Duże okna

Słońce ma na nas bardzo pozytywny wpływ. Poprawia nastrój i dodaje energii. Jeśli to możliwe, zamontujmy w domu duże, przestronne okna.
Niemal każdy z nas chciałby się cieszyć dobrze nasłonecznionymi pomieszczeniami, dlatego też coraz więcej projektów domów uwzględnia bardzo duże okna. Czy jednak takie rozwiązanie to same zalety?

Duże okna wpuszczają do domu dużo światła słonecznego, zapewniając nam dobre nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń, a co za tym idzie pozytywnie nas nastrajają. Przestronne, jasne i słoneczne pomieszczenia mają bardzo pozytywny wpływ na człowieka. Duże szklane powierzchnie, wpuszczając do pomieszczeń więcej światła sprawiają, że staje się ono znacznie jaśniejsze oraz bardziej przestronne niż jest w rzeczywistości. Ponadto do zalet takich okien bez wątpienia należy dowolność w aranżacji. Nie ma tu bowiem obaw, że dekoracje zbytnio zmniejszą optycznie okna. Nawet jeśli zostaną nieco zmniejszone, nada to jedynie wnętrzu bardziej przytulnego charakteru. Większe okna doskonale sprawdzają się więc w pomieszczeniach, w których chcemy by było jak najjaśniej. Duże ilości światła słonecznego przydadzą się zwłaszcza w salonie, gabinecie lub pracowni czy też w kuchni i jadalni.

Niestety duże okna to nie tylko same zalety. Mają też swoje wady. Przede wszystkim nie są dobrym izolatorem oraz powodują duże straty energii cieplnej. Oczywiście można temu zaradzić jeśli dobrze ustawimy je względem słońca – w takim przypadku okna zamiast generować straty, będą dostarczać dodatkowe ciepło do pomieszczeń. Jednak takie ustawienie nie zawsze jest możliwe.
Niekoniecznie będziemy również zadowoleni z dużych okien w sypialni, ponieważ będą wymagały od nas nieco więcej wysiłku, jeśli zechcemy ograniczyć ilość światła słonecznego dostającego się do pomieszczenia. Na szczęście nie stanowi to dużego problemu. Producenci oferują w tej chwili wiele elementów aranżacji okiennych, które doskonale pomagają przysłonić okna i przyciemnić pomieszczenia. Może się jednak okazać, że piękne, delikatne dekoracje to nieco za mało i nasze okna będą wymagały zakrycia firanami, zasłonami czy też roletami. Zwłaszcza jeśli mieszkamy na parterze, ponieważ przez duże okna przedziera się również wzrok przechodniów oraz ciekawskich sąsiadów, tym samym znacznie ograniczając naszą prywatność.

Jak więc widzimy, duże okna to nie tylko dużo naturalnego światła w pomieszczeniach i ich optyczne powiększenie. To również możliwe duże straty ciepła czy też brak prywatności skutkujący koniecznością ich zasłaniania. Podejmując więc decyzję o wielkości okien należy wziąć pod uwagę wszystkie , za i przeciw, nie tylko te związane z estetyką ale również ze stroną praktyczną.

e-dom.eu