Jadalnia w domu

Jadalnia często stanowi centralne miejsce w domu. Jest miejscem zacieśniania rodzinnych więzów przy wspólnych posiłkach, a także towarzyskich spotkań w gronie przyjaciół i znajomych. Jadalnia może być osobnym pomieszczeniem, co jednak w dobie mody na otwarte przestrzenie życiowe w domach jest rozwiązaniem obecnie rzadko stosowanym, lub też stanowić jedno z wydzielonych miejsc pod względem pełnionej funkcji.

Podstawową zasadą przy wyborze miejsca na jadalnię jest usytuowanie jej tak, aby nie przecinała żadnych ciągów komunikacyjnych. nie sprzyja to bowiem odizolowaniu tego miejsca i zapewnieniu mu spokojnej i przyjaznej atmosfery. najdogodniej usytuować jadalnię w pobliżu kuchni, co wydaje się dość oczywistym rozwiązaniem. Przede wszystkim ze względu na wygodę podawania posiłków, ale także w związku z faktem że zazwyczaj kuchnie w nowoczesnych domach są otwarte na resztę przestrzeni, w formie aneksów z barkami czy wyspami.

A to z kolei umożliwia gospodarzom ciągły kontakt z gośćmi lub rodziną w trakcie przygotowywania posiłków. Nie występuje więc problem odizolowania gotującego i serwującego dania od reszty osób. Jedną z powszechnych zasad jest również to, że jadalnia nie powinna być miejscem publicznym w domu, widocznym dla każdego kto ten odwiedza. Jest to miejsce przestrzeni prywatnej, choć nie aż tak intymne jak np. sypialnia.

Jeśli chodzi o samą konstrukcję jadalni, jej głównym punktem jest oczywiście stół. Aby był wygodny, jeśli oczywiście przestrzeń nam na to pozwoli, powinien być dość duży i szeroki, aby wygodnie można było na nim ustawić wszystkie potrawy i naczynia. Jeśli na co dzień nie potrzebujemy dużego stołu, bo korzysta z niego niewielka ilość osób, warto, aby był to stół rozkładany, na okoliczność przyjęć rodzinnych lub spotkań towarzyskich.

Urządzając jadalnię i wybierając do niej stół należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni dla wygody poruszania się przy stole i w jego obrębie. Zgodnie z zasadami ergonomii, odległość między stołem a ścianą powinna wynosić minimum 60 cm.

Jak już wcześniej wspomniano, lokalizacja jadalni jest najtrafniejsza w pobliżu kuchni. Warto więc zaakcentować jej spójność z miejscem przyrządzania posiłków, pod kątem aranżacji i wystroju wnętrza. Warto wziąć również pod uwagę kolorystykę tego miejsca. Zgodnie z psychologią kolorów we wnętrzu, barwą sprzyjającą spożywaniu posiłków, zwiększającą apetyt jest czerwień. Dobrze sprawdzą się również różne wersje klasycznej czerwieni w postaci oranży i żółci. Zdecydowanie odradza się natomiast zieleń, która będzie nawet wizualnie psuła wygląd potraw zazieleniając je optycznie, a to będzie powodowało, że potrawy nie będą wyglądały świeżo i atrakcyjnie.

Oprócz stołu, elementem niezbędnym w jadalni są krzesła. Warto, aby były wygodne i sprzyjały długim rozmowom przy posiłku a nie zmuszały do pochłaniania jedzenia w pośpiechu, aby jak najprędzej z nich zejść. Jeśli na co dzień nie potrzebujemy dużej ilości miejsc przy stole, warto jako zestaw dodatkowy zakupić krzesła rozkładane, które ukryjemy w schowku czy pomieszczeniu gospodarczym i wyjmiemy tylko wtedy, gdy będzie taka potrzeba.

Jeśli wielkość przestrzeni przeznaczonej na jadalnię na to pozwoli, można również umieścić w pobliżu stołu np. kredens na elegancką, świąteczną zastawę, zyskując jednocześnie na jego blacie miejsce na ustawienie dodatkowych nakryć, potraw, które będą serwowane w drugiej kolejności, napojów do wyboru czy chociażby miejsce na odstawienie brudnych naczyń, tak aby gospodarze nie musieli ciągle biegać do kuchni, aby coś odnieść i w pełni mogli uczestniczyć zarówno w codziennych posiłkach, jak i okazjonalnych uroczystościach.

e-dom.eu