Ceramika ozdobna

Stylowe wazy, misy i wazony stanowią luksusowy ozdobnik współczesnych domów.Niezwykłe kolekcje ceramiczne powstają często w warsztatach rzemieślniczych. Rękodzieła w postaci waz, mis i wazonów mogą być realizowane na indywidualne zamówienie. Powstają najczęściej z naturalnego surowca jakim jest glina. Plastyczny materiał wymaga czasochłonnego ręcznego modelowania kształtów, zdobienia i wypalania w gorącym piecu. Co sprawia, że naczynia są bardzo wytrzymałe na wysoką temperaturę oraz czynniki zewnętrzne.

Kolorystyka ceramiki, wykonywanej w piecu garncarskim, zależy od wielu czynników m.in. rodzaju użytego drewna i sposobu wypalania. Najczęściej wytwarza się naczynia w kolorze ceglanym, ciemno brązowym, a także czarnym. Czysto białe ceramiczne formy powstają z mieszanek gipsowych, ręcznie malowanych i zdobionych. Niezwykle bogate i cenne kolekcje naczyń powstają również z porcelany, jako mieszaniny glinki z kwarcem i skaleniem. Z tego trwałego materiału wytwarzane są misy, wazy i wazony o zróżnicowanych formach i wzornictwie. Porcelana jest oferowana we wszystkich dostępnych kolorach. W zależności od gustu wybierane są naczynia w jednolitych barwach lub bogato zdobione.

Szczególnie często poszukiwana jest oryginalna porcelana zdobiona motywami chińskimi jak kwiaty czy wiejskie scenerie. Co ciekawe porcelanowe wyroby pokryte znakami chińskimi mają pozytywny wpływ na szczęście rodzinne. Z wysoko plastycznych surowców można uzyskać ciekawe kształty i wzory ceramicznych naczyń, a jedynym ograniczeniem może być wyobraźnia. Owalne formy mogą być matowe lub błyszczące, opatrzone jednym lub dwoma uchwytami. Powłoka naczyń może być gładka lub zdobiona płaskorzeźbą. Standardowe wymiary mis kształtują się od 6-8 cm wysokości oraz od 21 do 28 cm średnicy. Poręczne wazy nie zajmują wiele miejsca ze względu na swoje wymiary 19 cm wysokości i 25 cm średnicy. Ozdobą każdego wnętrza mogą być dyskretne wazony o wymiarach 37 cm wysokości i 20 cm średnicy. Szeroki wybór wymiarów sprawia, że unikatowe kolekcje waz, mis i wazonów można dopasować do każdego stylu wnętrza. W modernistycznych wnętrzach dominują proste wzory bez nadmiaru ozdobników. Przesycone klasycznym stylem wnętrza, często ceramika ozdobna wykonana jest na wzór antyczny. Indywidualny charakter wprowadzą do salonu czarne wazony i misy. Ponadczasowym dodatkiem na stolikach kawowych będą nieduże wazony chińskie. Ceramika ozdobna wykonana ręcznie wprowadza do wnętrza akcenty z duszą. Limitowana kolekcja ceramiki może pełnić zarówno funkcję dekoracyjną, oraz użytkową przy okazji wystawnych przyjęć. Niezbędnym elementem dekoracji stołu będą wazy, a także wazony wypełnione żywymi kwiatami. Misy z egzotycznymi owocami mogą stanowić gustowny dodatek w jadalni i salonie.

Wysokiej jakości naczynia z autorskich kolekcji, powinny być sygnowane gmerkami, czyli podpisami umieszczonymi na naczyniach.

Author: e-dom.eu

Podobne posty