Fugi do płytek

Pękanie fug może być powodowane wieloma czynnikami. Jakie są najlepsze fugi do płytek ?
Najczęściej spotykane przyczyny ich pękania to :
– brak dylatacji kompensujących – dodanie zbyt dużej ilości wody do mieszanej zaprawy fugowej lub też profilowanie zapraw fugowych na sucho
– fugowanie w zbyt wysokich temperaturach
– pęknięcie podłoża
– użycie niewłaściwej zaprawy fugowej

Zaprawa do fugowania

Zanim wybierzemy zaprawę do fugowania, w pierwszej kolejności powinniśmy dokonać analizy sposobu użytkowania powierzchni, zwracając szczególną uwagę na:
– obciążenia ruchem i związaną z nimi ścieralność zewnętrznej powierzchni fug,
– obciążenia mechaniczne,
– powstające w wyniku zmian temperatury naprężenia wpływające na odkształcenie podłoża,
– różne sposoby czyszczenia powierzchni, jak np. mycie strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem,
– rodzaj okładziny
– szerokość, głębokość oraz kolor fugi do płytek.

Analiza taka jest dość istotna, ponieważ pozwala uniknąć szkód spowodowanych niewłaściwym wyborem materiałów.
Dobrze wykonana i dobrana fuga w przestrzeniach między płytkami, może doskonale podkreślić kolor płytek. Na rynku dostępne są fugi w szerokiej gamie kolorystycznej. Można nawet kupić fugę brokatową. Jednak wybierając kolor należy przemyśleć nie zakłóci on aranżacji wnętrza, zwłaszcza, że zmiana samej fugi może okazać się bardzo kłopotliwa, gdy ta już zaschnie.

Fugi do płytek – niezbędne materiały

– fuga,
– szpachelka średnia 8-7 cm,
– gąbka łazienkowa,
– paca z filcem, oraz paca z gąbką,
– ściągacz – taki jak do czyszczenia okien.

Przygotowanie płytek i fugi
Przed fugowaniem, ułożone płytki należy dokładnie wyczyścić z nadmiaru kleju oraz osuszyć. Fugę przygotowuje się zgodnie z zaleceniami producenta, znajdującymi się jej opakowaniu. Zaleceń tych należy bezwzględnie przestrzegać, ponieważ złe proporcje wody i zaprawy fugowej mogą doprowadzić do utraty podstawowych właściwości fugi, czyli odporności na działanie wody i różnych pleśni i grzybów oraz barwy.

Nanoszenie fugi do płytek

Wybór właściwej zaprawy fugowej ma bardzo duże znaczenie. Prawidłowo przygotowaną fugę nanosi się za pomocą pacy filcowej na większe powierzchnię. W przypadku naroży można pomóc sobie małą szpachelką. Fugę należy rozsmarować po wszystkich płytkach, szczególnie uwzględniając przestrzenie między płytkami. Najlepiej jeśli ruchy pacy są bardzo energiczne – najlepiej kołowe. Fugi na płytki podłogowe można nanosić pacą z gąbką. Można tu po prostu wylać fugę na podłogę, a następnie dokładnie rozprowadzić ją po całej powierzchni płytek w taki sposób znacznie ułatwia to i przyspiesza pracę. Nadmiar fugi można usunąć z powierzchni płytek ściągaczem do szyb należy jednak pamiętać aby nigdy nie ciągnąć ściągacza równolegle do fugi lecz pod kątem.

Zmywanie nadmiaru fugi

Zmywanie nadmiaru fugi z powierzchni płytek, możemy rozpocząć, gdy już nieco podeschnie. Potrzebujemy tu jedynie wiadra z letnią wodą i gąbki. Płytki czyścimy gąbką aż do skutku, pamiętając aby pod żadnym pozorem nie szorować mocniej przestrzeni miedzy płytkami. Gąbka nie powinna być mocno mokra, a jedynie wilgotna. Jeśli powierzchnię płytek umyjemy niedokładnie i zostaną na nich ślady fugi, umycie płytek ich po zaschnięciu może okazać się niemal niemożliwe nierówne, postrzępione na skutek niedokładnego umycia fugi, trzeba będzie w takim przypadku zeskrobywać nożykiem lub szpachelką.

Odpowiednie zabezpieczenie fugi do płytek

Na rynku dostępne są różne rodzaje preparatów przeznaczonych do zabezpieczania fug. Nie tylko zabezpieczają one fugę przed działaniem wody czy pary wodnej, ale również ją nabłyszczają. Dzięki temu fugi dłużej pozostają czyste, a wszelkiego rodzaju zabrudzenia trudniej się na nich osadzają. Odpowiednie zabezpieczenie fug znacznie ułatwi nam utrzymanie jej w czystości.

Odpowiednie położenie oraz impregnacja fugi zapobiegną powstawaniu pęknięć. Jeżeli jednak już dojdzie do spękania fug, konieczne będzie umiejętne ich wycięcie i położenie nowych.

Author: e-dom.eu

Podobne posty