Kleje do płytek

Układanie płytek nie jest trudne, jeśli mamy odpowiednio dobrany klej oraz prawidłowo przygotowane podłoże. Jakiego więc kleje do płytek należy użyć aby dobrze ułożyć glazurę i terakotę? ‚, ‚

Kleje do płytek ceramicznych

Samo dobranie odpowiednich płytek nie wystarczy do tego, aby okładziny wykonane z ceramiki czy kamienia były odporne na naciski, uderzenia, zmiany temperatury i zawilgocenie – niezbędny jest tu również odpowiedni klej. Pamiętajmy o tym, że nie ma uniwersalnego kleju, którym można przykleić wszystko i wszędzie. Ponadto im lepsze są parametry kleju, tym jest on droższy. Najtańsze kleje do płytek ceramicznych, to zazwyczaj kleje przeznaczone do stosowania we wnętrzach. Droższe kleje to najczęściej kleje specjalistyczne, które posiadają wyższą elastyczność oraz przyczepność i przeznaczone są do konkretnej okładziny lub na określone podłoża.

Kleje do płytek płynne

najlepiej nadają się do przyklejania dużych płytek. Dokładnie wypełniają one przestrzeń pod płytkami, a co za tym idzie zapewniają tym samym stabilne podparcie na całej powierzchni i chroniąc przed pęknięciami.Kleje elastyczne stosowane są w miejscach, narażonych na działanie wysokiej temperatury, jak na przykład nad ogrzewaniem podłogowym. Jednak do zatopienia maty grzewczej, potrzebna jest przynajmniej 5-milimetrowa warstwa zaprawy klejącej, dlatego też matę znacznie łatwiej zatopić w masie o rzadszej konsystencji, dlatego najlepiej użyć do tego kleju płynnego.

Kleje do płytek o podwyższonej przyczepności

powinny być stosowane do przyklejania okładziny na podłożach, które nie są czyste. Idealnie sprawdzą się więc na podkładach z resztkami kleju po zerwaniu wykładziny. Należy tu jednak pamiętać, że samo zastosowanie kleju o podwyższonej przyczepności na niepewnym podłożu nie zawsze wystarczy i może się okazać, że również podłoże trzeba pokryć podkładem zwiększającym przyczepność. Kleje szybkowiążące stosowane się w sytuacjach, gdy okładzina musi być szybko gotowa do użytkowania. Kleje te schną tak szybko, że można chodzić po płytkach już kilka godzin po ich ułożeniu.Kleje zawierające biały cement stosuje się przede wszystkim do przyklejania nasiąkliwego kamienia, jak na przykład jasne płyty marmurowe. Użycie tradycyjnego kleju, który produkowany jest z szarego cementu może bowiem doprowadzić do trwałych, nieestetycznie wyglądających przebarwień płyt. Przebarwienia pojawiające się na płytach przyklejonych klejem z białym cementem, powinny zniknąć już po kilku dniach, gdy klej całkowicie wyschnie. Ze względu na to, iż płyty kamienne mają zazwyczaj spore wymiary, dobrze jest używać do nich zaprawy płynnej. Ilość kleju potrzebna do prawidłowego montażu płytek

Kleje do płytek średniowarstwowe

Kleje średniowarstwowe są to kleje których grubość przy układaniu płytek powinna wynosić od 4 mm do 2 cm. Poleca są one przede wszystkim do układania podłóg wewnątrz pomieszczeń. Klej średniowarstwowy daje nam również możliwość profilowania niewielkich spadków okładziny na małej powierzchni. Doskonale więc sprawdzi się na przykład na dnie brodzika w kierunku odpływu.

Kleje cienkowarstwowe

Kleje te można układać warstwą od 2 do 5 mm. Jest to wystarczająca grubość dla równych podłoży. W tym przypadku nie ma możliwości zniwelowania nierówności podłoża za pomocą kleju. Mogłoby to bowiem doprowadzić do spękania płytek, ponieważ zbyt gruba warstwa kleju ulega silnemu skurczeniu. Nierówne podłoże należy więc najpierw wyrównać specjalną zaprawą.

Przygotowanie podłoża

Zanim przystąpimy do klejenia, podłoże należy przede wszystkim dokładnie oczyścić ze wszystkiego, co mogłoby osłabić przyczepność kleju, czyli z kurzu, brudu, wapna, tłuszczu, oleju i smarów, wosku czy resztek farb. Powinniśmy pamiętać również o tym, aby skuć wszystkie fragmenty podłoża, które wydają głuchy odgłos podczas delikatnego opukiwania. Jeżeli tego nie zrobimy, po pewnym czasie płytki najprawdopodobniej zaczną odpadać razem z klejem i źle trzymającymi się warstwami podłoża.

Warstwa naniesionego kleju musi mieć określoną grubość. Należy więc tak przygotować podłoże, aby nie trzeba było jej zwiększać, ponieważ warstwa kleju nie powinna być grubsza niż to wynika z zaleceń producenta. Zbyt duża ilość kleju może prowadzić do pękania lub też odpadania płytek. Poza tym zazwyczaj materiały do wyrównywania podłoża są tańsze od klejów.

Author: e-dom.eu

Podobne posty