Budowa piwnicy

Budowa piwnicy ciągle jest rozpatrywana przez inwestorów. Oprócz zalet tego rozwiązania, ma jednak wadę – znacznie zwiększa koszt budowy fundamentów. Głównym kosztem gdy brana jest pod uwagę budowa piwnicy, są prace ziemne polegające na wykopaniu głębokiego i rozległego dołu pod całym domem lub jego częścią, a następnie wywiezieniu wydobytej w ten sposób ziemi. Do tego ściany piwnic muszą posiadać profesjonalną hydroizolację, aby nie nasiąkały wodą, co pociągałoby za sobą rozwój grzybów i pleśni, a także osłabienie fundamentów stawianego domu.

Jeśli mimo zwiększenia kosztów budowy zdecydujemy się na podpiwniczenie, warto przeanalizować czy będzie nam potrzebna ogromna piwnica pod całym domem czy wystarczy gdy będzie on jedynie częściowo podpiwniczony. W drugim jednak przypadku prace fundamentowe będą bardziej skomplikowane, a koszt niewiele mniejszy niż przy podpiwniczeniu całkowitym. Najlepiej zastosować takie rozwiązanie, gdy dom stoi na naturalnym wzniesieniu i spadek terenu można wykorzystać na piwnicę częściową.

Jak zatem powinna być zaplanowana budowa piwnicy? Przede wszystkim trzeba zaplanować jej odpowiednią głębokość. Podstawowa zasada to zagłębienie jej przynajmniej do poziomu przemarzania gruntu czyli między 80 cm a 140 cm, w zależności od regionu kraju. Koszty takiej piwnicy są mniejsze, bo jej większa część znajduje się nad powierzchnią działki, jednak takie rozwiązanie może nie być zbyt atrakcyjne architektonicznie.

Zaletą piwnicy wyniesionej wysoko nad teren jest posadowienie fundamentów na poziomie takim samym jak w domu niepodpiwniczonym, nie ma wówczas problemów z wodami gruntowymi. Ponieważ zagłębienie w terenie jest niewielkie, zjazd do garażu jest wygodny i niezbyt stromy. Piwnica ponadto może posiadać okna co zapewnia jej dobre doświetlenie. Minusem natomiast jest potrzeba prowadzenia wysokich schodów na parter, a co za tym idzie, brak bezpośredniego połączenia parteru domu z terenem &ndash ogrodem.

Drugim rozwiązaniem jest całkowite zagłębienie piwnicy w gruncie. Rozwiązanie to ma jednak wiele wad. Przede wszystkim doświetlenie piwnicy jest trudne, ponieważ nie dociera do niej światło dzienne, a ewentualne okna trzeba umieszczać w studzienkach. Ściany takiej piwnicy muszą być niezmiernie wytrzymałe i odporne na napór gruntu, a do tego lepiej i solidniej zaizolowane przeciw wilgoci. Do tego dochodzi oczywiście kwestia głębszego wykopu i wywiezienia większej ilości ziemi.

Piwnica może pełnić w domu wiele funkcji. W razie potrzeby może być zaadoptowana na pomieszczenia mieszkalne. Jeśli jesteśmy amatorami sportu, możemy w piwnicy urządzić salę do ćwiczeń albo też bawialnię i pokój wypoczynkowo-rozrywkowy dla całej rodziny. Piwnica jest również dobrym miejscem na urządzenie domowego kina. Bardziej praktyczne wykorzystanie piwnicy to uczynienie z niej miejsca do przechowywania różnych rzeczy. Może to być spiżarnia na przetwory czy zapas warzyw i owoców, schowek na mniej potrzebne rzeczy czy ubrania sezonowe. Ponadto w piwnicy można urządzić warsztat czy miejsce do realizacji hobby jeśli przestrzeń domu na to nie pozwala. Warto również w piwnicy wydzielić kącik do przechowywania wina. Piwnica może pełnić także funkcje kotłowni i magazynku na paliwo do ogrzewania domu.

Należy zaznaczyć, że w pewnych sytuacjach warto zrezygnować z budowy piwnicy. Przede wszystkim dotyczy to sytuacji gdy dom jest posadowiony na gruntach podmokłych, o wysokim poziomie wód gruntowych albo też na terenach zalewowych, narażonych na wysoki poziom wód. Nie warto podejmować się budowy piwnicy jeśli dysponujemy dużym terenem, możemy wybudować na nim rozległy dom, który pomieści na normalnych kondygnacjach wszystkie niezbędne pomieszczenia, także te do przechowywania.

W takim przypadku piwnica traci na znaczeniu jako dodatkowe miejsce na różne, mniej potrzebne rzeczy. Z kolei powodem do budowy piwnicy może być sytuacja odwrotna, czyli małe możliwości rozbudowy naziemnej części domu.

Author: e-dom.eu

Podobne posty