Malowanie okien i drzwi

Drewno jest materiałem wytrzymałym i łatwym w obróbce. Wymaga jednak co jakiś czas renowacji. Podpowiadamy więc jak i czym malować drewniane okna i drzwi, aby służyły nam latami. Drewno jest pięknym materiałem lecz nie jest pozbawione wad. Jedną z nich jest dość duża podatność na warunki atmosferyczne. Ze względu na to drewniane okna oraz drzwi należy co jakiś czas je zeszlifować i pomalować.

Jak przygotować podłoże?

W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć szyby taśmą malarską, uszczelnić pęknięcia, odkręcić ślusarkę okienną i nałożyć nowy kit. Następnie trzeba usunąć starą farbę dokładnie szlifując drewno. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na złącza i spoiwa, ponieważ w miejscach tych gromadzi się zazwyczaj więcej farby. Po zakończeniu szlifowania powierzchnię trzeba odpylić. Podobnie to wygląda w przypadku drewnianych drzwi. Należy zabezpieczyć zamki, a następnie oszlifować i odpylić powierzchnię. Kolejnym krokiem jest nałożenie podkładu, zwiększającego przyczepność farby kryjącej. Po jego wyschnięciu można przystąpić do malowania farbą kryjącą.

Najwygodniejszym sposobem malowania drzwi jest zdjęcie ich z zawiasów i ułożenie na stabilnych klockach. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości malowanie okien i drzwi należy zacząć od ramy oraz krawędzi. Wybór pędzla do malowania drzwi zależny jest od wielkości malowanej powierzchni. Jeśli do pomalowania mamy duże płaszczyzny można użyć szerszego pędzla lub niewielkiego wałka, natomiast do malowania krawędzi drzwi, ościeżnicy i nadproża korzystne będzie użycie mniejszych pędzli. Płaszczyznę drzwi warto podzielić na 6 do 8 części tak, aby łatwo nam było każdą z nich pomalować, a pracę najlepiej jest zacząć od górnego, lewego rogu. Energiczne pociągnięcia pędzlem pomogą nam dokładnie rozprowadzić farbę po malowanej powierzchni. Powinniśmy pamiętać aby nie należy pozostawiać na brzegach grubszej warstwy farby, ponieważ może to prowadzić do zacieków.

Malowanie okien i drzwi

Jeśli zauważymy delikatne przetarcia i popękana powierzchnia powłoki pokrywającej drewno, jest to znak, że najwyższy czas by odświeżyć powierzchnię. Istotne jest wykonanie renowacji zanim
Do malowania okien należy użyć pędzli specjalnie przystosowanych do tego. Na pędzel nabieramy niewielką ilość farby i malujemy z góry na dół. Długie pociągnięcia pędzla, pozwolą nam na uzyskanie gładkiej powierzchni. Malując kitu oraz ramy pamiętajmy alby farba pokrywała około 1 mm szkła. Utworzymy w ten sposób warstwę ochronną, która zapobiegać będzie wnikaniu wody pomiędzy szkło a kit.

Najczęściej polecane do malowania drewnianych okien i drzwi są emalie alkilowe. Wykazują one znacznie wyższą trwałość od chociażby farb akrylowych. Powierzchnie nimi pomalowane tworzą ochronną warstwę nawierzchniową, odporną na działanie wody, uszkodzenia mechaniczne, jak również zmienne warunki atmosferyczne.

Drewno jest materiałem bardzo powszechnym, uniwersalnym i wiecznie modnym. Mimo iż jego renowacja może być dość czasochłonna, ale warto poświęcić na nią swój czas. Odnowione powierzchnie sprawią, że cały dom będzie wyglądał znacznie lepiej.

Author: e-dom.eu