Eko łazienka

Niezależnie, czy nasza łazienka stanowi czysto funkcjonalną przestrzeń, czy bardziej przypomina ośrodki SPA, możemy wprowadzić w niej zmiany, które uczynią ją miejscem bardziej ekologicznym. W zależności od zasobności portfela, może my pokusić się o zmiany dość definitywne jak wymiana prysznica, wanny, czy toalety na bardziej przyjazne dla środowiska, jednak, gdy nasz budżet jest ograniczony, można wprowadzać sukcesywnie drobne zmiany, które ostatecznie przybliżą nas do oczekiwanego rezultatu.

W przypadku mniejszych zmian, proponujemy kilka prostych rozwiązań, które sprawią, że pojawi się u nas eko łazienka.
Meble wykonane z drewna klejonego lub płyty wiórowej, czy sklejki, nasączonych szkodliwymi chemikaliami, warto zastąpić szafkami z naturalnego bambusa.

Środki chemiczne takie jak formaldehyd, czy poliuretan zawarty w sklejkach i różnego rodzaju płytach, może emitować trujące opary nawet do 5 lat.

Meble bambusowe dobrze znoszą wilgotne środowisko panujące w łazience, jak również wyglądają naturalnie bez konieczności impregnowania ich jakąkolwiek chemią.

Malując łazienkę powinno się skorzystać z wysokiej jakości farb, które nie uwalniają lotnych związków organicznych – toksyn, których chcemy uniknąć w swoim otoczeniu.

Kolejnym krokiem do stworzenia eko łazienki, będzie pozbycie się z jej wnętrza wyrobów plastikowych i PVC.
Plastikową zasłonę prysznicową, jeśli nie tradycyjną kabiną, można zastąpić naturalną tkaniną wyplecioną z konopi, która dzięki ciasnemu splotowi, nie tylko stanowi barierę dla wody, ale z natury odporna jest na bakterie i grzyby, które w łazience mają idealne warunki do powstawania.

Innym istotnym detalem, będą certyfikowane ręczniki wytworzone z wysokiej jakości bawełny uprawianej ekologicznie, bez środków chemicznych i pestycydów.

Organiczne bawełniane ręczniki, są zdecydowanie bardziej miękkie i chłonne niż te z powszechnie uprawianej bawełny.
Innym włóknem równie chłonnym, idealnie nadającym się na ręczniki będzie organiczny bambus.

Jeśli domowy budżet na to pozwala, można się również pokusić o używanie ekologicznych kosmetyków, a także środków czystości, które niestety nadal bywają stosunkowo droższe od powszechnie dostępnych środków chemicznych.

Pamiętajmy jednak, że wszelkiego rodzaju środki chemiczne szkodzą nie tylko nam, lecz również środowisku naturalnemu, dlatego warto zastanowić się na problemem ekologii i zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Uczmy tych nawyków przede wszystkim nasze dzieci, które od najmłodszych lat powinny poznawać szeroko pojęte zasady ekologii.

Author: e-dom.eu

Podobne posty