Okna na poddasze

Dostępne na rynku okna na poddasze można wbudować praktycznie w każdy rodzaj dachu. Należy je jednak odpowiednio dobrać oraz właściwie zaplanować rozmieszczenie i montaż. Dobrze rozmieszczone okna na poddasze w pomieszczeniach na poddaszu użytkowym powinny odpowiednio je doświetlać naturalnym światłem. Takie doświetlenie zapewniają okna na poddasze jak również lukarny.

Obecnie produkowane są okna połaciowe w rozmiarach odpowiadających powszechnie stosowanym odstępom między krokwiami. Bez problemu nadają się do niemal każdego rodzaj dachu – od płaskiego, przez skośny, po dzielony. Dzięki nim możliwa jest komfortowa adaptacja poddaszy.

Wymiary okna połaciowego powinny być dokładnie dopasowane do wielkości pomieszczenia. W pomieszczeniach mieszkalnych stosunek powierzchni okna do powierzchni podłogi powinien wynosić od 1:5 do 1:8. W pomieszczeniach takich jak łazienki, garderoby itd. proporcja ta może wynosić od 1:8 do 1:12.

Wysokość okna połaciowego zależna jest od kąta nachylenia dachu. Im mniejszy jest spadek dachu, tym dłuższe powinno być okno.

W przypadku okien połaciowych bardzo ważny jest również kołnierz uszczelniający, który umożliwia dokładne i łatwe wbudowanie ich w połać dachu. To właśnie dzięki niemu deszcz i śnieg są bez problemów odprowadzane poza okno. Kołnierze dopasowuje się do rozmiarów okien.

Ościeżnice okien połaciowych wykonywane są z drewna lub PCW. Drewniane pokrywa się impregnatem i lakierem akrylowym. Te z PCW zazwyczaj mają profile wzmocnione rdzeniem stalowym.

Tego typu okna zazwyczaj wyposażone są w szyby zespolone. Zewnętrzna szyba jest w tym przypadku wykonana z odporniejszego na uderzenia szkła hartowanego.

Author: e-dom.eu

Podobne posty