Baterie podtynkowe

Nowoczesna i elegancka łazienka to przede wszystkim proste formy i minimalizm, także jeśli chodzi o rodzaj akcesoriów łazienkowych, takich jak baterie umywalkowe czy prysznicowe. ‚, ‚Najlepiej w takiej łazience będą się prezentować baterie podtynkowe, których montaż pozwala na uniknięcie widoczności podłączeń czy rurek.

Zaletą tego typu baterii jest to, że na wierzchu widoczne są jedynie niezbędne elementy, które odpowiednio dobrane stylistycznie nie szpecą, a wręcz przeciwnie – stanowią piękny element wykończeniowy i dekoracyjny.Baterie podtynkowe (za wyjątkiem umywalkowych) są zbudowane inaczej niż tradycyjne urządzenia. Mają dwa elementy – podtynkowy i natynkowy. Aby zamontować pierwszą z części przygotowuje się w odpowiednim miejscu wgłębienie w ścianie. Po zamontowaniu, podłącza się rur doprowadzających ciepłą i zimną wodę. Baterie podtynkowe mogą być jednouchwytowe lub z dwoma uchwytami, gdzie jeden to przełącznik prysznica, który umożliwia podłączenie dwóch, a nie jednego elementu instalacji, jak np. kranu wannowego i rączki prysznicowej.Jak już wyżej wspomniano, element podtynkowy baterii mocowany jest na stałe w ścianie i służy do sterowania wypływem wody. Może być on trojakiego rodzaju – z podłączeniem do instalacji wodnej, z takim samym podłączeniem, a do tego z mieszaczem oraz moduł uniwersalny, pasujący do większości baterii wannowych i prysznicowych.

Z kolei część zewnętrzną, natynkową umocowuje się na koniec etapu wykańczania wnętrz. Jest to jedyna, niezbędna widoczna część baterii, składająca się z takich elementów, jak osłona i rozeta, uchwyt lub pokrętła do regulowania strumienia i temperatury wody oraz przełącznik między wanną a prysznicem. Użytkowym elementem każdej baterii, także tej podtynkowej są elementy natryskowe, jak wylewki, słuchawki prysznicowe, deszczownice. Tutaj znaczenie dla użytkownika ma jedynie wygląd takiego elementu i jego dopasowanie stylistyczne do wystroju łazienki oraz do gustu domowników.Zestawy baterii podtynkowych różnią się w zależności od miejsca przeznaczenia – inne są te do umywalki, a inne przy wannie czy prysznicu. Jak wspomniano, baterie umywalkowe podtynkowe nie różnią się specjalnie od tych tradycyjnych, ponieważ podobnie jak one są zbudowane z jednej kompletnej części.Również inny zestaw będzie odpowiedni do wanny, a inny do kabiny prysznicowej, chyba że w elemencie podtynkowym znajdują się tylko podłączenia instalacji wodnej, co zapewnia uniwersalność. Różne są natomiast elementy natynkowe. Choć teoretycznie można zestawiać równe elementy, różnych producentów, jednak zaleca się stosowanie elementów od jednego producenta, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek przy montażu baterii.Coraz większą popularnością cieszą się również termostaty podtynkowe, a dokładnie baterie podtynkowe z termostatem. Urządzenie to umożliwia szybką regulacje temperatury wody, dzięki czemu może ona być utrzymywana na stałym, ustalonym przez użytkownika poziomie, niezależnie od ciśnienia wody. Dodatkowym atutem tego typu udogodnienia jest odcięcie gorącej wody w sytuacji braku wody zimnej, co zapobiega poparzeniom. Szczególnie przydatna jest ta funkcja jeśli w domu są dzieci.

Zaletą baterii podtynkowej z termostatem jest również kwestia ekonomiczna – woda zaczyna lecieć z kranu dopiero gdy uzyska odpowiednią temperaturę – nie mamy zatem niepotrzebnego, nadmiernego zużycia wody.Niewątpliwą zaletą baterii podtynkowych jest ich estetyka i ciekawe wzornictwo, a także oszczędność miejsca, ponieważ idealnie nadają się do małych pomieszczeń. Ponadto użytkownicy wymieniają również funkcjonalność, ze względu na masę różnorodnych elementów składowych pozwalających na złożenie idealnej dla nas baterii. Obecnie na plus dla baterii podtynkowych przemawia również moda – jest to najbardziej efektowne i praktyczne rozwiązanie dla nowoczesnej i eleganckiej łazienki, w stylu minimalistycznym. Natomiast wadą, zapewne dużo wyższa cena niż w przypadku baterii tradycyjnych.

Przed dokonaniem zakupu baterii podtynkowej warto zwrócić uwagę na jej jakość – na estetykę wykonania i użyte materiały – ponieważ nie jest to rozwiązanie tanie, ale również ze względu na przyszłe użytkowanie. Przykładowo powinniśmy brać pod uwagę płynność działania główki natryskowej, a także gatunek materiału, z którego wykonano baterię. Warto zainwestować w urządzenia znanych marek, bo da nam to gwarancję jakości, tak niezbędną przy montażu baterii w ścianie, pod warstwą płytek ceramicznych i zaoszczędzi ewentualnych prac i związanych z nimi kosztów, gdy wątpliwej jakości bateria podtynkowa ulegnie uszkodzeniu czy też będzie nieszczelna.

Author: e-dom.eu

Podobne posty