Jak wybrać okna?

Kupno okien to poważny i niemały wydatek decyzja o ich wyborze nie może, więc być pochopna. Okna powinny nam służyć wiele lat, dlatego warto zastanowić się jak wybrać okna ?.’, ‚Uzyskanie istotnych informacji na temat produktu, a tym samym rozwianie wątpliwości ułatwi nam wybór właściwych okien.

Jak wybrać okna?

Powinniśmy przede wszystkim pytać o takie rzeczy jak:
– klasa profilu okna. Na rynku UE dopuszczalna jest klasa A;
– grubość ścianek konstrukcyjnych, jak również szerokość komór wewnętrznych;
– maksymalne wymiary skrzydła,
– zabezpieczenia przeciwwyważeniowe;
– systemy rozszczelniania i wentylacji;
– czy parametry szyby zostaną wydrukowane na ramce dystansowej;
– ilość lokalizacji ryglowania skrzydła do ramy oraz sposób rozmieszczenia zaczepów;
– czy zamontowane okucie posiada możliwość doposażenia (stopniowanie uchyłu, blokada obrotu klamki);
– czy umowa kupna stolarki zostanie wpisane deklarowane wyposażenie okien.

Decydując się na okna kolorowe, czyli dwustronnie oklejane drewnopodobną folią, powinniśmy również zapytać o barwę podkładu profilu. Profil może być brązowy lub biały. Należy tu również dopytać o wysokość dopłat do kolorów oraz koszt dodatkowego wyposażenia, takie jak specjalistyczne szyby, okucia przeciwwłamaniowe itd.

Wybierając okna zwracajmy uwagę na okucia, ponieważ wielu producentów właśnie w nich szuka oszczędności. Również wybór producenta jest istotny. Należy się najpierw upewnić, czy ma na swoje wyroby Aprobatę Techniczną, wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej, oraz Certyfikat Zgodności z Aprobatą Techniczną, wydany przez niezależną jednostkę certyfikacyjną, lub deklarację takiej zgodności. Powinniśmy sprawdzić, czy producent dysponuje wykwalifikowaną i doświadczoną ekipą monterską oraz jakie opinie o nim oraz jego ekipie krążą.

Składając zamówienie starajmy się aby było jak najbardziej precyzyjne. Zamówienie takie powinno zawierać schematy okien z uwidocznionym podziałem, wymiary oraz kierunki otwierania skrzydeł, jak również oczekiwane parametry izolacyjności termicznej i akustycznej, sposób i kolor wykończenia oraz inne nasze życzenia.

Author: e-dom.eu

Podobne posty