Grzejniki

Wybierając grzejniki do domu warto zwrócić uwagę nie tylko na jego moc i wygląd ale również na materiał z którego są wykonane. Zanim wybierzemy grzejniki, należy się zastanowić nad ich rozmieszczeniem oraz sposobem podłączenia.
Przy wyborze grzejników zazwyczaj kierujemy się wyglądem, ponieważ często pełnią również funkcje dekoracyjne oraz zwracamy uwagę na to by ich moc była wystarczająca do ogrzania danego pomieszczenia . Są to oczywiście bardzo ważne cechy, ale należy również pamiętać o tym, że równie istotne są materiały z których zostały wykonane, pojemność oraz konstrukcja – wszystko to ma wpływ na sposób przekazywania ciepła.

Rodzaje grzejników

Grzejniki wykonuje się ze stali, żeliwa oraz aluminium.

Grzejniki stalowe

są bardzo popularnym rodzajem grzejników, głównie ze względu na największe zróżnicowanie rozmiarów i wzorów. Najpopularniejsze wśród nich są grzejniki płytowe. Sprawdzają się, gdy zależy nam na dużej mocy przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich rozmiarów. Szybko reagują na zmianę temperatury. Ich największą wadą jest wrażliwość na jakość wody w instalacji.

Grzejniki żeliwne

– stosowane są najczęściej w starych instalacjach. Ich wygląd nie należy do atrakcyjniejszych, posiadają jednak sporo zalet. Przede wszystkim są bardzo odporne na korozję, niezależnie od jakości wody w instalacji. Ze względu na grube, żeliwne ścianki wolniej się nagrzewają i wolniej stygną, co utrudnia szybką zmianę ich temperatury. Jest to jednak również ich zaleta, ponieważ znacznie dłużej utrzymują temperaturę i pozostają ciepłe jeszcze długo po wygaśnięciu ognia w przypadku instalacji na paliwa stałe.

Grzejniki aluminiowe

– to najmniej popularne grzejniki. Mają podobną do żeliwnych, członową budowę, są jednak od nich dużo lżejsze i o wiele lepiej od nich współpracują z kotłami na paliwa płynne, dzięki czemu łatwiej jest zmienić temperaturę.

Grzejniki – rury w instalacji C.O.

Obecnie najczęściej stosowane są plastikowe rury, ponieważ można do nich podłączyć każdy rodzaj grzejnika. Inaczej ma się sytuacja w przypadku miedzianych instalacji. Podłączenie ich z aluminium sprzyja korozji. Można w tym przypadku próbować instalować przekładki wykonane z tworzyw sztucznych, które uniemożliwiają stykanie się metali, jednak nie jest to zalecane.

Moc grzejników

Przyjęte jest, że w łazienkach moc instalacji grzewczych wynosi 120-150 W/m, zaś w pozostałych pomieszczeniach 80-100 W/m2. Należy jednak pamiętać, że są to jedynie wartości przybliżone. Przy ich obliczaniu pod uwagę brane są m.in. następujące czynniki:
– powierzchnia pomieszczenia
– stan izolacji cieplnej
– ilość oraz wielkość okien w pomieszczeniu
– miejsce zainstalowania grzejnika
– temperatura wody krążącej w instalacji.

Najlepiej jest więc poprosić projektanta instalacji lub wykonawcę o wyliczenie przybliżonej mocy grzewczej potrzebnej do ogrzania poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu

e-dom.eu

Komentarze (1)

  1. Lokator pisze:

    Gdzie można kupić takie grzejniki ?