Kołdry puchowe i syntetyczne

Średnio w łóżku spędzamy około 8 godzin dziennie, warto zatem zatroszczyć się o dobry wybór kołdry, pościeli oraz innych dodatków, które poprawią komfort naszego snu.’, ‚ W pierwszej kolejności myśląc o spaniu przychodzi nam do głowy kołdra i poduszka. Od czego zależy ich jakość oraz właściwości?

Kołdry

Do wyboru mamy nie tylko ich wielkość i grubość, ale również to, z czego są wykonane.

Rozmiary kołder mimo tych samych lub podobnych nazw są różne w różnych regionach. Przykładowo wymiary dla kołdry king to: w Anglii 225x220cm, w Europie 240x220cm, w USA 259x218cm, a w Australii 240x210cm. Grubość kołdry zależy od ilości jej wypełnienia i najczęściej jest podawana w gramach, w uproszczeniu przyjmuje się podział na kołdry letnie, zimowe i całoroczne.Kołdry mogą mieć różnym wypełnienie: puch, półpuch, pierze, sztuczne materiały lub wełnę. Ważne, aby wsyp, czyli materiał otaczający wypełnienie, był wykonany z materiału uniemożliwiającego wyłażenie środka na zewnątrz. Najczęściej wsyp jest utkany gęstym splotem i dodatkowo jest pokrywany specjalnym środkiem, np woskowany dwustronnie.

Kołdry puchowe

Kołdry puchowe są wypełnione puchem, może to być puch kaczy, ale cenniejszy jest bardziej sprężysty i wytrzymały biały puch gęsi. Jego jakość jest podawana w klasach D1, czyli najlepszy, pochodzi z tułowia ptaka, D3 to puch pochodzący ze skrzydeł, też jest dobrej jakości, symbolem D23 oznacza się puch stosowany, jako dodatkowe wypełnienie. Kolejnym istotnym czynnikiem jest sprężystość puchu i jest ona mierzona w 12 stopniowej skali (12 to najwyższa jakość). Sprężystość określa jakość puchu, im bardziej sprężysty, tym mniej go potrzeba do wypełnienia (lżejsza kołdra).

Plusy: kołdra znakomita dla zmarzluchów, jest lekka, ale bardzo ciepła, prawidłowo pielęgnowana jest kołdrą na lata, jeśli jest odpowiednio przygotowana (z czystego puchu) to jest antyalergiczna.Wadą kołder puchowych jest ich wysoka cena, a ich pielęgnacja wymaga korzystania z usług profesjonalisty, specjalizującego się w czyszczeniu puchu i pierza. Kołdra puchowa nie jest dobrym wyborem dla osób zawijających kołdrę pod siebie lub śpiących na kołdrze, ponieważ spowoduje to zbicie puchu i tym samym jej zniszczenie.

Pierzyny

Kołdra z pierza lub mieszkanki puchu i pierza jest cięższa od puchowej, zatem bardziej wskazana dla osób lubiących cięższe kołdry. Są gorszej jakości i nie są takie ciepłe, jak puchowe.Kołdry wełniane, pledy i koce z wełnyWełna może być stosowana zarówno jako wypełnienie kołder lub jako cała kołdra (brak wsypu) lub jako koce i pledy. Jakość i parametry wełny zależą od tego, z jakiego zwierzęcia pochodzi:
• Owcza – merynos, szewiot, szetland,
• Wielbłądzia – wikunia, kamel,
• z lam – alpaka,
• kozia – moher, kaszmir,
• królicza – angora.

 

Decyduje to o długości włosa, jego delikatności, ciężarze oraz wytrzymałości. Wyroby wełniane są zazwyczaj cięższe, ale mają doskonałe właściwości termoizolacyjne. Ich wadą jest filcowanie oraz pleśnienie, dlatego wymagają częstego wietrzenia. Można je prać samodzielnie w delikatnych detergentach, ale nie należy ich odwirowywać, aby nie dopuścić do sfilcowania. Można nakładać je warstwowo, stopniując poziom ciepła. Warto wspomnieć o lanolinie, którą często podejrzewa się o powodowanie reakcji uczuleniowych. Lanolina jest naturalną powłoką otulającą sierść zwierząt. Jej ilość zależy od warunków, w jakich żyje zwierzę – im więcej wilgoci tym bardziej natłuszczone futro. Jeśli podejrzewamy lanolinę o powodowanie uczulenia możemy wybrać produkty z mniejszą zawartością lanoliny.

Kołdry syntetyczne

Kołdry syntetyczne najczęściej zrobione z poliestru lub silikonu, są obecnie chyba najpopularniejsze. Są łatwe do pielęgnacji, tanie, ale ich wartości termoizolacyjne są bardzo małe.
Najczęściej wypełnione są:
• Włóknem rurkowym, są dość sztywne,
• Włóknem silikonowym, są miękkie i dość sprężyste,
• Wypełnieniem z modala, będącego włóknem celulozowym, czyli pozyskiwanym z drewna (są zatem pół-sztuczne).
Dobrze wchłania wilgoć, dlatego jest polecana osobom które mocno się pocą, jednak włókna celulozowe są dość delikatne i szybko się niszczą.Kołdry te są zalecane osobom, które często muszą prać kołdry, lubią się w nie zawijać i nie potrzebują bardzo ciepłych kołder.

Poduszki

Również różnią się wypełnieniem, wielkością oraz grubością. Preferencje w dużej mierze zależą od tego, jak lubimy spać. Osobom śpiącym na brzuchu zaleca się cienkie poduszki, na plecach – średniej grubości, najgrubszą powinny mieć osoby śpiące na boku.

Wypełnione materiałami syntetycznymi są najłatwiejsze do prania, z naturalnych włókien mogą być wypełnione wełną lub pierzem (puch jest zbyt delikatny i natychmiast by się ubił).

Author: e-dom.eu

Podobne posty