Kosiarki ogrodowe

Nowoczesne kosiarki ogrodowe gwarantują wygodę przy koszeniu trawników w starannie zaprojektowanych ogrodach. Wybierając kosiarki ogrodowe należy uwzględnić wielkość ogrodu oraz szereg funkcji ułatwiających pracę w ogrodach z wąskimi alejkami oraz nierówną powierzchnią ziemi.

Producenci proponują szeroki wybór kosiarek spełniających potrzeby najbardziej wymagających użytkowników. Występują modele obsługiwane ręczne i w pełni automatyczne.

Kosiarki ogrodowe – rodzaje

Kosiarki ogrodowe elektryczne – należą do cichych i wydajnych urządzeń obsługiwanych ręcznie. Urządzenia są dostosowane do różnej wielkości trawników. W tym celu stworzono modele o odpowiedniej szerokości koszenia od 33 do 46 cm. Od tych parametrów uzależniona jest moc kosiarki od 1100 do 1800W. Kosiarki są opatrzone w poręczny i składany uchwyt oraz praktyczny kosz na ściętą trawę. Zbiorniki na trawę mogą być wykonane z różnego tworzywa m.in. plastiku lub tkaniny, o pojemności od 27 do 40 litrów. Koszenie trawy ułatwia system regulowanej wysokości przycinania prosta w obsłudze dźwignia posiada nawet 6 poziomów koszenia trawy 25-76 mm.

Kosiarki ogrodowe spalinowe – należą do profesjonalnych i trwałych urządzeń do koszenia napędzanych silnikiem. Kosiarki w tej formie są mniej przyjazne dla środowiska naturalnego. Znajdują zastosowanie w bardzo dużych ogrodach. Co zapewnia duża szerokość koszenia do 55 cm. Posiadają trwałe obudowy aluminiowe opatrzone silnikiem 4 – suwowym oraz zbiorniki na trawę, twarde o pojemności do 72 litrów lub miękkie m.in. parciane o pojemności 40 litrów. Dodatkowy wentylator skutecznie zbiera trawę i liście. Wygodę zapewnia płynna regulacja prędkości poprzez system ADS oraz regulacja wysokości koszenia trawy. Niektóre kosiarki spalinowe mogą być opatrzone w zestawy do ściółkowania.

Do zadań specjalnych można zastosować spalinowe modele listwowe o dużej szerokości koszenia do 87 cm oraz żyłkowe o szerokości koszenia do 60 cm, szczególnie polecane do wysokich traw od 4 do 7 cm.

Kosiarki ogrodowe automatyczne – nalezą do grupy urządzeń dla bardzo wymagających lub wyjątkowo leniwych użytkowników, gdyż koszenie każdej powierzchni trawników odbywa się automatycznie, po elektronicznym zaprogramowaniu. Posiadają wiele funkcji koszenia trawnika dostosowanych do długości trawy. Ponadto bez problemu koszą trudno dostępne i wąskie powierzchnie oraz wykrywają przeszkody. Ważną cechą tych kosiarek jest długi czas działania nawet do 2 h. Urządzenia nie posiadają kosza na odpady ze względu na system mulczujący drobno siekający trawę, która w tej postaci ulega samorozkładowi. Kosiarki samosterujące posiadają stację dokującą, która jest montowana w ogrodzie na stałe.

Wybór kosiarek do ogrodów zależy od preferencji i potrzeb przyszłych użytkowników. Polecane są najczęściej lekkie, nieduże i zwrotne modele o regulowanej wysokości uchwytu. Istotnym elementem na który warto zwrócić uwagę są koła łożyskowe, które sprawdzają się w różnych formach ukształtowania terenu. Innowacyjne technicznie modele mają swoich zamożnych zwolenników, którzy ponad wszystko cenią swój czas.

Author: e-dom.eu

Podobne posty