Dom z duszą

Często decydując się na budowę domu czy zakup mieszkania, inwestorzy stają przed dylematem, w jakim stylu urządzić swoje nowe miejsce zamieszkania. Wiele osób decyduje się urządzić dom z duszą. Znajdzie się wśród nich zapewne wielu zwolenników minimalizmu i prostoty, jak również iście barokowego, ozdobnego stylu pełnego przepychu i bogactwa form.

Dla wielu inwestorów nie styl będzie najistotniejszy, a to, jaki klimat wprowadzi do ich domostwa, czy zarówno sami domownicy, jak i odwiedzający go goście będą się tu dobrze czuli, na tyle by chcieć do wnętrza z przyjemnością wracać. Nie zapominając o tym, że to ludzie w dużej mierze decydują o charakterze danego domu i o tym, czy inni czują się w nim dobrze, jednak wiele szczegółów aranżacyjnych, z zakresu dekoracji wnętrz, dodatkowo wspiera takie odczucia.

Co więc zrobić, jakich elementów użyć, aby nasz dom zasługiwał na miano wnętrza z duszą? Najczęściej wyobrażamy sobie takie miejsce, jako wnętrze w ciepłych, niezbyt agresywnych i intensywnych barwach, beżach, pomarańczach, odcieniach złota i żółci. Na pojedynczych ścianach zaś mocniejsze akcenty w postaci wyrazistych tapet lub namalowanych według szablonu wzorów lub naklejonych jednobarwnych naklejek ściennych. W domu takim nie może zabraknąć miejsca na obrazy, rodzinne fotografie i inne pamiątki z przeszłości. Warto je wyeksponować zamiast chować głęboko w szufladach. Aby kolekcja sprawiała wrażenie uporządkowanej i nie niszczyła się pod wpływem kurzu warto umieścić ją we wkomponowanych między pozostałe meble i sprzęty domowe szklanych gablotkach czy witrynkach.

Klimatu wnętrzom nadają również osobiste akcenty jak wyhaftowane osobiście serwetki czy obrazki, zrobione przez gospodarza modele statków czy wystrugane własnoręcznie rzeźby i namalowane obrazki. Wszystko w zależności od tego, jakie hobby jest domeną domowników lub też jakie pamiątki przywieźli np. z podróży po świecie.

Dom z duszą nie może się również obejść bez książek. Zarówno pięknych albumowych wydań, jak i starych, podniszczonych wydawnictw rodem z antykwariatu. Jeśli nasze wnętrze na to pozwala, warto zainstalować kominek. Nic tak nie dodaje wnętrzu klimatyczności jak płonący w kominku ogień. Alternatywą dającą choć namiastkę tego ciepła może być kominek elektryczny z efektem z imitacją prawdziwego ognia, do złudzenia go przypominającą.

Charakter wnętrzu nadaje umiejętne dobranie mebli, kolorów, a także dodatków w postaci np. tkanin.

Jednak co wcześniej podkreślono, dom będzie miał duszę jeśli domownicy będą w nim tworzyć przyjazną atmosferę, pełną spokoju, tradycji, rodzinnego ciepła i zrozumienia. Do takiego domu każdy będzie chciał wstąpić na herbatę i domowe ciasto, a mieszkańcy będą z przyjemnością do niego wracali po dniu wypełnionym zajęciami.

Author: e-dom.eu

Podobne posty