Crackle

Efekt spękań zwany crackle, jest metodą dekorowania przedmiotów, używaną głównie w technice decoupage. Czasem crackle można spotkać na ścianach, a nawet paznokciach, ponieważ, do uzyskania efektu spękań, używa się właśnie odpowiednich lakierów.

Do uzyskania spękań kolorowych służy lakier jednoskładnikowy. Polecany jest przede wszystkim osobom zaczynającym swoją przygodę ze zdobnictwem.

Do spękań kolorowych, oprócz lakieru, potrzebujemy dwóch farb w kontrastujących kolorach. Na pomalowaną, wyschniętą powierzchnię nakładamy medium. Po czasie przewidzianym przez producenta preparaty mogą mieć różny czas schnięcia działamy zgodnie z zaleceniem na etykiecie, nakładamy drugi kolor. Podczas malowania należy bardzo starannie nanosić farbę. Niedozwolone jest poprawianie niedomalowań, ponieważ w miejscach tych nie uwidocznią się spękania. Efekty działań będą widoczne już po chwili, po krótkim czasie wierzchnia farba zacznie pękać, odsłaniając kolor podkładowy. W miejscach, gdzie była grubsza warstwa lakieru, spękania będą większe i bardziej wyraźne. Popękana płaszczyzna wyglądać będzie jak złuszczająca się farba, zniszczona i mocno dotknięta zębem czasu. Na koniec powierzchnię należy zabezpieczyć lakierem akrylowym wodnym, najlepiej matowym.

Dwuskładnikowe preparaty do spękań służą do wykonania pęknięć przeźroczystych, które, wypełnione specjalnym kolorowym proszkiem, wyglądają jak popękana porcelana. Na dekorowaną powierzchnię nakładamy pierwszy składnik preparatu tzw.

Jak zrobić crackle ?

Step1. Kiedy lakier wyschnie, używamy
Step2. Obydwa składniki są transparentne i po wyschnięciu tworzą przeźroczystą błonkę naznaczoną delikatnymi pęknięciami. Na koniec, w idealnie suchą powierzchnię, wcieramy odpowiedni preparat. Do wyboru mamy wiele możliwości. Może to być: wosk lub lakier przyciemniający, porporina, patyna a dla bardziej pomysłowych: cienie do powiek lub pasta do butów. Powierzchnię, celem zabezpieczenia, powinno się polakierować.

Preparat jednoskładnikowy jest prostszy w użyciu, natomiast efekt końcowy mniej delikatny, niż na powierzchniach ozdobionych dwuskładnikowcem.

Posiłkując się różnymi postarzającymi technikami możemy nadać przedmiotom wygląd pięknych i eleganckich antyków.

Author: e-dom.eu

Podobne posty