Jak układać płytki podłogowe?

Jak układać płytki podłogowe, aby nadały elegancji całemu wnętrzu. Od czego zacząć i w jaki sposób ułożyć płytki, by były wizytówką naszego mieszkania?’, ‚

Zanim nałożymy klej na podłoże, należy je uprzednio zagruntować odpowiednim preparatem. Zabieg ten pomoże zwiększyć przyczepność kleju oraz zmniejszy i ujednolici chłonność podłoża.

Jest to dość ważne ponieważ zbyt chłonne podłoże odciąga wodę z nakładanej zaprawy, powodując zaburzenie procesu wiązania.

Glazura i terakota nie są w stanie odpowiednio zabezpieczyć ścian i posadzki przed wodą. Dlatego też w miejscach szczególnie narażonych na zalewanie wodą należy ułożyć warstwę izolacji wodoszczelnej. W łazienkach coraz częściej stosowane są masy uszczelniające, czyli tzw. folie w płynie lub zaprawy wodoszczelne, które przeznaczone są do uszczelniania łatwo nasiąkliwych podłoży, takich jak beton komórkowy czy płyty gipsowo kartonowe. Podłoże pod izolację powinno zostać oczyszczone, a ewentualne ubytki należy wypełnić.

Płytki podłogowe – przygotowanie oraz nakładanie kleju

Zaprawę klejową zawsze miesza się z wodą, aż do uzyskania jednolitej konsystencji bez grudek. Po rozrobieniu z wodą klej ma ograniczony czas przydatności do użycia, który zwykle wynosi około 3 do 4 godziny. Tak więc im dłużej stoi w wiadrze, tym gorsze są jego parametry. Po przekroczeniu czasu przydatności, klej nie nadaje się już do przyklejania płytek.

Przygotowany klej nakłada się na podłoże za pomocą zębatej pacy, której grubość zębów powinna być odpowiednio dobrana do wielkości płytek jak również do grubości kleju. Po rozprowadzeniu kleju płytkę należy ułożyć na podłożu i ją docisnąć. Częstym błędem popełnianym podczas przyklejania płytek, jest klejenie na tzw. placki. Taki sposób klejenia sprawia, że w narożach płytek pozostaną puste miejsca, a to prowadzi do ich wyszczerbienia, a nawet spękania pod wpływem nacisku. Kolejnym błędem jest zdejmowanie nadmiaru świeżo nałożonego kleju ze ściany i wrzucanie go z powrotem do wiadra. Wiązanie kleju rozpoczyna się bezpośrednio po nałożeniu zaprawy na podłoże. Jeśli więc wrzucimy ją powrotem do wiadra, przyczynimy się do pogorszenia jakości kleju. Należy pamiętać, że od momentu nałożenia kleju na ścianę do przyłożenia płytki może minąć ok. 20-30 minut., dlatego też klej powinniśmy nakładać jedynie na taki fragment powierzchni, na który jesteśmy w stanie w tym czasie przykleić płytki.

Wybór kleju zależy od wielu czynników, wśród których do najważniejszych można zaliczyć:
– miejsce przyklejania – wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczeń, w poziomie lub pionie,
– cechy podłoża, a więc jego równość, stabilność, chłonność oraz stopień przyczepności,
– rodzaj płytek -stopień nasiąkliwości i wielkość.

Niezwykle ważne jest uwzględnienie wszystkich tych czynniki jednocześnie. Jeżeli chociażby jedne z nich nie zostanie spełniony, musimy liczyć się z tym iż może to skutkować pękaniem lub odpadaniem płytek. Prawidłowe ułożenie płytek oraz odpowiednio dobrany do tego celu klej są niezwykle istotne. Nawet najlepszej jakości płytki ułożone nieprawidłowo, będą wyglądały nieestetycznie, a ponadto staną się bardziej podatne na uszkodzenia. Do przygotowywania podłoża, klejenia oraz fugowania powinniśmy stosować materiały wysokiej jakości. Najlepiej jeżeli będą one pochodziły od jednego producenta. Na rynku dostępne są komplety produktów przeznaczonych do prawidłowego ułożenia płytek. Decydując się na takie rozwiązanie będziemy mieć pewność, że wszystkie materiały właściwie spełniają swoje funkcje, a ponadto zaoszczędzimy czas na poszukiwania i dobieranie poszczególnych produktów.

Author: e-dom.eu

Podobne posty