Jak urządzić dom ?

Urządzenie domu to prawdziwa sztuka. Jak urządzić dom i zgrać wszystkie elementy, aby tworzyły wspólną całość. Jedno rozwiązanie musi wynikać z drugiego i wiązać się tworząc zbiór dopasowanych elementów. Można wyróżnić sześć podstawowych elementów tej układanki, które mają wpływ na efekt końcowy.

1. Układ przestrzenny i funkcjonalny domu – czysty i prosty, z podziałem na przestrzeń publiczną i prywatną, z miejscami centralnymi i odpowiednią rangą poszczególnych pomieszczeń. Dopiero gdy taki układ będzie perfekcyjnie ustalony, można przejść do kolejnych elementów, bez niego nawet zadbanie o całą resztę nie spowoduje, że on będzie dobrze urządzony.

2. Ogólny pomysł na wygląd naszych wnętrz. Jeśli nie mamy własnej koncepcji co do kolorystyki czy stylu warto podeprzeć się widzianym kiedyś wystrojem domu znajomych czy pomysłami z programów telewizyjnych, aby uczynić z nich inspirację. Należy przy tym pamiętać, że nie każde rozwiązanie sprawdzi się w naszym domu, a do tego że nie można zastosować wszystkich podobających się nam rozwiązań na raz. Może dysponujemy już jakimiś meblami lub innymi elementami wyposażenia wnętrza, które będą początkiem pomysłu na wystrój? Nie warto również ślepo podążać za modą czy trendami, nie zawsze trafią w nasze gusta i będą odzwierciedleniem naszej osobowości, a przecież to nasz dom i my jesteśmy w nim najważniejsi. Jeśli zupełnie nie wychodzi nam ustalenie koncepcji wystroju domu warto zasięgnąć porady architekta wnętrz lub dekoratora, zapoznają się z naszymi preferencjami i potrzebami i na tej podstawie opracują spójny projekt.

3. Ustalenie kolejności czyli określenie co we wnętrzu jest dla nas najważniejsze, jakiś mebel, dekoracja czy dzieło sztuki i tak je wyeksponować aby przykuwało wzrok domowników i gości. W innym przypadku przytłoczy nas wielość rzeczy, barw, form i wzorów. W zależności od stylu wnętrza jaki wybierzemy , nowoczesnego czy klasycznego, centralnym punktem wystroju będą inne jego elementy. I tutaj pojawia się ważne zagadnienie, konsekwencja. Te same elementy wystroju, które przykuwają uwagę w jednym pomieszczeniu, powinny mieć swoje odzwierciedlenie również w innych pomieszczeniach, przez zastosowanie np. takich samych lub podobnych materiałów wykończeniowych czy motywu lub koloru przewodniego. Wszystko to jednak z umiarem, aby nie okazało się, że wnętrze jest tak przeładowane, że zamiast dobrze się w nim czuć i wracać do niego z przyjemnością, uciekamy z niego kiedy tylko możemy.

4. Mierzenie sił na zamiary. Jeśli nie stać nas na ekskluzywne materiały wykończeniowe, nie starajmy się za wszelka cenę ich użyć, tym bardziej, że często różnica w cenie nie idzie wcale w parze z różnicą w jakości. Nie mieszajmy też materiałów standardowych z ekskluzywnymi, wykładając np. podłogę jednego pomieszczenia naturalnym marmurem, a drugiego jego imitacją. Oczywiście naturalne materiały są piękne, szlachetne i świetnie by było je wykorzystać we wnętrzu, ale lepiej wybrać przyzwoitej jakości panele i gres niż wydać majątek na deski z drewna egzotycznego lub kamienną okładzinę.

Gdy zadajemy sobie pytanie jak urządzić dom, lepiej nie opierać koncepcji aranżacji wnętrza na efekcie użytych materiałów jeśli nie będą one tymi z najwyższej półki. Lepiej też kompletnie wykończyć wnętrza tańszymi materiałami niż przez lata mieszkać w prowizorce za cenę luksusu.

Author: e-dom.eu

Podobne posty