Jak odnowić stare drzwi ?

Codzienne użytkowanie sprawia, że czasami nawet niedawno kupione drzwi, wyglądają na stare i zużyte. Już przy wyborze drzwi powinniśmy zastanowić się czy możliwe będzie ich samodzielne odnowienie. Łatwe i szybkie w odnawianiu są drzwi z tłoczonych płyt drzwiowych. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością, wystarczy więc je jedynie odmalować.

Odnowienie starych drzwi wewnętrznych, może być zarówno szybkie i łatwe, jak również pracochłonne i skomplikowane. Wszystko zależy od materiału, z którego zbudowane są drzwi. Dosyć dużo pracy wymagają drzwi drewniane, ze względu na to, iż drewno, zwłaszcza pod wpływem ciepła, rozsycha się, zaś w warunkach wyższej wilgotności ulega wypaczeniu. Może to doprowadzić do tego, że drzwi nie będą się domykać, będą zawadzać o framugę, ulegną odkształceniu. Defekty te należy naprawić- ścinając brzegi, wypełniając ubytki, szlifując i na końcu pokrywając impregnatem. Nie jest to proste zadanie, dlatego też w przypadku braku doświadczenia warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty, ponieważ sami możemy więcej zepsuć niż naprawić.Tego rodzaju problemy nie występują w przypadku drzwi z tłoczonych płyt drzwiowych. Wykonane są one z płyty HDF, dzięki czemu są lekkie, trwałe i odporne na zmiany temperatury oraz wilgotności. Ich naprawa, ograniczona jest zazwyczaj jedynie do odmalowania, co umożliwia również dobranie kolorystyki drzwi do aranżacji wnętrza. Wszystkie stare drzwi wykonane z płyt drzwiowych można bez problemu odmalować.
Prace związane z ich odnowieniem rozpoczynamy oczywiście od demontażu klamki i zamka w drzwiach. Następnie powierzchnię drzwi należy zmatowić używając do tego drobnoziarnistego papieru ściernego. Powinniśmy tu zwracać szczególna uwagę na okolice zamontowania klamki oraz zamka, jak również brzegi drzwi. Po zmatowieniu powierzchni drzwi miękką szczoteczką lub szmatką trzeba usunąć powstały pył. Brzegi drzwi oraz powierzchnie skrzydła należy pokryć warstwą farby podkładowej, a po jej wyschnięciu nanieść jedną warstwę emalii i ponownie pozostawić do wyschnięcia. Następnie drobnym papierem ściernym trzeba delikatnie zmatowić pierwszą warstwę emalii, oczyścić powierzchnię wilgotną szmatką, a po jej wyschnięciu nanieść kolejną warstwę emalii.Po wyschnięciu farby pozostaje tylko montaż zamka i klamki. Jest to prosty sposób na samodzielne odnowienie drzwi, który nie wymaga posiadania wielu narzędzi. Wybierając do tego farbę w oryginalnym kolorze lub ciekawym, intensywnym odcieniu brązu, uzyskamy niezwykle dekoracyjny efekt, który odświeży nie tylko skrzydło drzwiowe, ale również całe pomieszczenie. Wystarczy zaledwie kilka godzin pracy aby nadać drzwiom nowy atrakcyjny wygląd.

Są jednak stare drzwi, które pozornie stanowią znacznie większe wyzwanie. W niektórych domach są jeszcze stare drzwi, które kiedyś chętnie pokrywane były boazerią. Stara, podniszczona boazeria nie wygląda zbyt estetycznie, zwłaszcza że takie skrzydła drzwiowe od dawna nie są popularne. Tego typu drzwi, wbrew pozorom, również możemy odświeżyć niewielkim kosztem. Odnowienie takich drzwi należy rozpocząć od zdjęcia ich z zawiasów, zerwania boazerii i dokładnego oczyszczenia z kleju całego skrzydła. Po zerwaniu boazerii zapewne okaże się, że stare drzwi są w nie najlepszym stanie i nie nadają się do malowania. Jednak również na nie jest sposób. Dobrym pomysłem będzie tu pokrycie skrzydła płytami HDF.

Gdy zerwiemy boazerię i oczyścimy skrzydło należy takie drzwi dokładnie wymierzyć, a następnie zamówić u wybranego stolarza odpowiednio przyciętą płytę HDF, w odpowiadającym nam kolorze. W przypadku drzwi łazienkowych należy oczywiście pamiętać o otworach wentylacyjnych. Taką płytę wystarczy później dokładnie przykleić do skrzydła za pomocą kleju montażowego, założyć klamki i umieścić drzwi na swoim miejscu. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu, warto pokusić się o zakup nowych klamek oraz rozet wentylacyjnych. Jest to niezwykle prosty, tani i szybki sposób na odnowienie drzwi, a uzyskane efekty są spektakularne.

e-dom.eu