Do czego służy bidet ?

W związku z coraz większym przywiązywaniem wagi do higieny, a także ze względu na zwiększające się metraże polskich łazienek, coraz częściej można w nich spotkać bidet jako element wyposażenia. Mówiąc najogólniej, bidet służy higienie intymnej po skorzystaniu z toalety. Wiele osób używa ich również do mycia nóg. Bidety swoim wyglądem przypominają miskę ustępową, ale ze względu na pełnioną funkcję bliżej im do umywalki. Bidety umożliwiają szybkie i wygodne zadbanie o czystość, nadają się więc bez problemu dla osób starszych czy niepełnosprawnych.

Bidet składa się z dwóch elementów: miski oraz baterii. Producenci ceramiki łazienkowej produkują całe serie łazienkowe, w których nie brakuje również bidetów. Jest to ważne ze względu na estetykę łazienki i jej odpowiednią, spójną aranżację. bidety zatem, podobnie jaki miski ustępowe mogą być stojące lub wiszące. ze względu na ich główną funkcję, najbardziej odpowiednią lokalizacją jest pobliże sedesu.

Ujście kanalizacji ma taki sam charakter jak w umywalce, można je zamknąć korkiem i napełnić wodą. Zabezpieczeniem przed zalaniem będzie jak w umywalce przelew. Natomiast baterie bidetowe do złudzenia przypominają zwykłe baterie. Jednak różnica polega na tym, że umieszczony jest na ich wylewkach perlator. Pozwala to na ustawienie strumienia wypływającej wody w wybranym kierunku. Najczęściej stosuje się tu baterie jednouchwytowe, a także takie, które mają termostat umożliwiający ustawienie jednej stałej temperatury.

Materiały jakich używa się do produkcji bidetów to ceramika identyczna jak ta stosowana do produkcji toalet i umywalek szkliwiona lub nieszkliwiona. Może też być w kolorze innym niż biały, co jest coraz popularniejsze w nowoczesnych łazienkach.

Aby zastosować bidet w łazience musi mieć ona jednak określone minimalne rozmiary, aby znalazło się w niej miejsce na dodatkowe urządzenie. Tylko wtedy korzystanie z niego będzie łatwe i wygodne. Gdy zabraknie wygody, w większości przypadków bidet będzie tylko dodatkowym, nieużywanym meblem. Aby korzystanie z bidetu było wygodne, odległość od jego przodu do znajdującej się po przeciwnej stronie ściany lub elementów wyposażenia łazienki powinna wynosić minimum 60 cm. Zaleca się jednak, aby było to 80 cm. Podobnie jeśli chodzi o odległość od pralki, jeśli jest ona umieszczona obok bidetu. Ponieważ najwygodniej i najbardziej intuicyjnie ulokować bidet obok miski ustępowej, należy zachować w tym przypadku odstęp od niej wielkości minimum 30 cm. Podobnie jeśli chodzi o zachowanie odległości od umywalki, ściany bocznej czy np. wanny i kabiny prysznicowej.

Jeśli nie dysponujemy łazienka na tyle dużą by zamontować w niej wygodny do używania bidet, można skorzystać z rozwiązania w postaci deski bidetowej. Jej montaż polega na zamocowaniu na desce ustępowej. Sterowanie odbywa się poprzez umieszczone z boku przyciski. Można też skorzystać z rozwiązania kompaktowego, które polega na połączeniu miski ustępowej z bidetem, czyli technologii dwa w jednym. Ponieważ jednak zarówno deska bidetowa jak i kompakt są bardzo drogimi rozwiązaniami, warto rozważyć znacznie tańsze i proste w realizacji, a mianowicie zamontowanie w umywalce dodatkowego elementu w postaci słuchawki prysznicowej z przyciskiem. Po naciśnięciu takiego przycisku woda zostanie skierowana z kranu do węża. Można takie rozwiązanie wykorzystać, jeśli miska ustępowa znajduje się w pobliżu umywalki. Wówczas toaleta może spełniać funkcje bidetu.

Sam montaż tradycyjnego bidetu polega na przygotowaniu podejścia wodociągowego w ścianie lub montażu stelaża jeśli na takim ma zostać umieszczony bidet. Zakłada się zawory lub tzw. kolanka na oczkach wodociągowych, montuje w bidecie baterię i syfon, przytwierdza bidet, podłącza wężyki do baterii, syfon do kanalizacji, a całość uszczelnia silikonem sanitarnym.

Author: e-dom.eu