Kołdry dla alergików

Wybierając kołdry dla alergików wiele osób chce dbać o swoich bliskich’, ‚ Co tak naprawdę powoduje alergie i jak właściwie pielęgnować łóżko, aby uniknąć problemów ze zdrowiem?

Alergie – co może być ich przyczyną?

Alergie mogę wywoływać zarówno materiały, z których są wykonane poszewki oraz powłoka materaca, jak i ich wypełnienie. Jest to często sprawa bardzo indywidualna i trudno tutaj pokusić się o jednoznaczną ocenę, jakie materiały są najczęściej alergogenne. Na pewno jednym z najlepszych sposobów jej zapobiegania, jest właściwa pielęgnacja łóżka i pościeli.

Kupując kołdry dla alergików należy zwrócić uwagę na to, czym jest wypełniona, jeśli nie ma podanego składu można mieć wątpliwości, czym jest wypełniona, sama informacja „puch gęsi” jest niewystarczająca, bo może się okazać, że jest to puch gęsi z domieszką ciętej gąbki, pierza, lub innych dodatków. Trudno potem się dziwić, że mamy uczulenia albo kołdra nie spełnia pokładanych w niej nadziei.

Innym elementem powodującym alergie są barwniki użyte do ufarbowania poszew lub naniesienia na nie wzorów. Warto zwrócić uwagę na sposób farbowania poszew – jeśli są dobrej jakości, kolory będą równomiernie pokrywały tkaninę z obu stron. Jeśli lewa strona jest niepofarbowana, albo farba jest sztywna i gumowa w dotyku, można spodziewać się, że tkanina będzie nieprzewiewna i będzie powodowała uczulenia i wysypkę.

Jak czyścić pościel i materac?

W zależności od tego z czego jest wykonany materac, producenci zalecają różne techniki jego czyszczenia. Niezależnie od wszystkiego materac musi i powinien być regularnie czyszczony. Po pierwsze rama łóżka powinna zapewniać swobodną cyrkulację powietrza w materacu, inaczej materac szybko zacznie pleśnieć. Aby wyczyścić materac gruntownie można skorzystać z usług profesjonalnej firmy lub samodzielnie wyczyścić materac przy pomocy odkurzacza piorącego (o ile producent nie napisze inaczej). Ważne jest, aby po praniu materac dokładnie wysuszyć, zapobiegając jego zapleśnieniu. Kołdry i poduszki ze sztucznych materiałów w większości można samodzielnie wyprać w łagodnych detergentach, jedynym problemem jest pojemność pralki (mała może nie zmieścić kołdry lub za słabo ją wypłukać). Zawsze można skorzystać z usług dobrej pralni chemicznej dysponującej odpowiednimi pralkami. W przypadku kołdry z puchu jej czyszczenie jest możliwe tylko u profesjonalisty zajmującego się czyszczeniem puchu. Samodzielna próba wyczyszczenia kołdry puchowej może zakończyć się jej zniszczeniem (nastąpi utrata sprężystości puchu i zbicie go w kluchy). Kołdry z wełny również warto oddać do pralni chemicznej, ponieważ jest bardzo ciężka po namoczeniu i długo schnie, co bardzo utrudnia jej samodzielne wypranie w mieszkaniu. Wełna ma również tendencję do kurczenia się, dlatego niektóre wełniane wyroby można czyścić jedynie przy użyciu specjalnych środków chemicznych.

Aby zapobiec rozwojowi pasożytów warto kołdry, szczególnie z puchu i z wełny, wietrzyć. W lecie wystawiać kołdry na działanie promieni słonecznych (po godzinie, lub dłużej z każdej strony), zabija roztocza i pasożyty. W zimie w tym samym celu można je poddać działaniu ujemnych temperatur.

Author: e-dom.eu

Podobne posty