Osłona, zabudowa grzejnika

Odpowiednia zabudowa czy osłona kaloryfera, zabudowa grzejnika, pozwoli stworzyć w pomieszczeniu zupełnie inny klimat bez zauważalnej utraty ciepła. Jak powinna być zrobiona taka obudowa?

Odpowiednia temperatura panująca w pomieszczeniu to dobre samopoczucie, lepszy wypoczynek albo efekty pracy. Bardzo ważną jest możliwość regulowania temperatury ze względu na różne upodobania domowników i dostosowywanie do potrzeb. Wybór odpowiedniej instalacji grzewczej to połowa sukcesu. Druga połowa to dopasowanie właściwych grzejników, jako elementów wystroju wnętrza. Obecnie dużą wagę przykłada się do aranżacji, a estetyka każdego elementu jest istotna. Jeszcze kilkanaście lat temu grzejniki kojarzyły się z żeliwnymi kolosami, szpecącymi wygląd pokoju, bez możliwości ich zamaskowania, często umieszczanymi na centralnych ścianach, przez co wnętrze pokoju traciło swój właściwy urok.

Dużym problemem było w kuchniach i łazienkach, gdzie system umieszczania kaloryferów pod sufitem uniemożliwiał korzystne rozstawienie szafek.  Różnorodność odmian, wzorów oraz kolorów dostępnych obecnie grzejników sprawia, że mogą być dodatkową ozdobą pomieszczenia, w którym się znajdują. Nowoczesne grzejniki posiadają często ornamentowe kształty, jak również okrągłe czy walcowate, są ciekawymi konstrukcjami z lakierowanych rurek, bądź panelami wygiętymi w różnorodne formy.

Tego typu grzejnik ustawiony na szafce w pokoju może sprawić wrażenie elementu wystroju wnętrza niż kaloryfera. W wielu domach jednak, nadal funkcjonują stare typy żeberkowych grzejników żeliwnych, albo bardziej nowoczesne panele, które nie dodają uroku pokojom i wymagają estetycznej zabudowy grzejnika.

Czy zabudowywać grzejniki ?

Kaloryfer jest źródłem ciepła w domu i jest on tak skonstruowany, żeby przez konwektor bądź swoją powierzchnie wydzielać ciepło dostarczone przez system c.o. Logicznym się wydaje w tej sytuacji, aby grzejnika nie zastawiać meblami, nie zasłaniać i nie zabudowywać. Nie jest to do końca prawda. Wszystko zależy od tego, jaki grzejnik jest zainstalowany.

Zdecydowanie nie powinny być zabudowywane grzejniki promieniujące oraz takie, które powinny utrzymywać stała temperaturę. Zasłonięcie takiego kaloryfera i umieszczenie go w specjalnej obudowie powoduje narastanie temperatury w jego najbliższym otoczeniu, źle wpływając na urządzenie. Zabudowa grzejnika może być utrudniona w przypadku kaloryfera z termostatem. Zasłonięcie regulatora może wpływać na drobne przekłamanie informacji o wysokości temperatury panującej w pomieszczeniu zmniejszając automatycznie poziom ogrzewania.

W przypadku zabudowa grzejnika, jakim jest kaloryfer konwektorowy, należy pamiętać o pozostawieniu odsłoniętych wymienników wydzielających ciepło. Pozostałe części kaloryfera można zabudować, stosując zasłonę ażurową. Na rynku istnieje wiele firm oferujących gotowe obudowy, jednak osoby lubiące majsterkować mogą wykonać prostą obudowę samodzielnie. Zawsze należy pamiętać o funkcji, jaką pełni grzejnik. Jeżeli stanowi on główne źródło ogrzewania w pomieszczeniu, zabudowanie spowoduje utratę części uzyskiwanego ciepła. Dostosowanie zabudowy do oczekiwań mieszkańców jest w takiej sytuacji bardzo istotne. Im więcej ciepła jest wymagane tym bardziej ażurowa musi być jego zabudowa. Jeśli jednak po dokładnej analizie funkcjonowania instalacji grzewczych ocenimy, że komfort termiczny mieszkania pozostaje do przyjęcia, można się pokusić o zabudowę szpecącego kaloryfera.

Obudowa, zabudowa grzejnika, kaloryfera

Zabudowa kaloryfera może mieć tyle wersji ile osób i pomysłów przez nie stworzonych. Istnieje oczywiście parę ograniczeń, zwłaszcza materiałowych i technicznych, ale samo wzornictwo to pole do rozwijania wyobraźni. Każde wnętrze może się doczekać właściwego wykończenia grzejnika pasującego do wystroju a jednocześnie właściwie oddającego ciepło. Kaloryfery aluminiowe, które bardzo szybko się rozgrzewają oraz są wrażliwe na skoki temperatur, nie powinny być zabudowywane. Aby uniknąć ich przegrzania, a jednocześnie zapewnić ładny wygląd można zastosować ramę z zamontowaną siatką ogrodniczą, pomalowaną na ciekawe kolory. Siatka nie zasłania kaloryfera, stanowiąc jednocześnie ciekawy element dekoracyjny. W pokojach, w których kaloryfer umieszczony jest w centralnym miejscu ściany, ciekawym rozwiązaniem może być wykonanie obudowy imitującej szafkę lub kominek. Grzejniki – zwłaszcza konwektorowe – nie oddają dużej ilości ciepła do góry, więc jest to stosunkowo bezpieczne miejsce na praktyczną półkę. W przypadku braku możliwości wybranego sposobu zabudowy można postarać się o składany parawan, który będzie okresowo zasłaniał kaloryfer, bądź pomalować grzejnik kolorową farbą.<

Kaloryfery montowane pod oknami, zachęcają do zabudowy wkomponowanej w obudowę okna. W zamontowaną ramę wstawia się specjalnie przygotowane panele, z szeregiem ozdobnych otworów wykonanych albo w formie ażurów, albo fantazyjnych wycięć. Panele wykonuje się z różnych materiałów. Ciekawym rozwiązaniem są również drabinki. Tego typu obudowy wykonuje się z drewna, jak również materiałów drewnopodobnych, tekstyliów, rattanu, blachy perforowanej, płyty MDF i wielu innych, odpornych na działanie ciepła, surowców. W przypadku osłony grzejników umieszczonych pod oknami, ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie nad nim szerokiego i mocnego parapetu, który następnie wyłożony miękkimi poduszkami może stanowić przytulne miejsce do siedzenia.

Zabudowa grzejnika

Podejmując się zabudowy grzejnika można pomyśleć nad wykorzystaniem jej również w sensie praktycznym. Konstruując ramę do wstawienia ażurowych paneli można również zaprojektować dookoła szereg małych półeczek albo szufladek na drobne przedmioty, ozdobionych zależnie od przeznaczenia pokoju. W pokoikach dziecinnych szufladki, pomalowane na różne kolory lub wykończone barwną okleiną będą stanowiły dodatkowe urozmaicenie. Ze względu na dużą wilgotność w pomieszczeniu, przemyślenia wymaga zabudowa grzejnika łazienkowego. Stały dopływ ciepła wpływa na szybkie wysychanie, zapobiegając powstawaniu grzyba. Jeśli jednak planuje się zabudowę można wykorzystać ją na szafkę łazienkową z drobiazgami. Podobna zasada dotyczy kaloryferów kuchennych.W pokojach wspólnych, salonach, pokojach gościnnych zabudowa grzejnika może być przeznaczona na bibeloty czy książki, domową kolekcję a nawet akwarium z ciepłolubnymi rybkami. Można też zainstalować przy kaloryferze wieszak. Pomysłów jest wiele, a im więcej zrealizuje się we własnym zakresie, tym większa satysfakcja z urządzania wnętrza.

Wykonując zabudowę grzejnika samodzielnie należy pamiętać o jednej zasadzie – aby zapewnić obieg powietrza do przodu i go góry grzejnika. Stosując się do powyższej reguły osłona grzejnika nie wpłynie na jego funkcjonowanie, a może się okazać ciekawym elementem wystroju wnętrza.

e-dom.eu

Komentarze (1)

  1. Zachwycony pisze:

    Pięknie wygląda zabudowany kaloryfer w ten sposób.