Karnisze

Jednym z głównych elementów wystroju wnętrz jest dekoracja okien, którą należy dopasować do stylu wnętrza oraz jego charakteru. Dość często musi jednocześnie być użyteczna oraz funkcjonalna. Podpowiadamy więc jak prawidłowo zamontować karnisze.

Dekoracja okien to jeden z głównym elementów wystroju wnętrza. Powinna być ona dopasowana do ogólnego charakteru i stylu pomieszczenia, a ponadto, w przypadku zasłon i firan, funkcjonalna i użyteczna. Pięknie i odpowiednio upięte firany oraz zasłony, mogą kojarzyć się wręcz z dziełem sztuki. Idealnie komponują się we wnętrzach nawiązujących do styków angielskich, klasycznych jak też nowoczesnych. Używając dekoracyjnych podwiązek oraz klamer możemy samodzielnie, bez korzystania usług firm specjalizujących się w okiennych dekoracjach, tworzyć niebanalne, niemalże artystyczne upięcia.

Nieodzownym elementem dekoracyjnym, który powinien pasować do kompozycji i aranżacji wnętrza, jest karnisz. Producenci oferują nam różne rodzaje karniszy zarówno dekoracyjne jak i proste, drewniane i metalowe, jednobarwne lub wielokolorowe. Jednak aby spełniały swą rolę, nie tylko dekoracyjną, ale również funkcjonalną, muszą być prawidłowo zamontowany. W przeciwnym przypadku mogą nie utrzymać ciężkich i długich firan oraz zasłon.

Rodzaje dostępnych na rynku karniszy:
drążki, są to karnisze łatwe w montażu oraz często stosowane. Mają różne długości, a ich średnica wynosi zazwyczaj od ok. 12 do 35mm

szyny, są to karnisze wykonane z PVC lub metalu. Dostępne są w różnych rozmiarach oraz kształtach, a zasłony mocowane są na nich za pomocą tzw. żabek. Jeśli okna są umiejscowione blisko sufitu, najbardziej polecane są płaskie szyny z PVC.

karnisze okienne, są to pręty, które mocuje się bezpośrednio do ramy okiennej, na które nawleka się tzw. zazdrostkę, czyli krótką firankę. Wykonuje się je z metalu, drewna lub też tworzywa sztucznego. Są łatwe w montażu można je zamontować na samoprzylepnych haczykach. Dostępne są płaskie lub o okrągłym przekroju, a w niektórych modelach możliwa jest również regulacja długości.

listwy maskujące, są połączeniem szyn z PVC osłoniętych listwą wykonaną z drewna lub PCV. Szyny mogą być zarówno jedno jak i wielotorowe, umożliwiając tym samym bardziej elastyczne rozmieszczanie firan i zasłon.

Gdy już wybierzemy odpowiednie dla siebie karnisze, należy zaopatrzyć się w niezbędna do ich montażu narzędzia.

Potrzebne nam będą:
– ołówek i linijka
– wiertarka
– wkrętak
– kołki i wkręty
– poziomica

Jak montować karnisze do ściany?

W pierwszej kolejności za pomocą poziomicy powinniśmy sprawdzić pion okna i narysować ołówkiem poziomą linię w miejscu, w którym chcemy zawiesić karnisz.

Należy pamiętać aby zachować odpowiednią odległość od górnej krawędzi okna min. 5 cm. Zachowanie odpowiedniej odległości jest niezwykle ważne. Karnisz nie może się bowiem znajdować tuż nad oknem, ponieważ może to znacznie utrudniać, czy też wręcz uniemożliwiać jego otwieranie. Powinniśmy również pamiętać, aby karnisze były szersze od otworów okiennych. Ich szerokość powinna być większa o około 15 do 30cm po każdej stronie okna. Zachowanie takiej odległości również jest istotne dla swobodnego otwierania okien, w przypadku gęsto upiętych firan lub zasłon, jak też umożliwi swobodne rozsuwanie firan w trakcie otwierania okien.

Po narysowaniu linii w miejscu zawieszenia karnisza, wyznaczamy na niej miejsce montażu wsporników, pamiętając o tym by dodać po 15 do 30cm z każdej strony okna. Montując wsporniki należy zwrócić uwagę na ich długość. Powinny być one na tyle długie, by zawieszona zasłona opadała swobodnie, nie zahaczając o klamkę okna, parapet czy też grzejnik. Jeżeli szerokość okna jest powyżej Inne 2 m, po środku jego długości należy zamontować dodatkowy wspornik. Po zamontowaniu wsporników możemy założyć karnisz i wyrównać jego położenie po środku okna.

Ogólne zasady montażu karnisza między ścianami są identyczne, jak w przypadku karniszy montowanych do ściany. Należy wyznaczyć miejsce montażu wsporników na przeciwległych ścianach, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej odległości między oknem a firanką. Należy tu przede wszystkim uwzględniać szerokość parapetu. Również drążek montuje się w taki sam sposób. Rozmiary kołków rozporowych oraz śrub powinny być wystarczające do utrzymania ciężaru firan i zasłon. Nie wyznaczamy tu jednak odległości pomiędzy krawędziami okien w stosunku do szerokości karniszy. Należy za to wyliczyć długość całego drążka – powinna być ona równa odległości pomiędzy ścianami pomniejszonej o elementy wsporników.

Jak montować karnisze do sufitu.

Decydując się na montaż karniszy na suficie, należy kierować się tymi samymi zasadami, jak te które opisaliśmy powyżej. Przy pomocy kątownika należy przenieść wcześniejsze wartości na sufit, lub bezpośrednio na nim wyznaczyć miejsce montażu drążka. Tutaj również musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ściany, tak aby tkaniny nie opierały się o parapet czy też kaloryfer.

Po wyznaczeniu montażu wsporników na wyrysowanej linii, dodajemy po ok. 20cm z każdej strony okna i montujemy drążek.

Author: e-dom.eu