Izolacja akustyczna

Cisza i spokój we własnych czterech ścianach jest tym, czego potrzebujemy, dlatego podczas budowy, czy remontu warto zainwestować w dobrej jakości materiały izolacji akustycznej. Na rynku istnieje szeroki wybór różnorodnych materiałów, które bezpośrednio lub pośrednio służą do izolacja akustyczna domu.

Pierwsza z grup to wszelkiego rodzaju wełny mineralne, które idealnie nadają się do tego celu jako świetne pochłaniacze dźwięków zarówno pochodzenia powietrznego, jak i uderzeniowego. do bezpośredniego wyciszania używa się specjalnych mat lub płyt z wełny szklanej, o rozproszonych włóknach, co powoduje powstawanie otwartych pustek powietrza tłumiących drgania. maty można wygodnie układać na dużych powierzchniach, są łatwiejsze w transporcie, ponieważ mają mniejszą objętość. Służą do izolowania od dźwięków powietrznych wełny mineralnej o charakterze miękkim pochłaniające dźwięki powietrzne oraz o charakterze twardym do izolacji akustycznej od drgań wynikających z dźwięków uderzeniowych. Te drugie najlepiej zatem sprawdzą się przy izolacji stropów.

Druga grupa materiałów izolacyjnych służących zmniejszeniu akustyki to styropian akustyczny, który jest bardziej sprężysty od zwykłego styropianu dzięki wykonaniu z większych granulek. Ze względu na specyficzne właściwości używa się go niemal wyłącznie do izolacji akustycznej stropów, ponieważ tłumi wyłącznie dźwięki uderzeniowe. Występuje w formie płyt o wymiarach 100 x 50 cm i grubości między 15 a 40 mm.

Kolejna, trzecia grupa to izolacja z korka akustycznego. Najlepiej nadaje się do tego korek o małych ziarnach, grubości do 3 mm i z większymi niż stosowano dawniej przestrzeniami powietrznymi. Nowoczesny korek jest ściśliwy, , bardzo elastyczny i fantastycznie tłumi drgania i wibracje. Dodatkową zaletą tego materiału jest, to że w zasadzie się nie starzeje i nie traci swoich właściwości
Czwarta grupa to materiały drewnopochodne w postaci płyt drewnopochodnych i pilśniowych, które są miękkie, sprężyste, służą do wyciszania ścian, dachów czy nawet sufitów. Ich zaletą jest również atrakcyjna cena.

Ciekawą grupę materiałów izolacyjnych akustycznych stanowią specjalne wyroby piankowe, które stosuje się nawet w profesjonalnych pomieszczeniach odsłuchowych. W tej kategorii można wymienić maty polietylenowe, których dodatkową zaletą jest wysoka ognioodporność, płyty z pianki poliuretanowej oraz płytki piankowe profilowane o wierzchniej powierzchni wyprofilowanej w piramidki.

Hałas w domu to trudny przeciwnik, jednak dzięki szerokiej gamie produktów na rynku budowlanym i mądremu ich zastosowaniu i dobraniu przez fachowców na etapie wykańczania wnętrz można liczyć na pełen komfort życia we własnym domu.

Author: e-dom.eu

Podobne posty