Ogrzewanie podłogowe w domu

Ogrzewanie podłogowe w ostatnich latach stało się powszechnie stosowane w budownictwie, gdyż uważa się je za wyjątkowo praktyczne i tanie. Ile kosztuje ?

Podstawową różnicą pomiędzy takim rodzajem ogrzewania, a ogrzewaniem tradycyjnym jest sposób i miejsce umieszczenia systemu grzewczego. Składa się on z całego szeregu rurek połączonych w sieć umieszczoną bezpośrednio pod podłogą. Rurki rozprowadzają gorącą wodę nagrzewając całą powierzchnię podłogi.

Zgodnie z podstawowymi prawami fizyki ciepłe powietrze ma tendencje do unoszenia się w górę, więc powietrze ogrzewane przy samej podłodze jest rozprowadzanie po całym pomieszczeniu równomiernie.

Innym rodzajem ogrzewania podłogowego jest przeprowadzenie instalacji elektrycznej zamiast rurek centralnego ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe elektryczne to w przybliżeniu taki sam system jak ogrzewanie wodne, ale nie wymaga dodatkowych urządzeń w postaci pompy ciepła czy kotła centralnego ogrzewania.

Rurki wodne zastępuje się matą grzewczą albo specjalnymi przewodami. Ogrzewanie takie nadaje się do każdego pomieszczenia włącznie z łazienką, w której jednak należy dodatkowo uziemić podłogę za pomocą metalowej siatki wbudowanej w konstrukcję podłoża.

Ogrzewanie podłogowe – instalacja

Decyzję o instalacji ogrzewania podłogowego należy podjąć jeszcze na etapie projektowania domu lub – w przypadku mieszkania – przed rozpoczęciem remontu.Zainstalowanie systemu rurek wymaga dokonania zmian w centralnym układzie grzewczym, a cały system należy instalować przed wykonaniem podłogi, bądź przed końcowym jej wykończeniem w postaci glazury czy paneli. Zbyt późne podjęcie decyzji po zakończeniu budowy, oznaczałoby zrywanie podłóg i dodatkowe wysokie koszty.

Gotowe systemy oferowane przez producentów nie narzucają żadnych warunków, co do konstrukcji domu czy podłogi. Sama konstrukcja zwykle składa się z ułożonych wężowo rurek mocowanych do płyt styropianowych specjalnymi klipsami. Styropian jest dodatkowo pokryty siatką stalową. Całość zalewa się betonem zapobiegając w ten sposób przesunięciom lub mechanicznym uszkodzeniom przewodów grzewczych i zapewniając trwałość instalacji. Istnieją również inne systemy tzw. montowania na sucho, bez betonowej wylewki, ale pierwsza metoda jest o wiele popularniejsza i trwalsza. Instalacja systemu wymaga też rozdzielaczy oraz – dla sprawnego funkcjonowania – systemu regulacji złożonego z termostatów i skrzynek elektrycznych. Prawidłowo wykonana instalacja jest bezawaryjna i pracuje przez długie lata zapewniając komfort cieplny mieszkańcom.

Ogrzewanie podłogowe – koszty

Rozważając możliwość instalacji ogrzewania podłogowego należy się przede wszystkim zastanowić nad jego kosztami. Powszechnie na stronach producentów i instalatorów zachwala się ten sposób jako tańszy od tradycyjnych grzejników. Oczywiście nie jest to do końca prawdą, gdyż bezpośrednie koszty związane z ogrzewaniem nie wynikają z miejsca umieszczenia grzejników, ale z rodzaju stosowanego paliwa. Nie ma wielkiego znaczenia, czy podgrzaną wodę dostarczy się do rurek pod podłogą czy do grzejników umieszczonych na ścianach. Różnicę w kosztach mogłoby warunkować zbyt późne podjęcie decyzji i konieczność zrywania podłogi, ale zakładając, że ten rodzaj instalacji został umieszczony już w projekcie, różnica jest nieznaczna.

Inną kwestią jest przeliczanie kosztów związanych z oddawaniem ciepła do otoczenia. Powszechnie uważa się, że ogrzewanie podłogowe daje większy komfort termiczny, ze względu na charakter i fizjologię ludzkiego organizmu, a więc i ogólna temperatura w pokoju ogrzewanym od strony podłogi może być niższa. Zgodnie z logiką niższa temperatura oznacza mniejsze wydzielanie ciepła na zewnątrz, a co za tym idzie również mniejsze koszty poniesione na ogrzewanie. W rzeczywistości ilość wydalanego na zewnątrz ciepła nie zależy od temperatury wewnętrznej, a od przepuszczalności ścian i stopnia ich ocieplenia. W tej sytuacji ilość dostarczonej energii nie ma nic wspólnego ze stratami ciepła. Rozważając te elementy należałoby stwierdzić, że koszty użytkowania jednego i drugiego rodzaju ogrzewania są zbliżone.

A jak wygląda kwestia samej instalacji? Niezbędne elementy do wykonania tego typu systemu to rozdzielacz z mieszaczem, system rur i podkład. Różni producenci oferują różne ceny, nieznacznie jednak odbiegające od siebie. W ich ofertach cena tych podstawowych elementów to w przybliżeniu 100zł za m2 powierzchni. Jest to cena porównywalna z instalacją grzejników. Jednak w sytuacji, gdy instalowane ogrzewanie będzie miało dodatkowe sterowanie obwodami, regulację przepływu ciepła do poszczególnych pomieszczeń, wówczas koszt może wzrosnąć nawet o 50 zł/m2.

Podejmując decyzje o instalacjo popularnej „podłogówki” należy dokładnie przemyśleć tę decyzję i zastanowić się nad wyborem pomieszczeń, w których się ją zainstaluje. Ogrzewanie może być przecież mieszane. Poza tym należy skalkulować różnice pomiędzy ogrzewaniem elektrycznym, a wodnym. Koszty zależą tu od dostępności i ceny paliwa. Niekiedy podgrzewanie gazowe oraz koszty samej wody, jaką wykorzystuje się do ogrzewania są niższe niż energia elektryczna potrzebna do zasilenia systemu grzewczego w okresie wielu miesięcy jesienno-zimowych. Te koszty są sprawą indywidualną.

Ogrzewanie podłogowe – plusy i minusy

Ogrzewanie podłogowe jak każda nowa metoda wprowadzana do użytku wykazuje wiele cech dodatnich i ujemnych. Bezsprzeczną zaletą jest równomierne rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu. Poza tym ogrzewanie pokoju od samej podłogi powoduje wyższy komfort termiczny, gdyż jak wiadomo człowiek marznie od nóg i od nóg się najszybciej rozgrzewa. Efekt jest taki, że nie potrzeba nagrzewać do bardzo dużych temperatur powietrza w pomieszczeniu, aby czuć się w nim dobrze. Niższa temperatura, to mniej wydatkowanej energii na ogrzanie, a co za tym idzie również mniejsze koszty. Ogrzewanie tego typu zapewnia również właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniu i może być stosowane praktycznie wszędzie.

Pod względem technicznym nie wymaga żadnych warunków do spełnienia. Nadaje się do każdej konstrukcji domu i pod każdy rodzaj podłogi. Jest trwałe, bezawaryjne i nie wymaga kosztów związanych z konserwacją. Posiada samodzielny system czujników i sterowanie zapewniające w pełni automatyczną regulację temperatury. Kolejnym atutem jest też większa funkcjonalność wnętrza, gdyż naścienne grzejniki nie tylko szpecą, ale też uniemożliwiają wykorzystanie tego fragmentu pokoju na postawienie mebla czy zamontowanie półek. Grzejników nie powinno się zabudowywać ani zastawiać, bowiem odcina się dopływ ciepłego powietrza. Negatywna strona ogrzewania to większe zapylenie pokoju, bo jak wiadomo dywan to miejsce gromadzenia się kurzu, a właściwość fizyczna pozwalająca na unoszenie się ogrzanego powietrza w górę sprzyja również unoszeniu się kurzu. Powietrze takie nie jest zdrowe dla alergików i może powodować gorsze samopoczucie. Poza tym brak powierzchni do suszenia, albo utrudnienie w stosowaniu nawilżaczy.

Ostatnie lata w rozwoju budownictwa to wiele znaczących zmian, również w kwestii sposobów ogrzewania budynków mieszkalnych. To właśnie ogrzewanie podłogowe staje się modne, wygodne, a przede wszystkim tanie, w związku z czym jest coraz częściej stosowane równolegle przy tradycyjnych sposobach ogrzewania; czyniąc mieszkanie łatwiejszym i bardziej komfortowym. Przewaga zalet ogrzewania podłogowego jest bezsporna, dlatego jest ono najczęściej montowaną instalacją grzewczą w ostatnim czasie.

Author: e-dom.eu

Podobne posty