Panele prysznicowe

Panele prysznicowe są zdecydowanie mniej wygodne, aniżeli wanna z hydromasażem, są jednak w stanie zapewnić nam doskonały relaks po ciężkim dniu pracy bez wychodzenia z domu…’, ‚ Panel prysznicowy to kompletne, gotowe do montażu urządzenie w postaci płyty, na której zamontowano dysze, słuchawki, zaworki i inne dodatkowe elementy, a pod którą umieszczone są podłączenia do instalacji wodnej. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość montażu w dowolnym momencie użytkowania domu lub mieszkania, w miejscu zajmowanym przez tradycyjny prysznic.

Panel prysznicowy, oprócz swoich funkcji użytkowych, które zostaną w dalszej części opisane, ma również walory estetyczne. Jest to zdecydowanie bardziej eleganckie, wyrafinowane i luksusowe rozwiązanie od tradycyjnej baterii i słuchawki prysznicowej. Szlachetność zawdzięcza nowoczesnej formie, materiałom z jakich jest wykonany. Panele produkuje się najczęściej z aluminium oraz różnych tworzyw sztucznych, jak np. akryl sanitarny. Można jednak znaleźć modele ze stali nierdzewnej, z hartowanego szkła czy kamienia i drewna egzotycznego. Ilość rozwiązań jest olbrzymia, ważne tylko by był to materiał trwały i odporny na wilgoć, a także łatwy do utrzymania w czystości, a więc przede wszystkim o gładkiej powierzchni. Panele nie mogą też mieć nieograniczonych wymiarów, ponieważ są montowane w ograniczonej przestrzeni – kabinie prysznicowej. Aby był funkcjonalny, jest najczęściej w kształcie prostokąta zamontowanego w kabinie, w pozycji pionowej. Standardowo krótszy bok panelu zamyka się w wymiarze między 10 a 30 cm, a dłuższego – 100-210 cm. Ciekawym rozwiązaniem są tu panele o regulowanej wysokości, co świetnie się sprawdzi przy dużych dysproporcjach wzrostu poszczególnych członków rodziny.

Panele prysznicowe zazwyczaj maja proste, minimalistyczne, a co za tym idzie – nowoczesne formy. Ich kształt to zazwyczaj prostokąty o prostych lub lekko zaokrąglonych narożnikach. Wynika to również z konieczności utrzymywania paneli w czystości, a takie kształty dają ku temu lepsze możliwości. W kolorystyce dominują barwy naturalne – kolory ziemi, naturalne drewno czy metal. Panele z tworzywa można jednak barwić na dowolny kolor, co z pewnością spodoba się młodszym użytkownikom, posiadającym łazienki w wyrazistych barwach i nowoczesnych formach, często odważnych i krzykliwych.Jakie natomiast obok estetycznych funkcje posiadają panele prysznicowe? W pierwszej kolejności pełnią rolę domowego masażysty. Im więcej opcji i możliwości, tym niestety cena panelu jest wyższa. Warto zatem przed zakupem zastanowić się, jakie rodzaje funkcji będą przez nas wykorzystywane, aby uniknąć płacenia za coś, czego nigdy nie użyjemy.Głównym elementem użytkowym takich paneli są dysze – montowane na stałe lub z możliwością regulacji kierunku wody. Najczęściej są wykonane z pokryciem chromowym, ale mogą być również z tworzywa w kolorze takim samym jak panel. Najczęściej spotyka się panele z dyszami rozmieszczonymi w dwóch pionowych rzędach po dwóch stronach płyty panelowej, w układzie symetrycznym. Warto zauważyć, że rozmieszczenie dysz to nie przypadek – wynika z medycznych przesłanek, tak aby masażem objąć wszystkie newralgiczne miejsca ludzkiego ciała. Nasilenie strumienia też może być równe w zależności od dyszy, w niektórych modelach również z opcją regulacji tego nasilenia. Kolejnym elementem panelu są uchwyty i pokrętła czyli wszystko to co uruchamia dysze oraz zamontowane pod panelem mechanizmy baterii. Owe uchwyty od baterii widoczne na wierzchu służą do manualnej regulacji temperatury wody oraz siły strumienia wody. Dodatkowym elementem wyposażenia paneli prysznicowych może być termostat, dzięki któremu będzie możliwość ustawienia najlepszej dla nas temperatury wody, bez względu na wahania tej temperatury i ciśnienia w instalacja wodociągowej. Takie rozwiązanie zapewnia jeszcze większy komfort użytkowania paneli, a ponad to chroni przed np. przypadkowym poparzeniem. W droższych rozwiązaniach wszelkie ustawienia można poczynić i zaprogramować elektronicznie.

 

Dodatkowym elementem paneli prysznicowych, które nie wpływa bezpośrednio na użyteczność samego panelu są różnego rodzaju półki na kosmetyki, składane siedzenia do kąpieli w pozycji siedzącej, a także lustra, oświetlenie i czujniki temperatury wody. Spotkać można nawet tego typu urządzenia z odtwarzaczem muzyki i systemem do aromaterapii.Panele prysznicowe, oprócz wszelkiego typu udogodnień w postaci dysz do masażu, posiadają również oczywiście słuchawkę prysznicową do zwykłej codziennej kąpieli czy spłukiwania brodzika. Panele mogą być wyposażone tradycyjnie w jedna słuchawkę prysznicową lub w dwie słuchawki. W tym drugim przypadku, jedna słuchawka jest zamontowana na stałe w górnej części panelu, druga na dole, na standardowej wysokości montażu baterii prysznicowych. Baterie także mogą być dwojakiego rodzaju – jednouchwytowe lub dwuuchwytowe.Montaż paneli jest możliwy w każdej łazience, pod warunkiem, że ciśnienie wody w instalacji wodociągowej jest wystarczające, by masaż wodny miał sens i był skuteczny. Zalecane jest ciśnienie około 3 barów. Panele prysznicowe zapewniają więc odprężenie i relaks, są wygodne i dają poczucie luksusu i komfortu. Ze względu na swoją formę nadają się nawet do małych łazienek, w których mieści się kabina prysznicowa. Stanowią w pewnym sensie rodzaj osobistego, domowego SPA, dostępny zawsze i na wyciągnięcie ręki, bez konieczności wychodzenia z domu.

Nowoczesne panele dodatkowo pozwalają na oszczędne użytkowanie wody, dzięki wbudowanym specjalnym systemom. Są przez to bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Mogą być również supernowoczesne, bezdotykowe, w których woda jest uruchamiana automatycznie po zbliżeniu ciała do czujnika.

Author: e-dom.eu

Podobne posty