Deski kompozytowe na taras

Budując lub remontując taras warto zastanowić się nad wyborem najlepszego materiału. Interesującym wyborem są deski kompozytowe. Płytki są praktyczne, łatwo je utrzymać w czystości, jednak gdy spadnie na nie deszcz lub śnieg, robią się śliskie i niebezpieczne dla użytkowników. Drewno jest piękne, niewątpliwie klimatyczne, naturalne, ale niestety mało trwałe i wymagają regularnej konserwacji.

Idealnym rozwiązaniem, łączącym zalety obu powyższych materiałów jest zastosowanie systemu tarasowego z kompozytów. Kompozyt to mieszanina mączki drzewnej i PCW, przy czym zawartość drewna waha się między 30 a 50%. Deski kompozytowe przypominają więc w dotyku drewno, a dzięki dodatkowi sztucznego tworzywa są trwałe i odporne na wilgoć oraz działanie promieni słonecznych. W wyglądzie między deskami drewnianymi, naturalnymi a deskami z kompozytu podstawową różnicą jest jednolitość, każda deska z PCW wygląda tak samo, nie ma sęków, jest idealnie prosta i o równomiernym wybarwieniu. Dodatkową zaletą jest specjalny system montażu, który pozwala uniknąć widocznych gwoździ i śrub.

Podstawą tarasu z desek kompozytowych są legary o prostokątnym przekroju, niekiedy wzmocnione w środku przegrodą. Kolejność prac przy układaniu tarasu z desek kompozytowych przedstawia się pokrótce następująco:

– na gotowej wylewce betonowej co 50 cm układa się legary, w których trzeba zrobić otwory i przykręcić do podłoża,
– instaluje się tzw. listwę startową, która będzie stanowić oparcie dla pierwszej deski,
– układa się deski, mocując każdą do legarów za pomocą łączników i śrub,
– po położeniu wszystkich desek, wyrównuje się je, a następnie przycina na wymiar,
– brzeg tarasu maskuje się specjalną listwą zamocowaną na dodatkowym legarze.

Deski kompozytowe dają się łatwo układać bez izolacji, bezpośrednio na legarach położonych na betonie, który musi być w związku z tym idealnie równy i jednolity, żeby taras nie miał nierówności. Deski kompozytowe na taras, podobnie jak deski naturalne są ryflowane.

Problem przy wykańczaniu tarasu z desek kompozytowych może sprawiać ich dopasowanie w zakamarkach po zwężeniu jest je trudno zamocować, ponieważ odcina się wówczas specjalnie wyprofilowane krawędzie umożliwiające mocowanie. Niezbędne jest też użycie specjalnych listew maskujących na brzegi tarasu, ponieważ deski kompozytowe są wewnątrz puste.

Drewno naturalne wymaga impregnowania oraz malowania specjalnymi farbami, jeśli chcemy uzyskać trwalszy efekt i określony kolor tarasu. Nie ma tego problemu przy kompozycie, ponieważ kupuje się go w określonym kolorze, który nie wymaga odświeżania.
Oczywiście rozwiązanie takie nie jest idealne i nie do zdarcia. Deski kompozytowe mogą ulegać zarysowaniu, istnieje też niewielkie ryzyko ich odbarwiania się pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że deski kompozytowe tak samo jak płytki ceramiczne, mogą się różnić odcieniem i wybarwieniem pomiędzy różnymi partiami produkcyjnymi.

Zaletą kompozytu jest również łatwe ich utrzymanie w czystości, brud nie wnika bowiem w materiał i wystarczy taras co jakiś czas spłukać wodą pod ciśnieniem.

Author: e-dom.eu

Podobne posty