Dom dla alergika

Urządzanie wnętrza to trudna sztuka, zwłaszcza kiedy wybór materiałów i przedmiotów trzeba dostosować do potrzeb mieszkającego w domu alergika. ‚, ‚ Wtedy trzeba zwrócić szczególną uwagę, na to jak wyposażyć mieszkanie. Należy brać pod uwagę zarówno rodzaj zastosowanych mebli, typ ogrzewania oraz materiały, z których wykonane są wykończenia powierzchni płaskich.

Dom dla alergika  – ściany i podłogi

Przede wszystkim należy zapobiec zagnieżdżaniu się grzybów pleśniowych, więc ściany muszą być suche. Jeśli więc w pomieszczeniach są miejsca szczególnie narażone lub podatne na działanie pary wodnej oraz pleśniowych nalotów, należy na samym początku odpowiednio je zabezpieczyć. Najpierw ściany powinny zostać zaimpregnowane środkiem grzybobójczym, a następnie pomalowane farbą przeznaczoną do pomieszczeń wilgotnych. W przypadku, gdy zauważymy powstawanie pleśni trzeba usunąć w tych miejscach tynk, a następnie zastosować preparat zapobiegający ponownemu jej powstawaniu.Grzyb domowy rozwija się najczęściej w ciemnych, słabo wietrzonych miejscach, dlatego warto dbać o odpowiednie nasłonecznienie i wietrzenie pomieszczeń oraz unikanie podatnych materiałów. Dość często rozwija się na elementach drewnianych, jeśli jednak konieczne jest użycie drewna, należy zadbać o zabezpieczenia tego materiału specjalnym impregnatem przeciwgrzybicznym.

Ściany powinny być również gładkie. W szczelinach i występach osadza się kurz, który trudno potem usunąć. Ze względu na to nie należy używać do wykończenia ścian tynków strukturalnych, a wszystkie szczeliny i występy powinny zostać starannie wypełnione i wyrównane. Wszelkie zakamarki stanowią siedlisko kurzu i bakterii, konieczne jest więc ich wyeliminowanie. Również tapety mogą stanowić zagrożenie. Na ich fakturze może gromadzić się kurz, a do tego alergik może źle reagować na składniki tapety czy kleju. Podłoga powinna być pokryta materiałem, który pozwala na łatwe utrzymanie czystości. Najlepszy jest tu więc polakierowany parkiet lub płytki. Trzeba ograniczyć do minimum niedostępne szczelinki oraz ilość ozdobnych frezów.

 

Dom dla alergika – meble

Szczególną uwagę należy zwrócić na meble tapicerowane, np. łóżko. Najlepszym wyborem będzie prosta rama łóżka z drewna lub metalu. Nie powinniśmy wybierać łóżek, które całe obite są materiałem tapicerskim, a jedynie wyposażone w materac. Jednak również materace mogą być przyczyną uczuleń, zwłaszcza kiedy są wypełnione trawą morską, słomą, bawełną i resztkami wełny, sierścią zwierzęcą, ścinkami jedwabnymi, konopiami, lnem lub włóknami palmowymi. W materacach gromadzi się kurz i roztocza, najlepsze są więc materace z gąbki, najlepiej pokryte zmywalną powłoką. Również pościel ma duże znaczenie. Poduszka powinna być wypełniona gąbką i powleczona łatwym do oczyszczenia pokrowcem. Konieczne jest zrezygnowanie z pierzyn oraz kołder i poduszek puchowych. Prześcieradła powinny być lniane, a kołdry z włókien sztucznych.Natomiast jeśli chodzi o pozostałe meble, należy usunąć, zwłaszcza z pokoju alergika, wszystkie te, które są zbędne. Konieczne są gładkie drewniane lub metalowe krzesła oraz stoliki, które można ścierać na mokro, jak również gładkie, pozbawione ozdób szafy ze szczelnymi drzwiami.

Dom dla alergika – ogrzewanie

Ważną rolę w urządzaniu mieszkania odgrywa również odpowiednie ogrzewanie. Zupełnie nie nadają się wszelkiego rodzaju grzejniki wentylacyjne. Z powodzeniem natomiast można stosować kaloryfery centralnego ogrzewania, nowoczesne piece gazowe i grzejniki elektryczne. Pomiędzy żeberkami kaloryferów zbiera się wiele kurzu, który unosi się wraz z ogrzanym powietrzem należy więc często przecierać je na mokro. Najlepszym wyborem będzie ogrzewanie podłogowe, ponieważ nie ma tu konieczności montowania grzejników, oraz pieca. Są jednak sytuacje, w których nie da się do końca wykluczyć sporej ilości kurzu w pomieszczeniu i pozostaje wtedy jego bieżące usuwanie. Dostępna jest na rynku szeroka gama urządzeń, które ograniczają zawartość kurzu w powietrzu i utrzymują stałą wilgotność, takie jak nawilżacze powietrza i jonizatory. Ich instalację powinna poprzedzać konsultacja z lekarzem. Gładkie ściany, odpowiednie łóżko i ogrzewanie to jednak nie wszystko.

Niedopuszczalne są odkryte regały pełne książek, gazet i innych materiałów papierniczych. Powierzchnie takie są niestety siedliskiem kurzu. Konieczna jest również rezygnacja z puszystych dywanów, kap, ozdobnych poduszek wszelkiego rodzaju bibelotów, zwłaszcza w dużych ilościach oraz suszonych kwiatów. Problem stanowią też firany, zasłony oraz żaluzje czy rolety. Powinniśmy wybierać więc lekkie firanki z tworzyw sztucznych, zrezygnować z zasłon i pamiętać, że niewskazane jest umieszczanie żaluzji po wewnętrznej stronie okien.

Wszystko to sprawia, że wnętrza są bardzo sterylne, oszczędne w stylu. Nie zawierają one bowiem elementów, którymi operujemy nadając pomieszczeniom określony wyraz i styl. Jednak przy odrobinie wyobraźni nie muszą być zimne i puste. Wystarczy odrobina odwagi do zabawy kolorami, aby sprawić, że mimo oszczędności i minimalizmu, będą bardzo ciekawe i przytulne.

Author: e-dom.eu

Podobne posty