Jak czyścić okna ?

Okna wykonane z PVC są wyjątkowo trwałe, odporne na działanie wilgoci, różnice temperatur oraz promieniowanie UV. Jeśli jednak mają nam służyć latami, należy o nie dobrze zadbać. Jak czyścić okna? Okna PVC są bardzo łatwe w utrzymaniu. W odróżnieniu od drewnianych nie wymagają malowania. Regularna pielęgnacja oraz używanie odpowiednich środków w połączeniu z okresową kontrolą stanu technicznego przyczynią się do tego, że zachowają swoje właściwości na lata.

Jak czyścić okna PVC

Wbrew pozorom i powszechnej opinii PVC to dość delikatny materiał. Jeśli więc użyjemy niewłaściwych preparatów, możemy doprowadzić do zmatowienia powierzchni okna, a to doprowadzić może do powstania mikroporów, w których gromadzić się będzie brud.

Wybierając detergenty do mycia okien, należy zwracać uwagę przede wszystkim na ich skład. Należy unikać środków zawierających substancje ścierne, jak np. proszek do czyszczenia, rozpuszczalniki, jak np. chlor czy aceton oraz kwasy, ponieważ mogą one uszkodzić nie tylko strukturę ramy. Pod ich wpływem uszczelki mogą stwardnieć i się kruszyć.

Jeśli jednak na szybie pozostały plamy po farbie olejnej lub żywicy syntetycznej, które są trudne do usunięcia przy pomocy detergentów, możemy delikatnie przemyć je zmywaczem do paznokci albo denaturatem i pozostawić aż plama zniknie. Następnie miejsce to należy przetrzeć i przemyć czystą wodą.

PCV elektryzuje się, przyciągając kurz. Warto więc korzystać ze środków czyszczących o właściwościach antystatycznych.
Równie istotny, jak detergenty, jest dobór odpowiednich akcesoriów do czyszczenia, które dobierać należy przede wszystkim do rodzaju zabrudzenia. Resztki zaschniętej farby pozostałej po malowaniu ścian można usunąć delikatnie plastikową szpachelką, zaś trudne do usunięcia przy pomocy ściereczki namoczonej w detergencie. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać niczego, co mogłoby zarysować powierzchnię PVC. Szorstkie zmywaki czy druciaki należy trzymać z daleka od powierzchni okien.

Konserwacja okien

Konserwacje okien PVC należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. W tym czasie powinniśmy dokładnie sprawdzić stan uszczelek, profili oraz wszystkich elementów wykonanych z metalu.

Uszczelki powinny być sprężyste – tylko wtedy spełniają swoją funkcję. Działanie czynników atmosferycznych oraz zmiany temperatur mogą jednak doprowadzić do powstawania ubytków, dlatego uszczelki powinniśmy przecierać specjalną oliwką.

Również okucia, zawiasy oraz rygle wymagają okresowego smarowania, które zmniejsza tarcie podczas codziennego użytkowania. Niektórzy producenci, w kartach gwarancyjnych, wyszczególniają części, które wymagają oliwienia w kartach gwarancyjnych.

Author: e-dom.eu

Podobne posty