Dekoracje okien

Dekoracje okien zwykle kojarzą się nam z tradycyjnymi zasłonami i firanami. Jednak coraz częściej przywiązujemy do nich coraz większą wagę. Dekoracje okienne dość często uzupełniają i podkreślają charakter wnętrza.

Dobrze dobrane firany i fantazyjnie upięte zasłony są bezpiecznym i często stosowanym rozwiązaniem. Jednak okno wcale nie musi być wcale otulone materiałem.

Często wybierane są firany długie, sięgające ziemi a nawet układające się na podłodze, które układa się w miękkie fale. Krótkie, pozwalają zaś zbudować ramę dla dekoracyjnych przedmiotów zdobiących parapety. Najczęściej stosowany jest obecnie tiul, firanki sznurkowe czy ekranowe.

Jeśli jednak nie lubimy firanek i nie potrafimy ich układać w piękne fale dobrym wyborem będą żaluzje, które przede wszystkim są praktyczne. Stanowią one ochronę przed słońcem i nagrzewaniem się pomieszczeń. Dostępne są na rynku żaluzje wykonane z drewna, metalu, skóry czy też materiału. Możemy przebierać w ich kolorach oraz wielkościach.

Podobnym walorem charakteryzują się rolety okienne, które wręcz zachwycają wzorami oraz kolorystyką.
Do wyboru mamy również ekrany. Są to gładkie panele, które wykonuje się z tkaniny obciążonej u dołu listewką, nadającą im sztywność. Do ich zawieszenia stosowane są specjalne karnisze, które umożliwiają łatwe i szybkie zmiany położenia tych dekoracji. Ekrany mogą nie tylko zastępować firany i zasłony. Mogą one również niejako być stosowane jako ścianki działowe oddzielające na przykład salon od sypialni.

Niezależnie od tego co będzie stanowiło naszą dekorację okien, musimy pamiętać, że wybór powinien być uzasadniony zarówno walorami estetycznymi czy dekoracyjnymi, jak również praktycznymi. Dekoracje takie powinny bowiem łączyć w sobie te dwie funkcje.

Author: e-dom.eu