Bezpieczne okna w pokoju dziecka

Wybierając okna zależy nam na tym, aby były wyposażone w specjalne okucia i były to bezpieczne okna w użytkowaniu, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Szczególne zabezpieczenia powinny mieć okna w pokoju malucha. W domu, w którym jest małe dziecko, stosowane są najczęściej specjalne rozwiązania takie jak nakładki na kanty mebli czy osłony na gniazdka. Należy jednak też pomyśleć o odpowiednio bezpiecznych okuciach w oknie.

Uchwyt do otwierania powinien się znajdować w górnej części okna, tak aby dziecko miało do niego utrudniony czy też wręcz uniemożliwiony dostęp. Jeśli wydaje się nam, że to za mało zastosujmy okna, których nie można otworzyć, ale można uchylić. Pozwalają one tylko na uchylenie okna, a przejście z pozycji uchylnej do otwarcia jest niemożliwe. Okno może otworzyć tylko posiadając kluczyk. Innym rozwiązaniem jest klamka z przyciskiem, ponieważ jednoczesne wciśnięcie przycisku i przekręcenie klamki może być trudne dla dziecka.

Jeżeli chcemy uniknąć otwierania okna w pokoju dziecięcym nawet w celu wietrzenia, warto zastosować nawiewnik, który automatycznie wyreguluje wilgotność powietrza.

Ważną rolę w pokoju dziecka odgrywa odpowiednia, bezpieczna szyba, która nawet po uderzeniu nie stłucze się i pozostanie w ramie nie rozsypując się na drobne kawałki. W szybach takich taflę szkła trzyma specjalna folia sklejona z szybą. Jeśli nawet dojdzie do rozbicia szyby, nikt nie zostanie pokaleczony kawałkami szkła.

Jeżeli zdecydujemy się na model okna o niskim współczynniku przepuszczalności cieplnej, będziemy mogli utrzymać w pokoju temperaturę na stałym poziomie, niezależnie od pory roku. Takie okna ułatwiają dziecku spokojny sen ponieważ są dodatkowo dźwiękoszczelne. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w pokojach niemowląt, które przesypiają niemal całą dobę.

W pokoju dziecięcym warto zamontować roletę wewnętrzną, która chronić będzie wnętrze przed nagrzaniem oraz zapewni w pomieszczeniu przyjemny chłód nawet w upalne dni. Dobrze jest wybierać rolety zaciemniające, które młodszym dzieciom umożliwią sen nawet w ciągu dnia.

Należy pamiętać, że mimo wielu dostępnych na rynku blokad oznaczonych jako bezpieczne dla dzieci, nie wszystkie z nich dają faktycznie 100% gwarancję bezpieczeństwa. Pamiętajmy więc aby dokładnie sprawdzić z jakim produktem mamy do czynienia oraz na ile jest bezpieczny dla naszego dziecka.

e-dom.eu