Ciepło w domu

Właściwe ogrzewanie pomieszczeń w sezonie jesienno-zimowym jest niezwykle ważne, jednak ciepło kosztuje, w dodatku coraz więcej. ‚, ‚Jak więc oszczędzać ciepło? Istnieje kilka sposobów na oszczędne użytkowanie instalacji grzewczej i na oszczędniejsze ciepło w domu.

Już podczas planowania ogrzewania w domu, należy pamiętać, że nasze rachunki zależą od zapotrzebowania budynku na ciepło, np. od jego wieku, stanu i wielkości okien czy liczby ścian zewnętrznych. Wszystko to ma wpływ na to, w jakim tempie i w jakiej ilości ciepło ucieka z budynku.Duże znaczenie mają tutaj okna – zarówno ich szczelność , jak i powierzchnia. Średnio tracimy przez nie od 15 do 25% ciepła. Wszyscy, którzy mają lub mieli stare okna, doskonale zdają sobie sprawę z tego jak bardzo może wiać przez szpary w nich.

Uszczelnienie okien lub wymiana ich na nowoczesne, szczelne, jest więc jak najbardziej wskazane choć kosztowne. Straty ciepła ograniczyć mogą również zamontowane okiennic oraz zewnętrzne rolety zamykane na noc, a także zasłanianie okien po zmroku, zwłaszcza zimą. Istotny wpływ na zapotrzebowanie na ciepło ma stopień przeszklenia pomieszczenia. Ze względu na to np. w pomieszczeniu z dużym przeszklonym wyjściem na taras należy zaprojektować ogrzewanie o większej mocy niż w pozostałych częściach domu, w których okna mają mniejszą powierzchnię. Usprawnienie systemu ogrzewania i prawidłowa wentylacja pomogą nam w zatrzymać ciepło w domu.

Jak oszczędzać ciepło w domu?

Ogrzewanie

Ogrzewanie jest jednym z największych kosztów utrzymania domu czy mieszkania. Jedną z podstawowych zasad oszczędzania ciepła jest instalacja odpowiednich grzejników. Należy kupić grzejniki o odpowiedniej bezwładności cieplnej z możliwością zastosowania zaworów termostatycznych. Jeśli posiadamy termostat, należy koniecznie pamiętać o zakręceniu grzejników przed wietrzeniem mieszkania. W przeciwnym razie, gdy pomieszczenie oziębi się po otwarciu okien, termostat nasili pracę grzejnika, żeby utrzymać nastawioną temperaturę.

Należy również wykorzystywać możliwości regulacji temperatury w ciągu doby i dostosować ten cykl do swoich wymagań, pamiętając jednocześnie aby nie dopuścić do wychłodzenia mieszkania, ponieważ ponowne jego ogrzanie trwa długo. Tak więc w pomieszczeniach mało używanych, jak również nocą powinniśmy zmniejszać ogrzewanie.

Jeżeli wyjeżdżamy, na przykład na weekend, powinniśmy obniżyć temperaturę ogrzewania o ok. 3-40 C. Nie należy całkowicie go wyłączać, ponieważ może to doprowadzić do zawilgocenia budynku.W pomieszczeniach użytkowych optymalna temperatura to 20-21 °C. Nie powinniśmy więc ogrzewać mieszkania powyżej tego poziomu. Jeśli na zewnątrz temperatura wynosi około zera, a w mieszkaniu mamy na przykład 23 °C, straty ciepła są o 15 %. Większe, niż przy 20 °C. Jak więc widać, zmniejszenie temperatury jedynie o 1-30 C, pozwala na zmniejszenie rachunków nawet o 10%

Zasłony i firanki

stanowią nie tylko dekorację okien. Mogą one spełniać również kilka innych zadań. Oczywistym jest, że zabezpieczają nas przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, oraz nie wpuszczając promieni słonecznych do pomieszczeń. Mogą one również przyczynić się do tego, że w danym pomieszczeniu będzie cieplej ale nie w każdym przypadku. Tak więc zasłony mogą zarówno zwiększyć jak też zmniejszyć nasze rachunki za ogrzewanie. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że okna w każdym mieszkaniu i domu pozwalają na przepływ ciepła zarówno do jego wnętrza, jak i na zewnątrz.

Naturalne jest że, zimą należy zahamować ucieczkę ciepła z mieszkania, w czym pomóc nam mogą zasłony. Jednak będą one również powstrzymywać dopływ energii z zewnątrz – jeżeli bowiem zasłonimy okna, do pomieszczeń dostanie się mniej promieni słonecznych, które również ogrzewają nasz dom. Aby uniknąć takich sytuacji, zimą należy odsłaniać zasłony i firanki, gdy przez okno świeci słońce, ponieważ im głębiej promienie słoneczne dostają się do pomieszczeń, tym mniejsza szansa, że część ich energii zostanie wypromieniowana na zewnątrz.

Należy jednak pamiętać o tym, iż zasłony i firanki niestety utrudniają cyrkulację ciepła dopływającego do mieszkania z kaloryferów. Grzejniki najczęściej umieszcza są pod oknami. Jeśli więc zasłonimy je długimi firankami i zasłonami, będą one ogrzewać przede wszystkim przestrzeń między zasłoną a ścianą i oknem, a ciepło to będzie bardzo łatwo uciekać na zewnątrz. Dlatego też zasłony nie powinny sięgać samej podłogi. Należy zadbać o to aby ich długość była dostosowana do okien w taki sposób, by nie zasłaniały kaloryferów. Zamiast je obcinać, wystarczy, że je zawiniemy i ułożymy na parapecie.

Zasłony i firanki mogą również zmniejszać straty ciepła przez okna, ponieważ ograniczają one w znacznym stopniu cyrkulację powietrza przy oknach. Ich brak powoduje, że ciepłe powietrze z kaloryferów ruchem konwekcyjnym unosi się do góry, obok okna się schładza, i spływa w dół, do kaloryfera. Wystarczy więc zasłonić zasłonki, aby ta cyrkulacja ustała, a tempo strat ciepła się zmniejszyło. Im grubsza będzie zasłona, tym lepiej dla nas. Tak samo wygląda to w przypadku gęsto tkanych firan, które skutecznie utrudniają mieszanie się ciepłego i zimnego powietrza. Nie należy zapominać, że na wysokość naszych opłat za ogrzewanie, duży wpływ ma również stan budynku. Wiele starszych budynków nie spełnia obowiązujących norm energetycznych. Należy więc zadbać o odpowiednie docieplenie ścian, które może zmniejszyć straty ciepła nawet o 25%.

Docieplenie ścian, wymiana okien czy też grzejników wiąże się z dużymi kosztami, poniesionymi jednorazowo. Jednak patrząc na korzyści z tego wynikające, inwestycja taka z pewnością się nam zwróci, ponieważ koszty związane z ogrzewaniem budynku czy mieszkania, ulegną znacznemu zmniejszeniu

Author: e-dom.eu

Podobne posty