Kotłownia domowa

Planując sposób ogrzewania domu i źródła ciepłej wody, inwestorzy stają przede wszystkim przed dylematem, jaka kotłownia domowa będzie najlepsza– jedno czy dwufunkcyjna. ‚, ‚Jednak oprócz głównego elementu wyposażenia przydomowej kotłowni, znaleźć się w niej musi szereg innych urządzeń i elementów, tak aby mogła funkcjonować i spełniać swoją rolę.

Niektóre kotły mają wszystkie niezbędne elementy umieszczone w jednej obudowie, więc nie trzeba się martwić o takie rzeczy jak pompy czy armatura regulacyjna. Tak jest zazwyczaj z kotłami dwufunkcyjnymi, czyli służącymi jednocześnie do ogrzewania domu oraz do zapewniania ciepłej wody. Kotły takie są najczęściej wyposażone fabrycznie w najważniejsze elementy ogrzewania, jak pompa obiegowa, zawór bezpieczeństwa, odpowietrznik czy niezbędna armatura.

Pomijając same funkcje, które cały kocioł z wbudowanym wyposażeniem spełnia, dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie przestrzeni potrzebnej do urządzenia kotłowni, a jednocześnie znacznie ułatwia podłączenie instalacji do systemu ogrzewania. Z kolei kotły jednofunkcyjne rzadko kiedy są aż tak dobrze wyposażone i większość z powyżej wymienionych urządzeń trzeba do nich dokupić osobno – w przypadku kotłów stojących, lub przynajmniej część elementów – w przypadku kotłów wiszących.

Obecnie większość producentów oferuje – oprócz rozwiązań podstawowych, również kompleksowe, wymagające jedynie dokupienia i zamontowania rur i zaworów odcinających. W skład wyposażenia kotłowni musi również wejść komin. Wybudowanie go ma duży wpływ na koszty całej kotłowni. Może być murowany, z wkładem stalowym lub kamionkowym. Innym, choć pasującym wyglądem raczej do nowoczesnej architektury rozwiązaniem, jest zainstalowanie komina dwuściennego, ze stali kwasoodpornej.

W przypadku domów już użytkowanych, które nie posiadają komina murowanego, komin stalowy jest najwygodniejszym rozwiązaniem do zastosowania. Samo pomieszczenie kotłowni musi być dopasowane do kotła – jego rodzaju, wielkości i mocy oraz paliwa, które go zasila. Kwestie takie są uregulowane prawnie, na mocy stosownych przepisów. Najczęściej kotłownia domowa stanowi odrębne pomieszczenie techniczne, umiejscowione oczywiście na planie budynku.

Najmniej wymagająca pod względem dostosowania się do przepisów prawa jest kotłownia z piecem na gaz ziemny. Jeśli chodzi o parametry, jakie kotłownia domowa musi spełniać, to przede wszystkim wymiary pomieszczenia na kotłownię. W przypadku budynków nowych, wybudowanych po 2002 roku, jeśli instalujemy kocioł z otwartą komorą spalania, wówczas wysokość pomieszczenia musi wynosić minimum 2,2 m, a kubatura minimum 8m3. W przypadku kotła z zamkniętą komorą spalania natomiast, wysokość pozostaje bez zmian, natomiast kubatura może być mniejsza, ale minimum 6,5m3. Ponadto kocioł musi być odsunięty od ścian tak, aby dostęp do wszystkich jego części wymagających obsługi, konserwacji i czyszczenia był możliwy i nie utrudniał ewentualnych prac – przeglądów konserwacyjnych czy napraw. Z drugiej zaś strony między przodem kotła a przeciwległą ścianą przestrzeń nie może być mniejsza niż 100 cm.

 

Chociaż przepisy tego nie zabraniają, nie zaleca się montowania kotła z otwartą komorą spalania w łazience, bo to pociąga za sobą konieczność zapewnienia dopływu świeżego powietrza do łazienki, czego skutkiem może być np. wychłodzenie łazienki. Materiał, z którego wykonana jest kotłownia domowa musi spełniać określone wymogi, a mianowicie musi być niepalny – najlepiej w całym pomieszczeniu, ale zgodnie z przepisami – przynajmniej w odległości 50 cm od krawędzi kotła.

Lampy oświetlające powinny znajdować się w specjalnej osłonie, która uniemożliwi rozbicie lampy ciałami stałymi. Poza tym, w związku ze spalaniem w kotłowni gazu, musi być ona odpowiednio wentylowana – wyposażona w otwór nawiewny i wywiewny, o powierzchni kratki nawiewnej minimum 200cm2. Przy projektowaniu pomieszczenia na kotłownię, należy mieć na uwadze, że niezbędne jest doprowadzenia do niej wody do napełniania instalacji oraz do kanalizacji.

Na zakończenie należy podkreślić, ze osobne pomieszczenie techniczne nie jest wymagane na kotłownię, jeśli mamy zamiar korzystać z pieca dwufunkcyjnego, z całym osprzętem, wieszanego w kuchni , łazience lub przedpokoju.

Author: e-dom.eu

Podobne posty