Garderoba

Jak powinna wyglądać garderoba, by miejsce to pozwoliło uporządkować i właściwie przechowywać ubrania całej rodziny? Półki, kosze, wieszaki to niezbędne akcesoria funkcjonalnej garderoby. Jakie powinna wyglądać garderoba?

Wyposażenie zależy od wielkości i kształtu pomieszczenia. Co ciekawe nawet na najmniejszej powierzchni do 2 m2 można stworzyć garderobę z odpowiednim systemem meblowym spełniającym potrzeby maksymalnie jednej osoby. Pomieszczenia o powierzchni od 4 m2 do 6 m2 będą optymalnym rozwiązaniem dla dwóch osób. Większe powierzchnie gwarantują komfort użytkowania całej rodziny.
Projektowanie mebli do garderoby odbywa się kompleksowo z uwzględnieniem kształtu pomieszczenia i ilości rzeczy. Systemy mebli mogą być wykonane z drewnianych płyt lub metalowych profili. Zdecydowanie łatwiej zaprojektować meble do pomieszczenia o przestronnej i kwadratowej bryle, niż do przestrzeni prostokątnej o dość wąskiej formie.

Jaka garderoba?

System mebli w kształcie litery L stanowią dobre rozwiązanie do niedużych garderób. Przestrzeń użytkowa będzie podzielona na dwie części z których jedna powinna być przeznaczona na półki i szuflady, a druga na drążki dostosowane do długich i krótkich ubrań. System półek powinien sięgać sufitu, aby skutecznie zagospodarować niedużą przestrzeń. W tym przypadku sprawdzają się półki rogowe i wszystkie niestandardowe rozwiązania projektowe.
System mebli w kształcie litery U pozwala na precyzyjne rozmieszczenie ubrań w garderobie. W tej przestrzeni można zagospodarować aż trzy ściany. Dlatego system mebli może być bardzo rozbudowany. W zestawie obowiązkowo znajdują się głębokie szuflady, półki, drążki o rożnych długościach oraz kosze na bieliznę. Dodatkowo znajdzie się miejsce na lustra, manekiny na przygotowaną garderobę oraz wygodne taborety.

Przy projektowaniu garderoby należy pamiętać o systemach mobilnych półek dopasowanych do ubrań i innych akcesoriów jak pudełka czy kosze. Lekkie konstrukcje mogą się składać z pionowych i poziomych szyn na których można zamontować drążki i półki. Praktyczna i polecana odległość między półkami to 35 cm. Zestawy z pólkami zaleca się montować w zasięgu ręki natomiast półki na ubrania aktualnie nieużywane mogą być zamontowane 45 cm od sufitu. Marynarki, spodnie i koszule wymagają szczególnej ochrony przez zagnieceniami, dlatego zaleca się je wieszać na drążkach. W wysokich pomieszczeniach można wygospodarować w jednym pionie półki na dwa drążki, o wysokości od 85 – 105 cm, głębokości 45 cm i szerokości 85 cm. Długie płaszcze i sukienki wymagają miejsca o co najmniej 170 cm wysokości.

Specjalnie zaprojektowane ażurowe kosze mogą być przeznaczone na rożnego rodzaju delikatne tkaniny. Zapewniają odpowiedni przepływ powietrza co sprawia, że bielizna jest zawsze świeża. Funkcjonalny system sprawia, że ubrania nie gniotą się i są uporządkowane.

Dodatkowo w garderobie powinno być miejsce na kobiece i męskie akcesoria jak biżuteria, krawaty, rękawiczki i szaliki. Do tego celu służą specjalnie szuflady. Systemy projektu na indywidualne zamówienie uwzględnia potrzeby najbardziej wymagających użytkowników. Co ważne mogą być realizowane w wielu wersjach kolorystycznych dopasowanych do stylistyki wnętrza.

Pomieszczenie garderoby ozdobi odpowiednie oświetlenie. Polecane są żyrandole lub dyskretne światła punktowe. Już na etapie projektowania należy pamiętać o wentylacji garderoby oraz wyborze odpowiednich drzwi współgrających z wnętrzem sypialni.

Author: e-dom.eu