Dekoracje sufitowe

Sufit jest powierzchnią na którą rzadziej zwraca się uwagę. Czy jedyną ozdobą może być  żyrandol czy są tez inne dekoracje sufitowe? Pomysłowy, estetycznie wykończony sufit może sprawić, że całe wnętrze będzie znacznie bardziej atrakcyjne.

Sufit, jest ważnym elementem wystroju pomieszczenia. Dlatego warto pomyśleć o zabawie z kolorami, dzięki której stanie się on zauważalny i zmieni całość pomieszczenia. Jeśli lubimy ciemne, intensywne barwy, lecz pomieszczenia w naszym domu są dość małe, można z powodzeniem zestawić z jasnymi ścianami, sufit w ciemnych kolorach. Z pewnością nie zmniejszy to optycznie pomieszczenia. Zaś w przypadku dużych i przestronnych pomieszczeń, możemy zastosować odwrotną zasadę – jasny sufit i intensywne kolory ścian. Chcąc optycznie powiększyć pomieszczenie warto pomalować sufit i ściany, w jasnych, podobnych kolorach. Również optyczne powiększenie zapewni pomalowanie sufitu na kolor jaśniejszy niż podłogi.

Należy pamiętać, że pomalowanie sufitu czy też ścian farbą dekoracyjną lub strukturalną często wymaga uprzedniego zagruntowania powierzchni. Podobnie jest w przypadku tynku dekoracyjnego. Warto również sprawdzić czy stara farba dobrze przylega do podłoża oraz usunąć nierówności, odpryski czy też pęknięcia, i oczywiście oczyścić podłoże. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia mogą bowiem przebijać nowo położoną warstwę farby.

Dekoracje sufitowe?

Zazwyczaj w domach pozostawiany jest gładki sufit w jednolitym kolorze. Wystarczy jednak odrobina wyobraźni i dobrej woli by nadać mieszkaniu oryginalny wygląd. Powierzchnię sufitu można ozdobić farbą strukturalną lub tynkiem strukturalnym, nadając ścianie dowolną fakturę. Jeśli zależy nam na bardziej stylowym wnętrzu warto sięgnąć po gipsowe lub styropianowe sztukaterie. Dostępne są w różnych kształtach, wielkości oraz o różnych wzorach i można nimi z powodzeniem zdobić również ściany. Montaż sztukaterii nie jest niczym skomplikowanym. Przytwierdza się je do danej powierzchni za pomocą kleju. Coraz częściej dekoracje sufitowe, to także ciekawie podświetlone sufity podwieszane, które są doskonałym dopełnieniem całości aranżacji wnętrza.

Budując lub remontując dom czy też mieszkanie warto przemyśleć udekorowanie sufitu. Taka forma wykończenia wnętrza będzie z pewnością nie tylko oryginalna, ale również bardzo atrakcyjna, a wybór dostępnych na rynku materiałów oraz sposobów na dekoracje, umożliwia nam dopasowanie jej do dowolnej aranżacji wnętrz.

Author: e-dom.eu

Podobne posty