Fototapety

Fototapety to coraz popularniejszy sposób dekorowania dużych powierzchni we własnym domu i mieszkaniu. Zaletą fototapety jest m.in. to, że sami możemy mieć wpływ na jej rozmiar i wygląd.
Fototapety możemy wybrać spośród wielu dostępnych wzorów udostępnianych przez producentów lub zaproponować jej klimat według własnych oczekiwań. Możemy dostarczyć własne zdjęcie, które będziemy chcieli umieścić na fototapecie, albo zakupić interesującą nas fotografię w jednym z internetowych banków zdjęć.

głowa konia fototapety

Gdzie kupić fototapety ?

Jeśli nie wiemy gdzie w naszym mieście można kupić fototapetę, zawsze istnieje możliwość zamówienia ich przez Internet, odwiedzając internetowy sklep z fototapetami. Taki sposób zakupu fototapet staje się ostatnio bardzo popularny. Wpływ na to ma zarówno szansa porównania cen jak i komfort wyboru, bo możemy w domowym fotelu spokojne zapoznać się z naprawdę dużym wyborem wzorów i wymiarów fototapet. Niejednokrotnie oferują one również wybór zdjęć z własnych galerii. Po wyborze materiału i zdjęcia, gotowa fototapeta zostanie nam dostarczona pocztą, lub za pośrednictwem kuriera bezpośrednio do naszego domu, biura lub mieszkania.

fototapeta róża

Fototapety – rodzaje

Na rynku dostępnych jest  kilka technologii drukowania wielkoformatowego, które wykorzystuje się do produkcji fototapet. Najbardziej powszechne to:
– papierowe,
– winylowe,
– fizelinowe,
– lateksowe,
– laminowane,
– canvas,
– samoprzylepne.
Każda z nich ma swoje zalety i preferowane zastosowanie.

fototapeta krajobraz

Jakie fototapety wybrać – fizelinowe czy z lateksu ?

Do najpopularniejszych materiałów stosowanych do wydruku fototapet należy fizelina i lateks.
Czym się różnią i którą z nich wybrać?

Fototapety fizelinowe

– są na rynku bardzo popularne, gdyż są to bardzo dobre jakościowo, nowoczesne produkty, a ponadto uznawane są za najprostsze w montażu i bardzo dobrze sprawdzają się w większości domowych pomieszczeń.

Fototapety lateksowe

– są nieco bardziej odporne od fizelinowych, z trochę dokładniejszym wydrukiem, ale mają nieco gładszą fakturę, z nieco większym połyskiem.  Lateks jest trochę grubszy od fizeliny, można go czyścić szmatką. Jego zwiększona trwałość skłania do stwierdzenia, że lepiej nadaje się do takich pomieszczeń jak kuchnia i innych, w których pojawić się może więcej wilgoci i zabrudzeń.

londyn fototaaqpeta

Rozmiary fototapety

Maksymalna szerokość brytu zależna jest od używanych przez producenta drukarek wielkoformatowych. Należy przyjąć, że standardowa szerokość brytu wynosi 135 cm.
Jeżeli ktoś zamawia rozmiary o szerokości większej niż 135 cm, to powinien liczyć się z tym, że w dostawie będzie więcej niż jeden bryt.
Drugi z rozmiarów czyli wysokość, może być kształtowana znacznie bardziej swobodnie.

bryty fototapety

Zazwyczaj istnieje też możliwość zamówienia różnych szerokości brytów, aby lepiej dopasować je do naszych potrzeb, np. przy montażu na dwóch łączących się ze sobą ścianach.
Każdorazowo,  gdy zamawiamy nietypowe rozmiary, poprośmy o wcześniejszą wycenę oraz o przysłanie wizualizacji.

Jeżeli bryty mają być podzielone nietypowo, na wizualizacji powinniśmy otrzymać także zaznaczone miejsce podziału zamawianej fototapety.

skrzypce z różą fototapeta

Fototapety z własnym zdjęciem

Sklepy internetowe umożliwiają zazwyczaj przesłanie własnego zdjęcia, które chcemy umieścić na fototapecie.
Bez względu na to, czy będzie to fotografia z naszej domowej kolekcji, czy z banku zdjęć, każdorazowo w takim przypadku należy uzyskać akceptację ze strony sklepu.
Może się bowiem okazać, że jakość zdjęcia jest niewystarczająca do tego, aby je znacznie powiększyć i umieścić na fototapecie. Jeżeli pojawiają się wątpliwości, sklep prześle nam wizualizację takiej fototapety, abyśmy sami zdecydowali, czy akceptujemy nieco słabszą jakość. Poprzez wysłanie grafiki do przygotowania fototapety, oświadczamy, iż mamy prawo jej wykorzystania. Pamiętajmy, że sklep może odmówić przygotowania fototapety naruszającej czyjąś prywatność, prawo lub dobre obyczaje.

hamak fototapeta

Ważne ! Zamówienie produktu z własnym zdjęciem oznacza brak możliwości zwrotu – szczegóły poniżej.

Montaż fototapety

Podobnie jak w przypadku zwykłych tapet możemy zamówioną fototapetę nakleić na styk jak i na zakładkę. Sposób klejenia determinuje nie tylko wybrany przez nas materiał, ale i wielkość obrazka, który będziemy chcieli przykleić na ścianę.  W znacznej mierze decyzję o sposobie klejenia podejmujemy sami. Większość sklepów internetowych przygotowała dla swoich klientów schemat montażu fototapety, w którym przedstawione są zarówno potrzebne narzędzia jak poszczególne etapy montażu.

montaż fototapety
Ważne jest zarówno odpowiednie przygotowanie powierzchni ściany jak i zadbanie o dostępność narzędzi takich jak:
– nożyk do tapet
– wałek lub miękka szczotka do wygładzania fototapety
– długi, prosty przedmiot do rysowania linii i prowadzenia nożyka
– odpowiedni klej do tapet
– wałek do nakładania kleju – futrzak lub sztywny ławkowiec
– ołówek do zaznaczania linii pomocniczych
– poziomica lub sznurek z obciążnikiem, do wyznaczania pionu.

Nakładanie fototapety nie należy do czynności trudnych.
Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, lub nie chcemy tapetować sami, lepiej zwrócić się o pomoc do fachowców, którzy zrobią to za nas szybko i sprawnie. Fototapety nie należą do najtańszych sposobów zwiększania atrakcyjności naszych pomieszczeń, dlatego tym bardziej wskazane jest aby końcowy efekt był w pełni satysfakcjonujący.

fototaoeta kulturysta

Klej do fototapet

Tapet fizelinowych i lateksowych nie smarujemy klejem. Produkty te nie wymagają zmiękczenia. Klej nakładamy bezpośrednio na ścianę za pomocą wałka, a następnie naklejamy na nią suchą fototapetę. Stąd powszechna i zasadna opinia związana z prostotą montażu takich tapet. Dla niektórych jest to więc raczej zabawa i przyjemność dająca satysfakcję niż wysiłek.
Na rynku dostępnych jest kilka różnych klejów do tego typu tapet.
Jeżeli mamy wątpliwości lub nie chce nam się szukać kleju po sklepach, to zazwyczaj można go zamówić wraz z fototapetą w sklepie internetowym. Przykładowe jedno małe opakowanie (70 gram) wystarcza na pokrycie powierzchni do 5 m2, a większe (150 gram) na powierzchnię do 10 m2. Koszt jednego opakowania kleju do fototapet najczęściej wynosi kilka złotych.

róża fraktalna fototapeta

Czy można zwracać fototapety zakupione przez internet?

Zakupy na odległość dają nam możliwość zwrotu produktów w ciągu 14 dni od zakupu. Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji musimy pokryć koszt jej odesłania. Ponadto zgodnie z ustawą o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 r. (Dz.U. 2014 r. poz. 827 ze zm.) prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów, w której przedmiotem świadczenia jest produkt nieprefabrykowany, wyprodukowany według specyfikacji konsumenta lub służący zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb.
Dlatego zanim odeślemy fototapety, upewnijmy się u sprzedawcy, czy na pewno otrzymamy zwrot należności?
Na pewno proszę nie liczyć na to, że sprzedawca zwróci Państwu pieniądze gdy zdecydujecie się zamówić fototapety z rodzinnym zdjęciem lub ze swoim ulubionym pupilem. Zwrot należności nie będzie też możliwy w odniesieniu do tych fototapet, które będą nosiły cechy używania po próbach montażu.
Najlepiej dwa razy przemyśleć decyzję przed zakupem fototapety, aby w ogóle nie trzeba było rozważać opcji zwrotu.

Zastanawiając się w jaki sposób nadać indywidualny charakter danemu pomieszczeniu warto rozważyć zakup fototapety. Jeśli lubimy indywidualne podejście do wystroju wnętrza i chcemy stworzyć miejsce dla nas lub dla dzieci , tworzące ciekawy klimat i nastrój, umieszczenie na ścianie ciekawej grafiki, może okazać się idealnym rozwiązaniem.

nurkowanie fototapeta

e-dom.eu