Okna domowe

Coraz częściej słyszymy, że domy powinny być energooszczędne. Jednym z elementów, które mogą nas w tym wesprzeć są okna domowe. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło to nie tylko odpowiednia izolacja termiczna i energooszczędne instalacje. Duży wpływ ma tu również prawidłowe rozmieszczenie okien w budynku. Ważna jest również odpowiednia ich powierzchnia w poszczególnych pomieszczeniach.

Nowoczesne budynki posiadają prawidłowo zaprojektowane rozmieszczenie okien i stolarkę spełniającą warunki energooszczędności. Na nic się jednak zda praca włożona przez nawet najlepszych architektów, jeśli dom wykonany z drewna nie będzie odpowiednio usytuowany na działce.

Warunki techniczne określają minimalną powierzchnię okien w poszczególnych pomieszczeniach. Dotyczą one zarówno standardowych okien jak i okien dachowych w poddaszach. W pomieszczeniach, które przeznaczone są do stałej obecności domowników, powierzchnia okien musi stanowić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi, w pozostałych zaś 1/12. W przypadku okien dachowych należy również pamiętać o tym, że im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okna domowe.

Dość często na parterach spotykane są duże okna tarasowe czy przeszklone ściany. Może dać to wspaniały, niesamowity efekt. Należy się jednak liczyć z tym, że aranżacja takich wnętrz jest trudniejsza, ponieważ na przeszklonych ścianach nie będzie można ustawić mebli.

Chcąc aby nasz dom był bardziej energooszczędny musimy ograniczyć wielkość okien. Im większa jest powierzchnia szyby tym większe ryzyko strat ciepła. Jeśli jednak dom zostanie odpowiednio usytuowany na działce, duże okna domowe mogą sprawić że sporo zaoszczędzimy na ogrzewaniu oraz oświetleniu. Duże okna domowe powinny być umieszczone na południowej ścianie w pomieszczeniach takich jak salon. W salonach czy też pokojach dziennych spędzamy dużo czasu, a słońce znajdujące się w ciągu dnia najdłużej na południowej stronie doskonale ogrzeje i oświetli pomieszczenie. Umieszczenie garażu po południowej stronie budynku jest marnowaniem cennej energii słonecznej. Najlepiej jeśli garaż znajduje się na północy. Stanowi wtedy dodatkowe zabezpieczenie domu przed chłodem. Dobrze jeśli na północnej stronie znajdują się pomieszczenia gospodarcze czy kuchnia, która jako ciepłe pomieszczenie nie potrzebuje dodatkowego dogrzewania słońcem.

Okna w sypialni powinny wychodzić na wschód. Wtedy budzić się będziemy wraz w jasnym, rozświetlonym pomieszczeniu, zaś przez resztę dnia, pomieszczenie nie będzie się nadmiernie nagrzewać. Jeśli okna sypialni usytuowane zostaną na zachód popołudniowe słońce nagrzeje sypialnię i sprawi, że wieczorem będzie gorąco, a to może utrudnić spokojny sen.

Prawidłowe rozmieszczenie okien, zależne jest od usytuowania budynku i poszczególnych pomieszczeń. Pamiętajmy więc, żeby na stronie słonecznej zaplanować jak najwięcej pomieszczeń na stronie południowej. Wnętrza takie jak salon, gabinet czy pokój dziecka wymagają światła słonecznego. Pomaga ono dogrzać i rozświetlić poszczególne pomieszczenia. Można więc w nich umieścić nawet duże okna domowe. Zaś miejsca, które nie wymagają aż tak dużej ilości światła słonecznego, czyli kuchnia czy sypialnia, powinny mieć okna o mniejszej powierzchni, tak aby nie powodowały strat ciepła w budynku.
Tylko prawidłowe usytuowanie budynku na działce i odpowiednie dobranie wielkości okien w pełni zapewni nam zmniejszenie kosztów eksploatacji.

Author: e-dom.eu

Podobne posty