Beton budowlany

Beton budowlany można pozyskać na dwa sposoby – przygotować go samemu, bezpośrednio na budowie lub zamówić gotowy produkt z wytwórni, który przyjedzie do nas tzw. gruszką. Zaleca się stosowanie tego drugiego rozwiązania, chociaż będzie nieco droższe, ale za to beton powinien być dobrej jakości, którą gwarantuje producent. Przy samodzielnym wytwarzaniu betonu takiej pewności nigdy mieć nie będziemy.

Tak naprawdę beton fachowo nazywany jest mieszanką betonową i można go zakupić w wytwórni – samodzielnym zakładzie, lub należącym do większej firmy wykonawczej. Zdarza się też, że producenci prefabrykatów z betonu budowlanego mają własne wytwórnie, nie tylko na własne potrzeby, ale również z możliwością odsprzedaży na zewnątrz. Jeśli mamy do wyboru kilka miejsc, w których można zakupić mieszankę betonową, pierwsza kwestia, którą należałoby się kierować to odległość wytwórni od placu budowy. Nic tak bowiem nie zwiększy kosztów zakupu betonu jak jego transport na większą odległość. Dlatego przy wyborze kierujmy się jeśli już ceną, to nie ceną samego betonu, ale łączną ceną betonu i jego transportu. Tym bardziej, że czas transportowania mieszanki betonowej jest ograniczony, a długotrwały transport może spowodować, że składniki mieszanki oddzielą się od siebie, a co za tym idzie beton budowlany straci swoje właściwości. Z tego też powodu, wytwórnie zastrzegają możliwość dostarczenia mieszanki tylko w promieniu 20 kilometrów od swojej siedziby. Kolejna kwestia do rozpatrzenia przy wyborze wytwórni to cena – tutaj zazwyczaj nie ma zbyt wielkich różnic, a można, jak wspomniano powyżej, przepłacić na transporcie. I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa, którą należy brać pod uwagę przy wyborze wytwórni – gwarancja na jakość betonu. Po tym poznamy dobrą, solidną wytwórnię, jeśli wystawia świadectwo zgodności z wymogami normy. Dodatkowym plusem będzie posiadanie przez producenta własnego laboratorium, które na miejscu bada próbki betonu i dba o jego jakość. Jeśli już dokonaliśmy wyboru wytwórni mieszanki betonowej, musimy ustalić jaki produkt będzie nam konkretnie potrzebny. W pierwszej kolejności musimy zatem określić jakiej klasy beton budowlany będziemy kupować. Najczęściej do budowy domu wykorzystuje się trzy rodzaje betonu – na warstwę podkładową pod fundamenty tzw. chudy beton klasy B 7,5, a na elementy konstrukcyjne – klas B15 lub B20. Im wyższa klasa betonu, tym większa jego wytrzymałość, ale też oczywiście wyższa cena.Istotną rolę odgrywa również konsystencja betonu. Ustala ją wykonawca obiektu w oparciu o typ konstrukcji oraz sposób zagęszczania mieszanki. Najpopularniejsze są mieszanki o plastycznej konsystencji, a przy elementach cienkich i gęstozbrojonych – wręcz płynne, ponieważ lepiej wypełniają deskowanie.

 

Pozostaje ostatnia kwestia – ilość betonu, jaką musimy zakupić. Nie jest to trudne, ponieważ informacja taka znajduje się w projekcie domu. Powinniśmy jednak pamiętać, by zamówić nieco więcej mieszanki, jeśli pojawiłyby się np. jakieś nieprzewidziane okoliczności, jak chociażby nieszczelne deskowanie i przeciek. Niewielka ilość materiału może pozostać na ściankach betoniarki czy urządzenia aplikującego beton budowlany. Jeśli nie zabezpieczymy się na taką okoliczność, wówczas domówienie nawet niewielkiej ilości betonu będzie oznaczało dodatkowy kurs samochodu dostarczającego beton, a co się z tym wiąże znaczne, nieprzewidziane koszty.Jednym z elementów usługi świadczonej przez wytwórnię może być wylanie mieszanki. Większość firm obecnie dysponuje specjalnymi do tego celu urządzeniami. Jakie to będzie urządzenie, zależy od konsystencji betonu, a także lokalizacji betonowej konstrukcji.O czym jeszcze trzeba pomyśleć przed wylaniem betonu? Przede wszystkim o tym, kiedy najlepiej lać beton budowlany. Zarówno mroźna zima, jak i upalne lato mogą niekorzystnie wpływać na strukturę betonu, a co za tym idzie – jego właściwości. Przy temperaturze ujemnej mieszanka będzie wolno wiązała, zaś latem – zbyt szybko. Będziemy musieli wówczas zastosować specjalne domieszki do betonu przeciwdziałające tym zjawiskom, a to podniesie koszt betonu. Ponadto, zanim pozwolimy lać beton z gruszki, upewnijmy się, że nasze zamówienie zostało prawidłowo obsłużone i przyjechała do nas właściwa mieszanka. Najprościej można to ustalić gdy otrzymamy potwierdzoną kopię naszego zamówienia, które musi zawierać minimum informację o klasie mieszanki oraz jej objętości.

Author: e-dom.eu

Podobne posty