Luksfery

Ścianki działowe z luksferów nie tylko dzielą przestrzeń w domu lecz również pełnią funkcję dekoracyjną. Dość często wykonuje się ściany działowe ze szklanych pustaków, czyli luksferów. Murowane są one na elastyczną zaprawę murarską, układając w spoinach pręty zbrojeniowe. Między taką ścianą działową, a konstrukcją domu należy zostawić szczeliny dytalacyjne, które wypełnia się elastycznym materiałem. Zalecane jest murowanie ścianek działowych w sztywnej ramie lub specjalnych profilach.

Luksfery używane są nie tylko w ścianach wewnętrznych ale również zewnętrznych. Często zastępują ścianę działową, możliwe jest również mocowanie ich w podłogach i stropach. Często używane są jako ściany dekoracyjne w połączeniu z efektami świetlnymi. Umożliwiają również nadanie ścianie nieregularnych kształtów , poprzez poprowadzenie ich po krzywiznach czy łukach.

Luksfery pomagają dzielić pomieszczenia, przepuszczając jednocześnie światło. Największą przepuszczalność mają pustaki bezbarwne wynosi ona ok. 80%, pustaki kolorowe, w zależności od barwy i jej nasycenia przepuszczają ok. 50-70%, barwione powierzchniowo ok. 55%, zaś barwione na masie ok. 65%. Ponadto charakteryzują się wysokim wskaźnikiem izolacji akustycznej oraz wytrzymałością na ściskanie.

Wymiary szklanych pustaków wynoszą 19x19x8cm lub 24x24x8 cm w przypadku pustaków kwadratowych oraz 24xInstalacje 5x8cm lub 19x9x8cm w przypadku pustaków prostokątnych. Jednak na zamówienie można otrzymać pustaki o innych kształtach i wymiarach. Decydując się na ścianę z luksferów należy pamiętać, że jej wielkość musi być wielokrotnością rozmiaru pustaka wraz z listwą lub spoiną.

Do niezaprzeczalnych zalet szklanych ścian działowych należy doświetlenie wydzielonego pomieszczenia, które pozbawione jest dopływu dziennego światła, powiększając je tym samym optycznie oraz doskonała izolacja akustyczna i termiczna. Są również odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Do ich wad zaś, należy przede wszystkim ograniczenie wielkości ściany, oraz wymóg bardzo ostrożnego transportu oraz załadunku. Są również bardzo pracochłonne, ponieważ wymagają bardzo precyzyjnego wykonania.

Author: e-dom.eu