Drzwi dębowe

Jeśli w trakcie budowy domu lub gruntownego remontu zastanawiamy się nad zakupem drzwi, warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Dobrym wyborem będą drzwi dębowe.

Drzwi dębowe – na co zwrócić uwagę?

Bez wątpienia dobrym wyborem są drzwi dębowe, choć raczej jako drzwi wewnętrzne niż zewnętrzne. Drzwi dębowe mają wyjątkowe cechy, gdyż dębina jest drewnem niezwykle twardym, a co za tym idzie trwałym i wytrzymałym, m.in. na zmienne czynniki atmosferyczne takie, jak słońce, deszcz, czy wahania temperatur. Niestety podczas silnych mrozów dębina narażona jest na pękanie ze względu na duże naprężenie wewnętrzne, dlatego raczej polecana jest do stolarki wewnętrznej.

Drzwi dębowe wewnętrzne

Wewnętrzne drzwi dębowe są dość popularne chociażby ze względu na strukturę drewna dębowego. Większość wyrobów z drewna dębowego, w tym również drzwi wewnętrzne ciemnieje naturalnie z upływem czasu. Drewno ma zdecydowanie widoczną strukturę słojów oraz wyczuwalną po dotknięciu teksturę ziarna.

Tekstura drewna oraz jego kolorystyka może się różnić w zależności od gatunku dębu, np. dąb czerwony jest dość ciemny, nieco gorszej jakości, średnio wytrzymały i sprężysty, z kolei dąb biały jest jaśniejszy, o mocno wyczuwalnej teksturze ziarna.
Jeśli mamy możliwość wyboru drzwi wykonanych z dębiny, powinniśmy wybrać te które najbardziej odpowiadają naszym gustom i preferencjom oraz nadadzą właściwy charakter naszym wnętrzom.

Dokonując zakupu drzwi dębowych warto zwrócić uwagę by były jak najbardziej gładkie, gdyż będą wówczas łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na zakup zewnętrznych drzwi dębowych, należy pamiętać, iż będą one wymagały dodatkowej konserwacji, dlatego również powinniśmy szukać drzwi o gładkiej fakturze.

Zakup drzwi jest tak samo istotny, jak zakup innych elementów wykończeniowych domu, dlatego pamiętajmy, że poza funkcją estetyczną jaką mają pełnić drzwi naszego domu, mają być one również bezpieczne i trwałe.

Author: e-dom.eu

Podobne posty