nowoczesnych, nieco surowych aranżacji wnętrz.

Warunki techniczne

Podczas projektowania balustrady nie możemy zapominać, że jej podstawową funkcją nie jest ozdabianie przestrzeni domu, a zabezpieczenie przed upadkiem i pomoc w poruszaniu się po schodach. Minimalna wysokość balustrady powinna więc wynosić 90 cm. Również odległość pomiędzy poszczególnymi jej elementami jest ważna.

Odstęp pomiędzy nimi nie powinien być mniejszy niż 12 cm, a forma balustrady powinna uniemożliwić ewentualne wspinanie się dziecka po balustradzie, lub jego wypadnięcie ze schodów.

Author: e-dom.eu