Drzwi ze szkła i ze szkłem

Szkło jest jednym z najpiękniejszych materiałów, z których możemy skorzystać przy budowie oraz wyposażeniu domu. Wizytówka domu mogą być drzwi ze szkła lub ze szkłem. Pojawia się na jego temat cała masa mitów i różnych opinii nie mających zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, ale też coraz częściej zaczyna być ono doceniane jako materiał wyjątkowo użyteczny, nie tylko pod względem czystej estetyki.

W ostatnim czasie bardzo rozwija się od dawna obecna lecz do tej pory jedynie raczkująca moda na umieszczanie w drzwiach jak największej ilości szkła, które do tej pory miało raczej charakter drobnej wstawki charakterystycznej dla niektórych typów i zastosowań drzwi. Nie przykładało się jednak do niego większej wagi. Pora na zmianę tego nastawienia.

Przeszklenia

Zdecydowanie najczęściej spotykaną formą wzbogacania drzwi o elementy szklane są tak zwane przeszklenia. Zastosowanie przeszklenia polega na wycięciu lub pozostawieniu w drzwiach otworu, który następnie wypełniany jest szkłem. Przeważnie są to pionowe lub poziome pasy, koliste przestrzenie przypominające bulaje na statkach bądź przeróżne kształty geometryczne. Ich rozmieszczenie bywa symetryczne, jak również można się spotkać ze szklanymi wstawkami jedynie w górnej lub bocznej części. Zazwyczaj nie spotyka się zbyt wiele szkła na dole drzwi.

Wstawki tego typu mogą być naprawdę fantazyjne. Najprostsze z nich są przezroczyste. Sprawdza się to idealnie w drzwiach wyjściowych, gdzie zależy nam przede wszystkim na wpuszczeniu dodatkowego światła do przedpokoju i możliwości zobaczenia, kto znajduje się po drugiej stronie. Szkło z silną fakturą lub zabarwiane tak by było nieprzezroczyste wykorzystywane jest przeważnie we wnętrzach, gdzie chcemy jedynie ukraść trochę dziennego światła dla optycznego powiększenia pokoju lub ciemnego korytarza. Trzeba pamiętać, że im więcej koloru tym mniej przepuszczonego światła, ale za to więcej prywatności chociażby w sypialni. Na szczególne wyróżnienie zasłużyły tutaj witraże, które dają wyjątkowo spektakularne efekty w dużych pomieszczeniach i przy dużych drzwiach oraz lustra weneckie &ndash idealne na drzwi zewnętrzne.

Dobieranie konkretnych drzwi tego typu musi odbywać się z ciągłą atencją stosunku do stolarki okiennej całego budynku. Konieczne jest po prostu zachowanie stylu całego budynku i nie tworzenie elementu, który odbiegałby jakoś drastycznie od reszty. Warto też pamiętać, że geometria spisuje się znacznie lepiej w przypadku budynków nowoczesnych, a wszelkiego rodzaju owale dobrze pasują do wnętrz i architektury klasycznej.

Bezpieczeństwo drzwi ze szkła

Najwięcej zastrzeżeń w przypadku szkła w drzwiach zgłaszane jest w odniesieniu do bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Zamontowanie drzwi zewnętrznych, które w 2/3 albo nawet w większej części są zrobione ze szkła wydaje się często po prostu zaproszeniem dla złodzieja. Prawda jest jednak zupełnie inna. W rzeczywistości szkło jest bardzo wytrzymałe kruche jest tylko w cienkich, pojedynczych taflach, które stosujemy do wyrobu szklanek czy najprostszych szyb. Już w przypadku wykorzystania przemysłowego można się spotkać z szybami, w które można spokojnie uderzać pięścią gdyż składają się z dwóch wzmacnianych warstw. W takiej samej technologii wykonane są niewielkie wstawki w drzwiach zewnętrznych. Duże tafle to szkło trójwarstwowe, a często nawet zbrojone, które jest zdecydowanie bardziej wytrzymałe od większości odpowiedników drewnianych nieposiadających drogich atestów antywłamaniowych.

Trochę inaczej wygląda kwestia bezpieczeństwa wewnątrz domu. Tutaj faktycznie można się martwić zwłaszcza w dwóch przypadkach: kiedy chcemy zamontować sobie drzwi w całości wykonane ze szkła lub martwimy się o bezpieczeństwo dzieci. W pierwszej z tych sytuacji nie ma jakiegoś bezpośredniego zagrożenia dla nas lecz trzeba bardzo uważać na same drzwi ze szkła. Z wyjątkiem drogich modeli są one bowiem dość kruche i jakieś stuknięcie czy przypadkowe uderzenie może zakończyć się ich wyszczerbienie, kompletne zbicia zdarzają się rzadko, ale szpecące uszkodzenia są już niestety bardzo prawdopodobne. Małe dzieci są z klei zagrożone przez wszystkie szklane elementy, które mogą ulec uszkodzeniu przez trzaśnięcie drzwiami lub pozwolenie, by spowodował coś takiego przeciąg. Elementy szklane zwłaszcza w tańszych drzwiach są dość słabo mocowane i mogą wypaść rozbijając się przy tym na kawałki. Co więcej, nieostrożność w czasie zabawy może doprowadzić do domowej katastrofy.

Cena drzwi ze szkła

W przypadku drzwi szklanych i przeszklonych nie można nie wspomnieć o kwestii cen. Są one bowiem zbyt wysokie by dało się je po prostu przeoczyć. Problem stanowi tutaj nawet nie samo skrzydło drzwi, gdyż jeśli już decydujemy się na jakiekolwiek porządne drzwi to przyjdzie nam za nie zapłacić. Kłopot finansowy pojawi się w momencie, gdy dokonamy jakiegoś uszkodzenia i okaże się konieczne dokonanie wymiany część lub całości oszklenia. Na pewno będzie to drogie gdyż docięte przez szklarza tafle są kosztowne, a i samodzielne wstawianie to coś możliwe jedynie w niektórych modelach drzwi ze szkła.

Jeśli wybijemy małą szybkę bardzo skomplikowanym lub rzadkim wzorze to nie lada wyzwaniem może być też znalezienie odpowiedniego materiału na zastępstwo.

Author: e-dom.eu

Podobne posty