Narzuty patchwork

Patchwork to nietuzinkowa technika szycia narzut dekoracyjnych, która ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych. Okrycia na łóżka wykonane z geometrycznych kawałków materiałów &ndash to ciekawy kolorystyczny akcent w dekoracji pokoju.

Współczesne i niepowtarzalne narzuty powstają z rożnych tkanin syntetycznych i bawełnianych. Łączenia rożnej jakości tkanin od lśniących po matowe tworzy niebanalny efekt. Dodatkowo szeroka gama kolorów od pastelowych po wyraziste sprawia, że narzuty są niezbędnym elementem sypialni dorosłych i pokoju dla dzieci.

Patchwork to przede wszystkim precyzyjne zestawienie szerokiej gamy wzorów i zdobień. Wierzchnią warstwę narzuty mogą zdobić różnorodne motywy wycięte z innych tkanin, ozdoby z tasiemką , frędzle, a nawet koraliki. Ponadto efektowne wyglądają ręczne lub maszynowo wykonane hafty.

Złote zdobienia, ciepłe kolory ziemi dominują w niezwykle eleganckim patchworku wykonanym w eklektycznym stylu wiktoriańskim. Użyte w patchworku metalizowane pigmentami tkaniny wprowadzają do wnętrza sypialni odrobinę luksusu. W tym przypadku sprawdzą się również dodatki tkanin z wytrawianymi wzorami oraz elementy z satyny i pluszu.

Tradycyjny patchwork może być wykonany z bawełnianych łatek. Doskonale wyglądają połączenia kwiatów z kratą. Z trójkątnych kawałków materiału mogą powstać ciekawe zestaw barwnych kwadratów. Ponadto zgrany zestaw stworzą łatki w formie kwadratów różnej powierzchni. Zgrabne zestawienia ozdobią łózka w niespotykany sposób.

Na indywidualne zamówienie może być wykonany patchwork w wersji artystycznej. Design w stylu pop art czy tkaniny z nadrukowanymi zdjęciami to jedynie kilka z wachlarza możliwości. Do pokojów dziecięcych idealnym rozwiązaniem będzie patchwork z bohaterami kreskówek. Co ciekawe wersje dla najbardziej wymagających mogą być zdobione ręcznie.

Narzuty patchworkowe są produkowane w kilku wymiarach 170×210 cm, 220×260 cm oraz 240×260 cm. Kapa składa się z trzech części wierzchniej ozdobnej, wewnętrznej składającej się z ocieplacza z fizeliny oraz spodniej warstwy z tkaniny bawełnianej. Wszystkie warstwy są pikowane co sprawia, że połączenia materiałów i zdobień wyglądają efektownie. Wypełnienia tkaniny dają poczucie miękkości. Natomiast wypukłości na fakturze tkaniny tworzą trójwymiarowy efekt.

Dekoracyjny efekt w sypialni uzyskamy poprzez połączenie narzuty z cylindrycznymi poduszki wykonanymi w tej samej technice. Należy pamiętać, ze ich kolorystyka i ornamentyka nie powinna odbiegać od wzorów zastosowanych na narzucie.

Oryginalnym i realnym do wykonania pomysłem jest stworzenie narzuty w technice patchwork w warunkach domowych. Potrzebne będą nowe lub używane tkaniny o różnych kolorach i wzorach, ocieplacz oraz maszyna do szycia. Materiał należy wymiarować, obrysować i wyciąć. Na etapie wycinania kolejnych kwadratowych, trójkątnych lub prostokątnych elementów należy pozostawić zapas na szwy. Każdy moduł złożony z kilku warstw powinien być zszywany pojedynczo. Wykonany zestaw należy równomiernie połączyć jeden przy drugim.Warstwa wierzchnia z wykonanym patchworkiem powinna być połączona z ocieplaczem oraz warstwa spodnią. Całość tworzy niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju kompozycję.

Author: e-dom.eu