Kwietniki – ozdoby do kwiatów

Delikatne ażurowe konstrukcje kwietników połączone z zielonymi roślinami tworzą doskonałą kompozycję we wnętrzach domów, tarasów oraz ogrodów. Wybrane przez domowników gatunki roślin mogą być eksponowane w kwietnikach jedno i wielodoniczkowych. Zielone kompozycje można tworzyć z tych samych gatunków lub z ich gustownych zestawień. W warunkach domowych uprawiane są nieduże rośliny o różnym okresie wzrostu. Najchętniej wybierane są paprocie o gęstych pędach, które równomiernie opadają. Ciekawie prezentując się gatunki wrzosowate z kolorowym kwiatostanem. W warunkach ogrodowych dość często uprawiane są rośliny pnące takie jak bluszcz. Bardzo chętnie uprawiane są również gatunki egzotycznych kaktusów.

Zielone rośliny uspokajają, dotleniają, a niektóre oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. relaksujące i pełne wdzięku kompozycje warto wyeksponować na kwietniku, który można dopasować do każdego miejsca. producenci proponują kwietniki różnej wielkości i wysokości, które mogą być wykonane z metalu lub drewna. konstrukcje wykonane z profili metalowych są zdobione dekoracjami z metaloplastyki. szeroka gama kolorystyczna od patynowanego złota, srebra, brązu po czarny sprawia, że poza walorami użytkowymi, kwietniki wykonane z metalu zdobią pomieszczenia i ogrody.

Domową zieleń można wyeksponować w kwietnikach wiszących lub stojących.

Rodzaje kwietników

Kwietniki stojące są zróżnicowane pod względem wysokości oraz ilości koszyczków na donice. Realizowane z metalu konstrukcje mogą być bardzo niskie w kształcie podstawki, o średniej wysokości w przedziale od 50 cm do 100 cm lub wysokie do 170 cm. Występują również w wersji rozporowej do 250 cm wysokości. Standardowa długość kwietników w formie kolumnowej wynosi 30 cm. Niestandardowe długości od 60 do 90 cm występuje w plastycznych formach z dwoma koszyczkami. Niewysokie formy kwietników mogą swym kształtem przypominać antyczne kolumny.

Metaloplastyczne formy są pełne naturalnych motywów ja gałązki z listkami. Pojedyncze kwietniki cechuje klasyczny urok, gdyż eksponują one jeden kwiat na stabilnej kutej w metalu podstawie. Finezyjne kształty nóżek dodają kompozycji lekkości. Kwietniki o złożonej konstrukcji mogą przybierać ciekawe kształty m.in. formę roweru retro z dużym i małym kółkiem.

Kwietniki wiszące cechują nieduże i plastyczne formy. Szerokie wzornictwo dostarcza wielu możliwości zdobienia ścian bujną roślinnością. Konstrukcje składają się z jednego lub dwóch ażurowych koszyczków dostosowanych do różnej wielkości doniczek. Ścienne konstrukcje tworzą delikatne ażurowe obrazy, o wysokości około 50 cm i zróżnicowanej długości od 40 do 60 cm. Bardzo modnym rozwiązaniem są sztucznie postarzane kwietniki, stylizowane na biało. W świetle okna można powiesić kwietniki wiszący na haku. Wówczas doniczka z koszyczkiem będzie zawieszona na regulowanym łańcuszku. Kwiatowa kompozycja wygląda wówczas niezwykle delikatnie i romantycznie. Doskonale prezentuje się w oknie kuchennym lub tarasowym.

Niestandardowe rozwiązania są stosowane w ogrodach, gdzie rolę kwietników mogą pełnić drewniane beczki. Owalna formy z górnym otworem posadowiona na skrzyżowanych nóżkach wygląda bardzo oryginalnie. Beczki mogą być postawione w jednym rzędzie od najmniejszej do największej, co tworzy ciekawy akcent w ogrodzie. Ponadto w dużych ogrodach znajdą swoje zastosowanie kwietniki w formie rzeźb wykonanych z metalu. Do najciekawszych motywów należą konstrukcje w formie taczki, wózka na kółkach oraz rzeźby w formie żab z doniczkami.

Przy wyborze kwietników ważne są takie cechy jak wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne. Zdecydowanie największe zastosowanie mają metalowe kwietniki.

Author: e-dom.eu

Podobne posty