Lofty w Polsce

Słowo „loft” oznacza po angielsku strych lub poddasze. W Polsce lofty zdobywają coraz większą popularność.’, ‚

W XX wieku słowo to jednak nabrało zupełnie nowego znaczenia, które obecnie wyparło niemal w ludzkiej świadomości stare znaczenia.Lofty to wielkopowierzchniowe mieszkania o wysokim standardzie, tworzone w adaptowanych specjalnie do tego celu pomieszczeniach starych opuszczonych fabryk, magazynów lub innych budynków postindustrialnych. Jedyne w swoim rodzaju pod katem architektonicznym, lofty stały się modne na świecie niemal sto lat temu (a w Polsce dopiero niedawno), zwłaszcza w środowiskach intelektualistów czy artystów. Początkowo były popularne jedynie wśród ekscentryków, ludzi o bardzo wyrafinowanych gustach i poczuciu estetyki; w końcu jednak trafiły pod strzechy i zaczęły interesować także pozostałych miłośników własnych czterech ścian.
W ostatnich latach fascynacja tym typem architektury mieszkalnej dotarła również nad Wisłę.

Rodzaje loftów

Trzeba zaznaczyć, że loft loftowi nie równy. Wyróżnia się bowiem dwa podstawowe rodzaje loftów. Lofty „twarde” (ang. hard lofts) powstają przez adaptację oryginalnych pomieszczeń przemysłowych – hal, magazynów, fabryk. Lofty „miękkie” (ang. soft lofts) z kolei są budowane od podstaw, a ich specyficzny klimat nie jest zasługą adaptacji, a jedynie stylizacji.Wyróżnia się ponadto lofty komercyjne i mieszkalno-zawodowe.Lofty komercyjne (ang. commercial lofts) są tworzone w pomieszczeniach o wysokości minimum pięciu metrów z antresolą. Poziom główny ma zastosowanie handlowe lub przemysłowe (na przykład jako salon firmowy czy sklep), na antresoli zaś tworzy się biura i pomieszczenia magazynowe.Lofty mieszkalno-zawodowe (ang. live/work lofts) są sposobem na oszczędność czasu i przestrzeni, a to poprzez harmonijne współistnienie przestrzeni, w której się mieszka, oraz pomieszczeń (zwykle biur, pracowni bądź warsztatów), w których się pracuje. Jest to idealne rozwiązanie dla drobnych przedsiębiorców, artystów czy przedstawicieli wolnych zawodów.
 

Lofty w Polsce

Lofty zawitały do Polski dopiero na początku XXI wieku. Jako pierwszy zaczęto realizować w roku 2005 projekt rewitalizacji starej fabryki Karola Scheiblera w Łodzi. Po nim posypały się jak z rękawa kolejne projekty loftów: Stara i Nowa Przędzalnia w Żyrardowie (Lofty de Girarda), Fabryka PZO w Warszawie, City Park w Poznaniu, Bolko Loft w Bytomiu, zakłady włókiennicze w Zielonej Górze, Zawisza w Gliwicach, Merilana w Bielsku-Białej, dawny browar w Siemianowicach Śląskich, Lofty w Młynie w Krakowie czy dawne koszary wojskowe w Kołobrzegu.Poniżej przedstawiamy szersze informacje na temat wybranych projektów.

Przędzalnia Karola Scheiblera (Łódź)

Przy ulicy Tymienieckiego 25 w Łodzi jeszcze do niedawna znajdowała się XIX-wieczna przędzalnia Karola Scheiblera. W maju 2010 roku, po pięciu latach budowy, otwarto w tym miejscu kompleks mieszkaniowy „U Scheiblera”. Za jego wykonaniem stoi australijska grupa deweloperska Opal Property Developments. To właśnie architekci z tej grupy zaprojektowali rewitalizację zabytkowej XIX-wiecznej fabryki i zaadaptowali ją na cele mieszkaniowe.Projekt ten zyskał sobie sławę jeszcze przed ukończeniem prac budowlanych, zdobywając prestiżową nagrodę w najnowszej edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego Europe & Africa Property Awards. W jego jury zasiadali eksperci z branży deweloperskiej oraz dziennikarze z biznesowej stacji Bloomberg. Adaptacja starej przędzalni jako jedyna spośród kilku polskich inwestycji zgłoszonych na konkurs zdobyła nagrodę Najlepsza Rewitalizacja na terenie Polski, dzięki czemu będzie mogła się teraz zmierzyć z najlepszymi rewitalizacjami na świecie.
 

Lofty de Girarda (Żyrardów)

Przędzalnia Karola Scheiblera to pierwszy kompleks loftów, zbudowany w naszym kraju – pierwszy oddany do użytku, jednak nie jedyny, jeśli uwzględnimy wszystkie pozostałe projekty, będące obecnie w fazie realizacji.Kolejny ważny kompleks polskich loftów stanowią Lofty de Girarda w podwarszawskim Żyrardowie. Miasto to jest jedyną w Polsce i jedną z bardzo nielicznych w świecie osad fabrycznych z II połowy XIX wieku. Swą nazwę wziął od nazwiska Filipa de Girarda, pierwszego dyrektora lokalnych zakładów lniarskich, które stanowiły serce miasta od początków jego istnienia. Żyrardów stanowi też modelowy przykład urbanistyczny miasta-ogrodu, w którym harmonijnie i wyraziście zarysowano podział na część fabryczną oraz mieszkalną. Potwierdzone to zostało na Wystawie Światowej w Paryżu w roku 1900, kiedy to Żyrardów przedstawiano jako miasto wzorcowe, będące niczym żywy organizm z harmonijnie współistniejącymi obok siebie domami mieszkalnymi oraz budynkami użyteczności publicznej.Budowa Loftów de Girarda jest jednym z elementów kompleksowego planu rewitalizacji miasta, jaki władze miasta zaczęły realizować w roku 2004. Na lofty wybrano starą przędzalnię lnu, będącą zabytkowym trzynawowym budynkiem z elewacją ceglano-żelbetową, bogatymi zdobieniami oraz trzema klatkami schodowymi – centralną reprezentatywną i dwiema klatkami skrajnymi. Projekt opracowali dwaj architekci – Maciej Kneblewski i Krzysztof Janikowski, a przebudową zajmuje się spółka deweloperska Green Development.Poza generalną renowacją budynku w planach rewitalizacyjnych jest również nadbudowa dwóch kondygnacji mieszkalnych, które będą w stosunku do zabytkowej elewacji będą cofnięte o 3 metry.

Młyn na Zabłociu w Krakowie

Młyn na krakowskim Zabłociu powstał nad Wisłą w roku 1919, nieopodal Starego Miasta. W kolejnych latach został rozbudowany do wysokości trzech pięter. W latach dwudziestych XX wieku przy młynie powstały: sklep zakładowy, nowoczesna piekarnia, budynki administracyjne oraz waga pomostowa. W roku 1940 dobudowane zostało czwarte piętro, uruchomiono też nową linię technologiczną i postawiono nowe silosy zbożowe. W połowie lat pięćdziesiątych dobudowane zostały kolejne kondygnacje oraz nowy silos. W roku 2002 zakład zakończył swoje funkcjonowanie, pozostawiwszy po sobie bardzo ciekawą bryłę architektoniczną, upstrzoną wieloma interesującymi detalami konstrukcyjnymi.Przebudowę krakowskiego młyna na lofty zaprojektował Ludomir Książek wraz z zespołem swoich asystentów: Szymona Babika, Jacka Studenckiego, Łukasza Jaroszewskiego i Jakuba Rzemieńca. Wykonaniem zajmuje się krakowska spółka deweloperska Krakow Lofts.Pierwszy etap inwestycji został już zakończony. W sześciopiętrowym budynku z dwiema bardzo nowoczesnymi windami powstało w sumie 57 mieszkań: jednopoziomowych, dwupoziomowych oraz penthouse’ów – a wszystkie w oryginalnej stylistyce i z charakterystycznymi dla loftów otwartymi przestrzeniami, wykończone „pod klucz”. Ponadto, na parterze budynku znajduje się już 6 lokali z przeznaczeniem komercyjnym, przeznaczonych na punkty usługowe wysokiej klasy. Reszta cech głównych projektu to już właściwie standard w nowoczesnych apartamentowcach: ochrona z monitoringiem, całodobowa recepcja, dwupoziomowy garaż podziemny oraz duży parking naziemny, sieć telefoniczna i internetowa oraz telewizja kablowa.Drugi etap inwestycji powinien się zakończyć już za rok (planowany termin realizacji to grudzień 2011 roku). W jego skład wchodzi nowo wybudowany sześciokondygnacyjny budynek, w którym znajdować się będą: 28 mieszkania, 2 lokale usługowe, winda, garaż podziemny, komórki lokatorskie, portiernia oraz pomieszczenie typu rowerownia/wózkownia.
Mieszkania w tym budynku będą oferowane w dwóch standardach wykończeniowych: deweloperskim i „pod klucz”.
Author: e-dom.eu

Podobne posty