Łazienka na poddaszu

Urządzanie łazienki na poddaszu jest trudniejsze niż łazienki tradycyjnej, ponieważ bardziej trzeba zwracać uwagę na niezbędne wysokości oraz odległości. ‚, ‚ Przede wszystkim układ wyposażenia w łazienki jest determinowany przez występujące w niej skosy i to do tego układu trzeba się dostosować. Po drugie montaż musi być dokładnie przemyślany, ponieważ w przeciwieństwie do ustawiania mebli w sypialni, sanitariaty montuje się na stałe i ciężko będzie je przemieścić w inne dogodniejsze miejsce.

Jak zatem powinna być zaaranżowana łazienka na poddaszu, aby była klimatyczna i funkcjonalna za razem? Przede wszystkim należy poświęcić więcej czasu i uwagi na przygotowanie projektu łazienki, ponieważ skosy to spore utrudnienie w projektowaniu tego pomieszczenia. Wybierając projekt domu warto poprosić o przygotowanie wizualizacji takiej łazienki, ponieważ z samego planu najczęściej trudno się domyślić czy łazienka na poddaszu ma odpowiednie proporcje, odległości i czy w związku z tym będzie wygodna dla użytkowników. Innym rozwiązaniem jest przygotowanie przez architekta przekrojów. Projektując łazienkę trzeba mieć także na uwadze, że przestrzeń użytkowa pomieszczenia na poddaszu jest mniejsza niż tradycyjnej łazienki i ważne jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni dla zapewnienia wygody użytkowania. Warto więc różnego rodzaju wnęki czy fragmenty ścian pod skosami wykorzystać na półki czy schowki. Warto jeszcze raz podkreślić konieczność zachowania wszelkich niezbędnych, chociażby minimalnych odległości, dla zapewnienia ergonomii łazienki.Naprzeciw potrzebom właścicieli łazienek pod skosami wychodzą również producenci, oferując np. kabiny prysznicowe ze ściankami robionymi na wymiar, w różnych kształtach, w zależności od nachylenia skosu. Kupimy również obniżone stelaże podtynkowe do toalety i bidetów, dzięki czemu będzie możliwość zainstalowania ich przy niskich ścianach kolankowych, które zazwyczaj maja średnio 80cm.

Warto w tym miejscu podać kilka podstawowych wymiarów, jakie muszą zostać zachowane, aby korzystanie z łazienki na poddaszu było wygodne. Jeśli w łazience ma się znaleźć wanna, czubek głowy osoby w niej siedzącej, w zależności od wysokości samej wanny i położenia jej dna w stosunku do podłogi, powinien się znaleźć na wysokości między 95 a 110 cm od skosu, aby kąpiąca się osoba nie zahaczała głową o sufit. Wchodzenie i wychodzenie z wanny musi być swobodne, bo to ma związek również z bezpieczeństwem korzystającej z niej osoby. Przed wanną musimy pozostawić minimum 70 cm przestrzeni, a wysokość pomieszczenia przy wannie, aby swobodnie koło niej stanąć i się wytrzeć musi wynosić minimum dwa metry. Jeśli w łazience będziemy instalować kabinę prysznicową, warto zainwestować w kabinę półokrągłą, narożną. Przestrzeń niezbędna do swobodnego korzystania z prysznica, przed kabiną to około jednego metra, przy wysokości pomieszczenia na poziomie 2,1m. Z kolei przy umywalce wysokość nie może być mniejsza niż 1,9 m, wówczas będziemy również mogli powiesić nad umywalką lustro. Niezbędnym elementem wyposażenia łazienki jest miska ustępowa. Aby korzystanie z niej było wygodne, a wstając nie uderzalibyśmy się o sufit, wysokość musi wynosić przynajmniej 2 metry, przy jednoczesnym pozostawieniu przestrzeni przed wc o powierzchni około 60×80 cm. W łazience pod skosami możemy również zainstalować pralkę, chociaż budując dom warto pomyśleć o osobnym pomieszczeniu na pralnię i suszarnię. Jeśli jednak pralka w łazience na poddaszu z jakiś względów jest niezbędna, należy pamiętać, że przed pralka wystarczające miejsce do wkładania i wyjmowania prania to minimum 60 cm, a wysokość przed przednią jej ścianką – 150 cm. Natomiast w miejscu gdzie się już prostujemy, wysokość wymagana to 2 m.

Trzymając się zasad ergonomii, można rozplanować pomieszczenie tak, aby łazienka na poddaszu była wygodna i funkcjonalna. Oczywiście ergonomia to najważniejsza kwestia, jednak nie należy przy tym zapominać o estetyce i ciekawej aranżacji wnętrza, ponieważ łazienka pod skosami może być bardzo klimatycznym i efektownym pomieszczeniem sprzyjającym relaksowi.

Author: e-dom.eu

Podobne posty