Montaż paneli podłogowych

Popularność laminowanych i drewnianych paneli podłogowych wciąż wzrasta, głównie ze względu na to, iż panele pozwalają na szybkie i łatwe wykończenie wnętrza. ‚, ‚Jednak eksploatacja często bywa dość problematyczna, ponieważ gdy się po nich poruszamy, wydają nieprzyjemny dźwięk. Jak więc wykonać prawidłowy montaż paneli?

Posadzki pływające

Posadzka pływająca, jest rodzajem posadzki, na której wykonuje się montaż paneli, nie jest niczym przytwierdzana do podłoża. Mają one więc pewną swobodę ruchu. Posadzki pływające wymagają wykonania dylatacji, czyli pozostawienia wolnych przestrzeni wzdłuż ścian i innych elementów konstrukcyjnych, takich jak filary, schody, ryzality, czy rury przechodzące przez strop.Jeśli mamy do czynienia z takim typem podłogi, aby zaradzić odgłosom wydawanym przez nią należy ułożyć między pływającą posadzką a podłożem materiał, który będzie skutecznie tłumił dźwięki.

Materiały tłumiące dźwięki można podzielić na dwie grupy: materiały na bazie składników naturalnych oraz tworzywa sztuczne.
Do montażu paneli mamy do wyboru :
– maty z elastycznej pianki, które dodatkowo niwelują nierówności podłoża i mogą być stosowane na ogrzewaniu podłogowym,
– płyty ze sprasowanych wiórów drzewnych, które bardzo lekkie i porowate, a więc dobrze tłumią dźwięki,
– maty korkowe znakomicie izolujące akustycznie i najskuteczniej zapobiegające stukaniu paneli,
– tekturę falistą dodatkowo niwelującą nierówności podłoża – maty podpodłogowe z folii polietylenowej rozdzielonej warstwą granulek styropianowych, które można stosować również jako izolację przeciwwilgociową pomiędzy parkietem i podłożem, na przykład gdy podkład nie jest jeszcze wystarczająco suchy.

Montaż paneli – przyklejanie

Innym sposobem na wyciszenie jest przyklejenie posadzki z paneli do podłogi pływającej. Taki sposób montażu paneli, skutecznie wycisza odgłosy kroków oraz znacznie ogranicza rozchodzenie się z pomieszczenia dźwięków. Panele przyklejane są do jastrychu, który dociąża warstwę izolacji akustycznej stropu – zazwyczaj wykonanej ze styropianu, twardej wełny mineralnej lub miękkiej płyty pilśniowej.

Powstała w ten sposób konstrukcja podłogi chroni przed hałasami znacznie lepiej niż podłoga pływająca. Lepsze tłumienie dźwięków uderzeniowych, posadzki wykonanej w taki sposób wynika z jej masy. Bardzo ważne jest tu również wykonanie odpowiedniej izolacji akustycznej stropów między piętrami. Pamiętajmy, także o konieczności pozostawienia dylatacji.

Author: e-dom.eu

Podobne posty