Okno z widokiem

Widok z okna to obraz, który towarzyszy domownikom przez cały czas ich pobytu w domu. Warto mieć okno z widokiem… Może powodować zarówno pozytywne, jak i negatywne reakcje i takież same emocje, w związku z tym aby był przyjazny, nie może być przypadkowy. Kupując mieszkanie raczej nie mamy wpływu na to, co widać za oknem, jest to zdecydowanie nie najważniejsza kwestia przy wyborze mieszkania.

Jednak budując dom, możemy go tak posadowić, aby np. okna naszej sypialni nie wychodziły na okna salonu sąsiadów itp.

Wszystko powinno być wyważone, a czasem podążanie za modą poskromione przez rozsądek. Zgodnie z tym nie warto inwestować w piękne, duże okna tarasowe, jakże ostatnio modne, jeśli widać z nich ruchliwą ulicę czy betonowy płot. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto słuchać rad architekta, który dostosowuje wybrany przez nas projekt do naszych warunków lub też tworzy go całkiem od podstaw. Wówczas mamy pewność, że okna będą tak rozmieszczone i dobrane pod względem wielkości, aby widok z nich był najlepszy z możliwych.

Argumentem za ewentualnymi zmianami w projekcie architektonicznym na rzecz wprowadzanie dużych tarasowych okien może być np. widok lasu czy sadu, nawet jeśli nie jest on ze standardowej strony gdzie zwykło się lokować tarasy, a więc od południa. Taki widok rekompensuje w zupełności nieco mniejszą ilość światła słonecznego na tarasie.

Jeśli jednak zewnętrzne widoki są mówiąc kolokwialnie nijakie, warto znaleźć w nich choć fragment piękna i tak dostosować rozmiar okien, aby podkreślić dany fragment zaokiennego widoku, ukrywając niejako jego gorsze fragmenty. Tworzymy wówczas coś na wzór obrazu – pięknego kawałka przestrzeni otoczonego ramą z okien.

Niektórzy mogą stwierdzić, że zamiast wprowadzania zmian i zastanawiania się nad widokiem za oknem, wystarczy zamontować zasłony czy inny rodzaj przesłon okiennych. Jednak czy warto w ten sposób pozbawiać się przeżyć estetycznych oferowanych przez naturę?

Drugą stroną medalu jest sytuacja, gdy usytuowanie domu powoduje, że jesteśmy my jako jego użytkownicy, cały czas na widoku wścibskich oczu sąsiadów lub przechodniów. Aby umożliwić jednak sobie dostęp do światła dziennego i choć odrobinę widoku za oknem w takiej niekomfortowej sytuacji, warto zastosować rozwiązania, które ograniczą naruszanie naszej prywatności czy wręcz intymności przez osoby postronne. Można tu wykorzystać okno zamontowane we wnęce lub podcieniu, a także takie na niskim poziomie rozległe a niezbyt wysokie, dzięki któremu będziemy mieli widok jedynie na fragment naszej działki, a nie na okna sąsiadów, jednocześnie chowając się przed ich wzrokiem. W przypadku okien tarasowych, nie musimy pozbawiać się możliwości ich wykorzystania, montując nad tarasem dach, a przy balkonie balustradę, która będzie stanowić ażurową przesłonę. I chociaż mogłoby się wydawać, że jest dokładnie odwrotnie, takie poczucie łączności ze światem zewnętrznym przy jednoczesnym ukryciu przed jego nadmiarem, dają okna wykuszowe.

Najgorzej mają ci inwestorzy, których działka jest usytuowana w taki sposób, że nie mają za bardzo możliwości zapewnienia sobie ładnych widoków z okna. Dla takich osób najkorzystniejszym widokiem może okazać się odpowiednio zaaranżowane własne ogrodzenie działki. Przykładowo wykonany z kamienia lub cegły mur, porośnięty roślinnością, z posadzonymi przed nim kwitami czy krzewami.

Podobny efekt da ustawienie w odległości około metra przed oknem ażurowej konstrukcji, takiej jak pergola, którą obsadzimy roślinnością, wprowadzając w ten sposób do domu zieleń i piękny widok, jednocześnie odgradzając się niejako od faktycznego otoczenia domu i działki.

Author: e-dom.eu

Podobne posty